۱۳:۵۵ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - 02 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۰۷
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
وزیر راه و شهرسازی از افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن، شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ۱۰۰ نقطه به صورت ویدئو کنفرانس در آینده نزدیک خبر داد.

جلسه شورای‌عالی مسکن به ریاست محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و با حضور معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی با بررسی دو دستورِ بسته بانک‌مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن و همچنین اقدام شرکت بازآفرینی شهری، برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه گفته است: روش‌های سنتی که تا امروز برای تولید مسکن انجام می‌شد، پاسخگو نیست و باید روش‌های جدیدی به کار گرفته شود تا بتوان به اهداف تولید مسکن دست یافت.

وی گفت: باید راهکارهای مبتنی بر بازار سرمایه را تقویت کنیم. اگر بتوانیم پروژه‌های بزرگ وزارت راه و شهرسازی را به سهام درآورده و سهام آن را در فرابورس عرضه کنیم با این روش، نقدینگی خوبی فراهم می‌شود و می‌توان از محل سهام پروژه، پروژه را با مزیت‌هایی که برایش ایجاد می‌شود، پیش ببریم.

اسلامی گفته است: در این مسیر هرگونه ساخت و سازی در چهارچوب ضوابط طرح‌های جامع و هادی انجام می شود. در عین حال در مناطقی که امکان افزایش تراکم بر اساس ضوابط وجود دارد اقدام می کنیم تا در این زمینه گشایشی حاصل شود و بتوان مشکل مسکن خانوارهای کم درآمد و متوسط را برطرف کرد.

وزیر راه و شهرسازی راهکار مناسب دیگر به منظور تامین پروژه منابع مالی مسکن را، ایجاد کنسرسیوم بین بانک ها عنوان کرده و گفته است: بانک ملی بیش از ۴۰ درصد نقدینگی را در اختیار دارد؛ به همین دلیل ایجاد کنسرسیومی بین بانک‌ها می‌تواند مشکلات مردم را در حوزه مسکن حل و فصل کند.

اسلامی، به بسته‌های بانک مسکن برای رونق دادن به بازار مسکن اشاره کرد و افزود: نیازمند آن هستیم که بانک مسکن به بانک توسعه‌ای تبدیل شود و باید برای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی این مهم نهادینه شود که برای تحقق اهداف و اجرای پروژه‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی، به‌ویژه مسکن نیازمند بانک توسعه‌ای هستیم.

وی از افتتاح طرح اقدام ملی از طریق ویدئو کنفرانس و در مدت زمانی اندک خبر داد و اضافه کرد: افتتاح پروژه‌های طرح اقدام ملی که با همکاری معاونت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شروع می شود در ۱۰۰ نقطه به صورت ویدئو کنفرانس و به زودی افتتاح می‌شود.

اسلامی همچنین ایجاد روحیه امید بین مردم را برای رونق دادن به بازار مسکن، اتفاق مثبتی ارزیابی کرد و افزود: نباید اجازه بدهیم که خدشه ای به امیدواری مردم برای خانه دار شدن وارد شود. بدین معنا باید تلاش خود را به کار ببندیم تا این مهم به سرانجام برسد..

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: باید برنامه‌ای که توسط دولت در خصوص مسکن اعلام شده ۱۰۰ درصد و بدون هیچ خدشه‌ای عملیاتی و اجرایی شود و برای تامین منابع آن باید همه تلاش کنیم.

هفته پیش بود که وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها دستور داد که با اهتمام ویژه و با محوریت سازمان ملی زمین و مسکن حداکثر توان و تلاش برای احداث پروژه‌های آماده‌سازی زمین، انبوه‌سازی و خدماتی با مشارکت بخش خصوصی به کار گرفته شود.

«اقدام ملی» طرح جدید سیاستگذاران در حوزه مسکن است که به منظور رونق این بخش و بر اساس تقویت هر دو طرف عرضه و تقاضا تدوین شده است.

بنابراین گزارش در برنامه اقدام ملی ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در مدت دو سال و تا سال ۹۹ در دستور کار قرار دارد. در این برنامه مهمترین موضوع کاهش هزینه مسکن در قیمت تمام شده است.

با توجه به اینکه زمین بیش از ۶۰ درصد هزینه مسکن را به خود اختصاص می‌دهد در برنامه «اقدام ملی» سیاستگذار تلاش کرده تا با واگذاری زمین‌های دولتی به سازندگان، هزینه ساخت را در این طرح کاهش دهد. همچنین علاوه بر زمین‌های وزارت راه و شهرسازی بر اساس دستورالعمل رئیس جمهوری تمام دستگاه‌های دولتی موظف شده‌اند تا زمین‌های دولتی را برای ساخت و ساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

منبع: ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar