۱۴:۲۸ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - 08 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۳۰
فعالان بخش خصوصی در گفت‎وگو با «صما» انتقاد کردند:
درپی شرایط دشواری که از سال گذشته با شروع تحریم‎ها بر بخش تولید و اقتصاد کشور حاکم شد، تولیدکنندگان داخلی با شرایط پیچیده‎ای نظیر افزایش وحشتناک قیمت ها دست‎وپنجه نرم می کنند. در این شرایط هرچند برخی از شرکت ها از دور فعالیت خارج شده اند، اما برخی دیگر همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و در عین حال نیازمند اقداماتی از سوی نهادهای متولی برای بهبود شرایط موجود هستند.

در همین رابطه یک تولیدکننده لوله و اتصالات پلی پروپیلن با اشاره به چالش های پیش روی صنایع داخلی گفت: در حال حاضر اولین مشکل و بحران، سیستمی است که در کشور ما جاری است.

علی احمدی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه ما در برخی از ادارات دولتی با خودتحریمی مواجهیم، ادامه داد: تحریم های کشورهای خارجی، نبود مواد اولیه و افزودنی های بسیار کاربردی در صنعت ما بحران دیگری است که در این صنعت وجود دارد.

وی با بیان اینکه تولید این شرکت به نسبت گذشته کاهش شدیدی داشته است، تصریح کرد: با توجه به رکود بخش مسکن و ساختمان در داخل کشور، تولیدات ما به شدت تنزل یافته است.

احمدی درخصوص انتظارات از مسئولان ذیربط برای بهبود این شرایط عنوان کرد: رفع چالش های موجود در درون سیستم اداری و دولتی و بروکراسی های موجود در سازمان ها می تواند بهترین اقدام برای گره گشایی از امور تولیدکنندگان باشد.

اصلاح ساختارها موجب حذف رقبای خارجی شد

وی درخصوص برخی اظهارات مبنی بر بهبود وضعیت تولیددکنندگان داخلی به لحاظ خروج رقبای خارجی از کشور به دنبال تحریم ها، گفت: البته خروج شرکت های خارجی به شرایط تحریم کشور ما برنمی گردد و این سیاست کلانی است که دولت و سیستم سال ها به دنبال آن بوده اند که به لحاظ اقتصادی یکسری ساختارهایی را ایجاد کنند تا رقبای خارجی از کشور حذف شوند.

این تولیدکننده لوله و اتصالات پلی پروپیلن با اشاره به برخی از این سیاست های دولتی عنوان کرد: حذف سوبسیدها و سوبسید قیمت ارز، یارانه های سوخت، مطرح شدن بحث قاچاق و پایین بودن نرخ ارز ازجمله این اصلاحات ساختاری بود که موجب شد تا شرکت های خارجی از ایران خارج شوند و نمی توان گفت که تحریم ها منجر به این مسئله شدند.

احمدی تاکید کرد: درواقع تحریم ها بهانه ای بودند که این اصلاحات انجام شود و از این جهت به نفع شرکت های داخلی بود. اما به هر حال این اقدامات نمی تواند موانع را از سر راه تولید بردارد.

بهبود شرایط صادرات با رشد نرخ ارز

وی با یادآوری اینکه امروز با توجه به رشد نرخ ارز، شرایط خوبی از نظر صادرات برای شرکت ها فراهم شده است، به برخی از چالش های موجود نیز اشاره کرد و گفت: با این حال بسیاری از مواد اولیه پایه را همچنان باید از خارج وارد کشور کنیم.

احمدی تاکید کرد: بنابراین اگر مراودات با دیگر کشورها برقرار نباشد، چالش و ضربه بزرگی است و نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

افزایش وحشتناک قیمتها گرهی در کار صنعتگران

در همین حال یک تولیدکننده بخاری گازی هوشمند و قطعات خودرو نیز با اشاره به مشکلات فعلی صنایع داخلی گفت: در حال حاضر نوسانات نرخ ارز به بزرگترین مشکل و دغدغه صنعتگران تبدیل شده است.

جعفر مظفری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: از سوی دیگر بیش از 9 ماه است که همچنان مطالبات ما در صنعت تولید قطعات خودروسازی از بخش های دولتی باقی مانده و پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه تامین منابع مالی از بانک ها نیز با سختی و پیچیدگی بیشتری نسبت به سال های گذشته انجام می شود، ادامه داد: در کنار آن افزایش قیمت وحشتناک در بازار داخلی و دستمزدها کار صنعتگران را گره زده است و این مشکلات به طور عام شامل تمامی صنعتگران می شود.

مظفری در عین حال درخصوص میزان صادرات این شرکت به کشورهای دیگر اظهار کرد: در این حوزه شروع به انجام اقداماتی کرده بودیم، اما اکنون صادرات ما به دلیل تحریم ها متوقف شده و هنوز نتوانسته ایم راه حل مناسبی برای آن پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: در این زمینه صرفا بحث صادرات محصولات ما مطرح نیست و باید بتوانیم ما به ازای آن را برگردانیم و از این جهت امسال دچار مشکل هستیم.

مظفری درخصوص راهکارهای برون رفت از این مشکلات بیان کرد: جهت برون رفت از این مشکلات دولت باید منابع ارزی مورد نیاز صنعتگران را تامین و راهکارهای آن را ساده کند.

چالش های صنعتگران با سامانه نیما

وی با اشاره چالش های سامانه نیما اظهار داشت: سامانه نیما راهکار بسیار پیچیده ای برای تامین ارز است که پشت صحنه آن صنعتگر با صراف داستان دارد. همچنین محدودیت زمانی گذاشته اند و صنعتگر حدود بیست روز فرصت دارد که منابع مالی و ریالی را تامین کند.

این تولیدکننده در ادامه عنوان کرد: با توجه به عدم گردش منابع مالی از طریق نهادهای دولتی برای بازپرداخت بدهی های آنها، مقداری امور سخت شده و گره هایی ایجاد کرده که دولت اگر آن گره ها را باز کند، امور راحتتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی قیمت محصولات ما قابل رقابت با رقبای خارجی نیست و کالاهای خارجی نمی توانند قاعدتا در بازار با ما رقابت کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar