۱۴:۴۹ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - 08 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۳۱
رییس انجمن مفاخر معماری در گفتگو با «صما» عنوان کرد:
رییس انجمن مفاخر معماری گفت: تفکیک نما از معماری امری غیر قابل پذیرش است.

علیرضا قهاری در گفتگو با خبرنگار «صما» با بیان این مطلب که اجرای نما جدا از طراحی معماری، مانند چسباندن وصله به لباس نو و فاخر است، افزود: سطح دانش معماران ما قابل قبول است اما متاسفانه در کشور ما کارفرما تعیین می کند که ساختمان ها با چه هویت و نمایی اجرا شوند.

وی با اشاره به اینکه در پروژه های دولتی فشار کمتری از جانب کارفرما به معمار وارد می شود و عمده مشکل در بخش ساختمان های خصوصی به چشم می خورد، اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون سلیقه معماری که دربین عموم مردم شکل گرفته فاقد ارزش های معماری و هنری است.

رییس انجمن مفاخر معماری ادامه داد: کمیته های نما تمام تلاش شان را برای بهبود وضعیت انجام می دهند اما در جامعه ای که پول و سرمایه حرف اول را می زند، فعالیت فرهنگی بسیار مشکل است. به عنوان مثال سازندگان روی کمیته های نما برای تصویب نماهایشان فشار می آورند.

قهاری گفت: در این کمیته ها افراد متخصص و کار بلدی وجود دارند اما سوداگرانی که سالها با همین رویه کار کرده اند، به سختی حاضر به انجام کار هایی می شوند که سمت و سوی اصالت و هویت داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اغلب معماری های امروز فاقد هویت هستند، گفت: استقبال بازار از طرح های فاقد ارزش به خاطر فقدان الگوی معماری با هویت است. متاسفانه رسانه ها هم نتوانسته اند در این زمینه تاثیر گذار باشند.

رییس انجمن مفاخر معماری خاطر نشان کرد: در کشور ما علیرغم اینکه شاهد نماهای مبتذل هستیم اما پول زیادی بابت آنها توسط مردم پرداخت می شود و معدود ساختمان های دارای معماری در این بازار گم می شوند. در حالی که در کشورهای توسعه یافته روز به روز معماری نازل در جامعه ترد می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar