۱۱:۳۷ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - 09 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۳۷
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
عضو فراکسیون مستقلان مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت روحانی که مسکن اجتماعی را مطرح کردند، قدمی برای اجرای آن برداشته نشد.

مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در جریان بررسی گزارش عملکرد طرح ملی مسکن، نیاز مسکن در ایران را بین یک تا یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی برآورد کرد و گفت: 700 هزار واحد مسکونی از این میزان نیاز زوج های جوان و مابقی برای سایر جامعه است که باید بررسی شود چه میزان از آن تامین شده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار صدور پروانه ساخت مسکن در کشور، عنوان کرد: تاکنون تنها 700 تا 800 هزار پروانه برای واحدهای مسکونی صادر شده است که به معنای تامین 50 درصد نیاز کشور است.

وی در ادامه با تقسیم بندی دهک های مختلف جامعه، اظهار داشت: برای دهک های بالا تعهدی به تامین مسکن نداریم چرا که آن ها زمین و تسهیلات دارند؛ دهک های متوسط نیز با یارانه سود تسهیلات مشکلشان برطرف می شود اما برای دهک های پایین با این روش ها نمی توان مشکلی را حل کرد.

لاهوتی در ادامه به اقدامات دولت های مختلف در حوزه مسکن اشاره کرد و یادآور شد:در دولت سازندگی زمین در اختیار دهک های پایین قرار گرفت و در دولت اصلاحات طرح اجاره به شرط تملیک اجرا شد همچنین در دولت احمدی نژاد طرح مسکن مهر را داشتیم اما در دولت روحانی که مسکن اجتماعی را مطرح کردند، قدمی برای اجرای آن برداشته نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین با اشاره به راه حل های این موضوع بیان داشت: نخست اینکه باید تسهیلات ارزان قیمت را افزایش دهیم که در قانون برنامه ششم نیز به آن تاکید شده است همچنین باید زمین ارزان برای افراد تامین شود که تنها راه حل برای دهک های پایین است.

وی اضافه کرد: صنعتی سازی نیز در قانون برنامه چهارم مورد تاکید بود که باید 20 درصد ساختمان ها صنعتی سازی شود که 10 تا 15 درصد قیمت مسکن را کاهش داده و عمر ساختمان را افزایش می دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه روستایی مشکل نداریم و بنیاد مسکن به وعده های خود در این حوزه عمل کرده است.

منبع: فارس


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar