۱۳:۱۳ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - 10 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۴۶
معاون معماری و شهرسازی منطقه 13 در گفتگو با «صما» عنوان کرد:
بابک شیدایی، معاون معماری و شهرسازی منطقه 13 اظهار داشت: مالکان املاک تجاری که در گذشته هم مبلغ بالایی برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری پرداخت می کردند، با وضع عوارض جدید دچار مشکلات عدیده ای شده اند.

رکود ساخت و ساز و کاهش درآمد شهرداری باعث شد تا شورای اسلامی شهر تهران در سال گذشته دست به تصویب لایحه ای به منظور افزایش عوارض صدور پروانه ساختمان بزند تا در سال 98 کاهش ساخت با افزایش عوارض جبران شود اما در ادامه نه تنها کسری بودجه جبران نشد که حتی درآمد ها از ناحیه ساخت و ساز نسبت به گذشته کاهش یافت. چرا که با توجه عدم افزایش عوارض از سال 93 تا 97، در سال 98 عوارض ساخت تا 200 درصد افزایش را تجربه کرد و همین امر باعث عقب نشینی سازندگان از بازار شد.

بابک شیدایی، معاون معماری و شهرسازی منطقه 13 شهرداری تهران در رابطه با افزایش عوارض صدور پروانه به «صما» گفت: تا قبل از افزایش عوارض صدور پروانه در سال جاری، عوارض ساختمان های مسکونی منطقه 13 بسیار پایین بود اما عوارضی که از املاک تجاری و اداری اخذ می شد، قابل توجه بود.

وی با بیان اینکه در سال 98 عوارض صدور پروانه تا حدود سه برابر افزایش یافته، افزود: با توجه به جهش قیمت املاک مسکونی، افزایش عوارض مشکلی برای سازندگان به وجود نیاورده است اما مالکان املاک تجاری که در گذشته هم مبلغ بالایی برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری پرداخت می کردند، با وضع عوارض جدید دچار مشکلات عدیده ای شده اند.

معاون معماری و شهراسزی شهرداری منطقه 13 اظهار داشت: علاوه بر افزایش سرسام آور عوارض، مساله اساسی اینجاست که بازار ساخت املاک تجاری اشباع شده و ظرف یک سال گذشته افزایش قیمتی را در بازار تجربه نکرده است. همین امر مزید بر علت می شود تا شاهد تعمیق رکود باشیم.

شیدایی خاطر نشان کرد: در بخش املاک مسکونی با توجه به اخذ حدود 500 هزار تومان عوارض برای هر متر مربع و از طرفی کشش بازار مسکن، آسیبی ایجاد نمی شود. مضاف بر اینکه املاک مسکونی بر خلاف تجاری ها ظرف یک سال گذشته افزایش قیمت دو برابری را تجربه کرده اند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar