۱۵:۳۱ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - 10 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۵۰
رئیس سازمان نظام مهندسی یزد در گفتگو با «صما» انتقاد کرد:
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با انتقاد از اینکه شورای مرکزی به شدت از رسالت واقعی خود فاصله گرفته و نقش محوری خود را عمل نمی‌کند، ابراز امیدواری کرد: در دوره جدید با انتخابات شورای مرکزی، وضعیت بهتری به وجود آید.

مهدی سالاری در گفتگو با «صما» با اعلام این مطلب افزود: در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نقش و رسالت معرفی شده برای شورای مرکزی بسیار کلیدی و مهم است و در دوره هشت ماههای که از عمر هیئت مدیره جدید می‌گذرد، دغدغه‌های زیادی را در استان شاهد بودیم.

وی ادامه داد: در همین رابطه در جلسات مشترک با شورای مرکزی این دغدغه‌ها را به صورت شفاهی یا کتبی به اطلاع آنها و رئیس شورا رسانده ایم، ولی تا به حال مسائلی که منتقل کرده ایم، به ندرت مورد رسیدگی قرار گرفته و پاسخ مشخصی دریافت شده است.

تبصره ۲ ماده ۲۴ را اجرا کنیم یا نکنیم؟

سالاری با بیان اینکه سازمانهای نظام مهندسی استانها از ظرفیت تخصصی بالایی برخوردارند؛ افزود: با این حال به علت عدم تعاملات صحیح بین وزارت راه و شهرسازی و شورای مرکزی در دو سال گذشته، سازمان‏های استانی آسیب زیادی دیدند و هنوز هم به علت ابلاغ تبصره ۲ ماده ۲۴ بسیاری از فرآیندها و ساختارهای سازمان نظام مهندسی ساختمان به هم ریخته و در مواردی بلاتکلیف هستیم.

وی افزود: به گونه‏ای که اگر برخی موارد را در استان اجرا کنیم، از دیدگاه اداره کل بازرسی استان تخلف کرده ایم و توبیخ خواهیم شد. همزمان از طرف معاونت امور عمرانی استانداری تذکر داده شده که چرا همان مورد اجرا نشده است. این موارد حداقل هایی است که شورای مرکزی باید به سرعت وارد عمل شود و مسئله استان‌ها را حل کند.

نظر مجمع عمومی، رکن مهم اداره سازمان های استانی است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در ادامه با اشاره به برگزاری نشست اخیر شورای مرکزی و کمیسیون روسای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در شیراز با حضور معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: در هر دوی این جلسات مسئله را عنوان کردم.

سالاری افزود: از آنجایی که سازمان یک نهاد غیردولتی و مردم نهاد است، ما مجوز بسیاری از مسائل را باید از مجمع بگیریم و برمبنای مجوز مجمع عمل کنیم که برآمده از مجمومه اعضای استانی است و بودجه ما را تصویب می‌کند.

صدور شیوهنامه بدون توجه به ویژگیهای خاص استانها

وی ادامه داد: حال جای سوال است که چرا وزارت راه و شهرسازی و حتی شورای مرکزی در مسائل اجرایی خاص استان ها به صورت یکنواخت و بدون درنظر گرفتن ویژگی های استانی، شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی استان و بلوغ سازمانی و انسانی منطقه به صورت یکنواخت، ورود می‌کند و شیوه نامه می دهد؟

معطلی شش ماهه در تشکیل دو گروه تخصصی

سالاری در ادامه همچنین با انتقاد از نحوه تشکیل گروه های تخصصی در استان ها گفت: یکی از مصادیق موضوع آن است که در سازمان نظام مهندسی یزد، دو مورد از گروه‌های تخصصی به حد نصاب رسیده و براساس شیوه نامه، اسامی منتخبان را برای تایید صلاحیت به شورای مرکزی فرستاده و بقیه که به حد نصاب نرسیده، به صورت کمیسیونی تشکیل شده و در حال فعالیت هستند، ولی شروع به کار دو گروه تخصصی به دلیل عدم تشکیل کمیسیون ذیربط در شورای مرکزی بیش از شش ماه معطل مانده است.

شورای مرکزی به ندرت به مسائل رسیدگی کرده است

سالاری همچنین با انتقاد از اینکه شورای مرکزی به شدت از رسالت واقعی خود فاصله گرفته و نقش محوری خود را عمل نمی‌کند، ابراز امیدواری کرد: در دوره جدید با انتخابات شورای مرکزی، وضعیت بهتری به وجود آید.

به گفته سالاری، قانونگذار نظر صریح خود را در مورد ارتباط سازمان استان، وزارتخانه و سایر بخش های دولتی و غیر آن داده است و اداره کردن سازمان های استانها براساس برخی از شیوه نامه‌ها یا الزامات موردنظر شورای مرکزی سخت است.

سالاری همچنین گفت: از دید من شورای مرکزی در دوره فعلی نقش و رسالت راهبری و ستادی و هماهنگی بین استانی را به درستی انجام نداده و انتظارات نظام مهندسی ساختمان استانها را برآورده نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل ما در انتظار برگزاری انتخابات دوره جدید شورای مرکزی هستیم و به نتیجه انتخابات دوره جدید این شورا امید زیادی بسته ایم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar