۱۳:۵۶ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - 11 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۶۰
یک کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان در گفت‌وگو با «صما»:
یک کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان بابیان اینکه واگذاری زمین‌های ملی جهت بهره برداری پروژه های عمرانی و ملی با طی پرسه‌های قانونی اشکال ندارد گفت:کلیه زمین‌های متعلق به دولت از قبیل ملی، موات، بایر و دایر تملک شده، خالصه، مستحدث، ساحلی و حریم که بنام دولت دارای سند بوده یا در جریان ثبت به نام دولت است.

همچنین کلیه زمین‌هایی که طبق قوانین و مقررات و آراء کمیسیون‌های مربوط، ملی یا موات تشخیص شده اعم از آنکه بنام دولت ثبت‌شده یا نشده باشد. (ماده 13 قانون زمین شهری و ماده 33 آئین‌نامه اجرایی آن) این زمین‌ها قابلیت فروش ندارند و صرفابعد از سپری شدن پرسه‌های قانونی جهت اهداف ملی و عمومی قابل بهره برداری و واگذاری عمومی هستند.

حسین احمدی بابیان‌ مطلب فوق به «صما» گفت: ازآنجایی‌که زمین‌های مسکن مهر جز زمین‌های دولتی است فروش آن نیازمند طی پرسه‌های قانونی بوده که این اقدام انتظار می رود توسط دولت و مجلس انجام‌شده باشد.

وی بابیان اینکه خریدوفروش عرصه‌های مسکن مهر می‌تواند ارزش‌افزوده را به دنبال داشته باشد گفت: به‌طورکلی دادوستد آپارتمان هایی که در زمین‌های دولتی یا اوقافی قرار دارد ارزان‌تر بوده و قیمت کلی این املاک بعضا تا 40 درصد پایین‌تر است

احمدی گفت: به‌یقین با ارائه سند تک‌برگی مسکن مهر ملک‌های موردنظر باقیمت واقعی فروخته خواهند شد.

این کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان بابیان اینکه دولت برای اتمام پروژه‌ها با کسری شدیدی روبرو است گفت: فروش عرصه مسکن مهر یک برد دوطرفه برای ساکنان و دولت است چراکه ساکنان با خرید این زمین‌ها به مالکیت عرصه و عیان به‌صورت توأمان رسیده و دولت هم می‌تواند از درآمد حاصله برای تکمیل پروژه‌ها بهره ببرد.

وی همچنین گفت: فروش زمین‌های مسکن مهر می‌تواند برای سرمایه گذاران  نیز جذاب باشد و به‌یقین با این اقدام تداوم حضور پیمانکاران در شهرهای جدید جهت تکمیل پروژه ها گسترده‌تر خواهد شد.

احمدی گفت: البته باید فروش عرصه‌ها با دقت و کارشناسی صورت بگیرد چراکه املاک مسکن مهر به‌صورت بلوک‌های متعدد و پر واحد ساخته‌شده و لحاظ قدرالهسم این زمین‌ها نیازمند طی پرسه‌های مطالعاتی و کارشناسی است.

وی گفت: منظور از قدرالسهم آپارتمان سهم هر واحد آپارتمانی از زمین اختصاص داده‌شده به‌کل مجتمع آپارتمانی است که اصطلاحاً به آن سهم مشاعی اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود. تعیین میزان قدرالسهم زمین بیشتر در زمان‌هایی مانند تقسیم ارث‌ومیراث، خراب کردن مجتمع‌های آپارتمانی قدیمی و نوسازی مجتمع جدید اهمیت پیدا می‌کند و درباره‌ی آن مطالعات و محاسبات کارشناسی صورت می‌گیرد. هرچقدر مساحت قدرالسهم ملک بیشتر باشد، و تعداد واحد های داری قدرالسهم کمتر باشد آنگاه ملک دارای ارزش بیشتری خواهد بود؛ بنابراین آن دسته از مجتمع‌های آپارتمانی که در زمین وسیع‌تری بناشده باشند، دارای قدرالسهم  بیشتری بوده و از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

وی درنهایت گفت: یکی از مسائلی که معمولاً درباره‌ی قدرالسهم مشکل‌ساز می‌شود، فقدان یا نقص در قوانین مصوب و اسناد قانونی مربوطه است.

در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از پرونده‌هایی که در رابطه با املاک و مسکن در دادگاه‌ها وجود دارد، به دلیل اختلاف در تعیین میزان قدرالسهم است. به همین خاطر لازم است به هنگام تقسیم ملک از نظرات یک کارشناس یا مشاور حقوقی استفاده شود تا هرگونه مشکل احتمالی به حداقل برسد. همچنین در هنگام انعقاد هرگونه توافقنامه برای تخریب یا ساخت‌وساز باید مسئله‌ی قدرالسهم ملک نیز موردتوجه قرار گیرد و حتب بصورت صلح نامه یا صورتمجلس ضمیمه قراردادهای مشارکت در ساخت پیش بینی های کارشناسی بشود تا بعدها موجب اختلافات نشود.

برچسب ها مسکن مهر ، فروش عرصه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar