۱۵:۲۹ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - 11 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۶۴
رییس واحد صدور پروانه ساختمان شهرداری منطقه دو در گفتگو «صما»:
رییس واحد صدور پروانه ساختمان شهرداری منطقه دو گفت: افزایش عوارض صدور پروانه ساخت تاثیری بر افزایش قیمت املاک ندارد.

فرهاد کرمی در گفتگو با «صما» ضمن اشاره به این مطلب که نباید نگاه یکسان به تمامی مناطق شهر داشته باشیم، افزود: برخی از مناطق مانند بافت فرسوده را باید از بخش سوداگری و سرمایه گذاری تفکیک کرد. به همین خاطر هم شهرداری تهران عوارضی از بافت فرسوده دریافت نمی کند اما قطعا سازندگانی که با هدف کسب سود در بازار فعالیت می کنند و از افزایش قیمت املاک منتفع می شوند، باید عوارض مورد نظر را برای اداره شهر بپردازند.

وی با بیان اینکه دیدگاه شهرداری این است که نباید از راه تراکم فروشی و تخلف دنبال درآمد باشیم، ادامه داد: از سال 94 تاکنون افزایش عوارض هر متر مربع به یک میلیون تومان هم نرسیده است در حالی است که در منطقه ای مانند شهرک مروارید واقع در منطقه دو، هر متر مربع ساختمان با قیمت 50 تا 60 میلیون تومان به فروش می رسد.

رییس واحد صدور پروانه ساختمان شهرداری منطقه دو ادامه داد: چنانچه عوارض از سال 94 هر سال به تناسب نرخ تورم افزایش پیدا می کرد، امروز صحبت از افزایش عوارض صدور پروانه مطرح نمی شد، چرا که سازندگان این افزایش برایشان ملموس نبود.

کرمی با بیان اینکه عوارض ساختمان کمتر از 10 درصد قیمت ساختمان را شامل می شود، اظهار داشت: در منطقه دو افزایش عوارض صدور پروانه نه تنها مشکلی به وجود نیاورده بلکه عوارض را به سمت منطقی شدن پیش برده است؛ منطقی است که به جای کسب درآمد های ناپایدار مانند فروش تراکم و ایجاد مشکل برای شهروندان، عوارض واقعی را از سازندگانی بگیریم که از بازار منتفع می شوند.

وی با بیان اینکه بازار املاک تجاری اشباع شده است، خاطر نشان کرد: باید تمام موضوعات شهری را با هم ببینیم و تا حد امکان از بخشی نگری پرهیز کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar