۱۰:۱۶ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - 15 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۷۵
گلپایگانی در همایش هم اندیشی کمیته های نمای شهر تهران خبر داد:
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: چنانچه مالکان و سازندگان از مصوبات کمیته نما تمکین نکنند، پرونده آنها به کمیسیون ماده 100 ارجاع می شود.

همایش «هم اندیشی اعضای کمیته های تخصصی نماهای شهر تهران» به منظور شناسایی و برطرف کردن چالش ها و مشکلات پیش رو به میزبانی شهرداری منطقه چهار برگزار شد.

استفاده از تشکل جامعه مهندسان مشاور

به گزارش «صما» معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با حضور در این همایش اظهار داشت: در 50 سال گذشته توفیق چندانی در بخش معماری و نمای شهر ها نداشته ایم و امروزه شاهد نوعی اغتشاش در معماری هستیم.

وی افزود: از زمانی که موضوع ساماندهی نمای ساختمان و تشکیل کمیته های نمای مناطق 22 گانه در شهرداری تهران مطرح شد، اقدامات خوبی صورت گرفته و توانسته ایم قدم هایی رو به جلو برداریم.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با بیان اینکه استفاده از متخصصان و حرفه مندان در کمیته های نما مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: حدود 60 نفر از جامعه تخصصی معماری در کمیته های نما حضور دارند.

وی خاطر نشان کرد: مهندسان مشاور تجربه بسیار ارزنده ای از همکاری با کارفرماهای دولتی دارند و ما در کمیته های نما از توانمندی این تشکل حرفه ای و باسابقه برای ارتقای کیفیت نما استفاده می کنیم.

گلپایگانی گفت: چنانچه مالکان و سازندگان از مصوبات کمیته نما تمکین نکنند، پرونده آنها به کمیسیون ماده 100 ارجاع می شود.

معاون معماری و شهرسازی با بیان اینکه باید در فرایند کار ایرادات را اصلاح کنیم، اضافه کرد: باید هوشمند سازی در دستور کار کمیته ها قرار بگیرد و عموم جامعه به نقشه ها دسترسی داشته باشند.

بررسی 61 هزار پرونده طی چهار سال

در ادامه این همایش مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به ارائه آماری از فعالیت های کمیته نمای مناطق 22 گاانه تهران پرداخت و گفت: بیش از ۶١ هزار پرونده طی چهار سال گذشته در کمیته های نمای مناطق ٢٢ گانه بررسی شده که در نهایت بیش از 33 هزار پرونده مورد تایید قرار گرفته است.

مهدی صالحی با بیان اینکه عملکرد مناطق نیز دارای نقاط قوت و ضعفی بوده است، تصریح کرد: طبق آمار از اواسط سال 94 تا اردیبهشت امسال، دو هزار و 792 جلسه در مناطق 22 گانه تشکیل شده و به طور متوسط هر پرونده بیش از 5/1 مرتبه بررسی شده تا در کمیته تدوین و به تصویب رسیده است.

وی افزود: پس از دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و مدیران شهری با مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر این موضوع که معماری و نمای تهران، نمای یک شهر اسلامی نیست، موضوع کیفیت نما بیش از گذشته در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل معماری و ساختمان ادامه داد: در 24 مهر ماه 93 معاونت معماری و شهرسازی تهران کمیته معماری مناطق ضوابط عام طراحی نما که شامل بایدها و نبایدها بود، را به مناطق ابلاغ کرد و پس از آن کمیته نما مناطق به صورت مستمر تشکیل شد.

صالحی با بیان اینکه در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران موضوع به درستی آسیب‌شناسی شد، افزود: با توجه به عدم وجود مستند رسمی برای تشکیل کمیته‌های نمای مناطق کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، با همکاری کارشناسان اداره کل معماری و ساختمان نسبت به تصویب لایحه طراحی و پایش و اجرای نماهای شهر تهران اقدام کردند و این مصوبه اسفند ماه سال 97 توسط شهرداری تهران ابلاغ و از آن تاریخ ملاک عمل قرار گرفت.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های اداره کل معماری و ساختمان پرداخت و گفت: تولید اسناد هدایت شامل برنامه جامع ساماندهی سیما و منظر شهر تهران به عنوان یکی از احکام طرح جامع، تهیه و تدوین ضوابط هماهنگی و انسجام بصری نماهای شهری برای تمامی مناطق منطبق بر سند برنامه سوم توسعه شهر تهران، هوشمندسازی و شفاف سازی در فرایند رسیدگی با طراحی نما، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی  و همچنین برگزاری همایش و کارگاه های نما در مناطق 22 گانه و معرفی طرح های برتر از جمله این برنامه ها است.

حضور همه ذی نفعان در کمیته های نما

همچنین محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با حضور در این همایش اظهار داشت: اگر ما معتقدیم که نما جزء حقوق عمومی یک شهر است، باید همه ذی نفعان را در کمیته های نما دعوت کنیم و باور عمومی شهر را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه معاونت معماری و شهرسازی مظلوم ترین معاونت شهرداری تهران است چرا که مسئولیت درآمد زایی را بر عهده دارد، افزود: اگر چه این معاونت در حال طی کردن مسیر بهتری نسبت به گذشته است اما کماکان هنوز در مسیر اصلی قرار نگرفته است.

سالاری با بیان اینکه باید سازندگان هم در کمیته های نما حاضر باشند، خاطر نشان کرد: با وجود اینکه همواره در اظهارات مان سعی می کنیم نسبت مان را با سازندگان انکار کنیم اما واقعیت این است که در نهایت باید شهر را آنها بسازند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: متاسفانه امروز شاهدیم که کسانی طراحی می کنند که صلاحیت این کار را ندارند. بنابراین توصیه من این است که طراحان با در دست داشتن پروانه اشتغال در کمیته های نما حضور یافته و از طرح هایشان دفاع کنند.

وی ضمن اشاره به این مطلب که باید از ضرورت ها فاصله گرفته و به سمت کیفی سازی برویم، گفت: باید خروجی کمیته های نما برای شهروندان ملموس باشد.

سالاری با اشاره به اینکه نباید کمیته های نما همانند شوراهای معماری تحت تاثیر سوداگران قرار بگیرند، اظهار داشت: تحمیل نظرات شخصی در کمیته ها باعث سلب اعتماد مردم می شود.

تعریف بازی برد - برد

همچنین علی اعطا، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: یکی از اتفاقات مثبت در کمیته های نما این است که جامعه مهندسان مشاور به عنوان یک تشکل مرجع و به نمایندگی از جامعه تخصصی، افرادی را برای حضور در کمیته های نما معرفی می کند.

وی افزود: باید به سمتی برویم که درهای کمیته نما به روی شهروندان باز شود چرا که تمام تلاش ها برای تحقق حقوق شهروندی است؛ معتقدم شورایاری ها به عنوان نمایندگان مردم هم می توانند حضوری موثر در کمیته ها داشته باشند.

عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نباید تصور شود که کمیته های نما گلوگاه هایی هستند که باعث معطلی چند ماهه ارباب رجوع می شود، تصریح کرد: اگر اشتباهی در کمیته ها وجود دارد، باید اصلاح کنیم و اگر نیاز به تبیین موضوعات داریم، باید این کار برای عموم جامعه انجام شود.

اعطا ادامه داد: باید یک بازی برد – برد تعریف شود تا شهروندانی احساس کنند برای ارتقای کیفیت کار خود مراجعه کرده اند.

وی با بیان اینکه تلاش های معاونت معماری و شهرسازی در دوره جدید باعث نظم و انضباط کمیته های نما شده است، افزود: نباید کمیته های نما با اعمال سلیقه به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شود چرا که هدف از تشکیل این کمیته ها رعایت حقوق عمومی و ارتقای کیفیت معماری شهرهاست.

کمپین «نما، هویت شهر ما»؛ اقدامی موثر در فرهنگ سازی

در ادامه این همایش سهیلا صادق زاده، مسئول دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کمیته های نمای شورای اسلامی شهر تهران با ارائه پاورپوینت، توضیحاتی در خصوص عملکرد کمیته های نما ارائه کرد و اظهار داشت: در پنج سال اخیر با تشکیل کمیته های نما، به جای تصمیم افراد، گروه تصمیم می گیرد و همین امر نکته بسیار مهمی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه رویکرد تعامل با لایه های بالا و پایین باید در کمیته های نما مورد توجه قرار بگیرد، افزود: در بالادست مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای شهر و در پایین دست شهروندان قرار دارند.

صادق زاده همچنین به ساختار تشکیلاتی در بخش نما هم اشاره کرد و گفت: راه اندازی کمپین «نما، هویت شهر ما» از جمله اقدامات موثر شهرداری تهران و شخص آقای دکتر حناچی بوده است.

مسئول دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کمیته های نمای شورای اسلامی با بیان اینکه مهم ترین چالش ما چگونگی حذف واسطه ها و عوامل زائد است، اضافه کرد: از سال 93 تا 97 بیشترین پیشرفت را در بخش کمیته های نما داشته ایم و در سال جاری توانسته ایم عملکرد چند ساله کمیته ها را ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه مصوبه «چارچوب، طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران» شورای شهر تهران در 11 ماده و 21 تبصره تنظیم شده است، اظهار داشت: حدود اختیارات کمیته ها نما و همچنین نحوه تعامل با سایر نهاد ها باید مشخص شود.

برگزاری کارگاه های آموزشی در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما»

لازم به ذکر است با توجه به تاکید شهردار کلانشهر تهران، «معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران» با همکاری «مجتمع رسانه ای ساختمان» در نظر دارد تا در مناطق 22 گانه شهرداری تهران کارگاه های آموزشی، نمایشگاه جانبی و سایر برنامه های لازم را در جهت عملیاتی شدن محورهای کمپین «نما، هویت شهر ما» برگزار کند.

در حاشیه برگزاری کارگاه های آموزشی طرح های برتر نمای هر منطقه که توسط کمیته نمای معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزیده شده اند، به نمایش درمی آید و ضمن دعوت از طراحان و سازنده های طر ح های ارائه شده از برگزیدگان نیز تقدیر خواهد شد.

برگزاری کارگاه تخصصی در مناطق شهرداری تهران، تولید محتوای دیجیتال آموزشی، تولید خبر و جریان سازی، رونمایی از نرم افزار تحت موبایل نما و آموزش و فرهنگ سازی از مهم ترین برنامه های این کمپین به شمار می‌روند.

معماری خوب، نمای با کیفیت، مصالح در نما، اهمیت جزییات اجرایی سازه ای نما، استاندارد سازی اجرای آجر، سنگ، سرامیک، شیشه و بهره وری انرژی، اهمیت نورپردازی در نما و ضرورت نگهداری نما از مهم ترین محورهای کمپین هستند.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar