۱۲:۴۰ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - 15 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۷۸
وزیر راه و شهرسازی در سفر به تبریز اعلام کرد:
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در سفر دوروزه خود از پروژه های ملی و استانی اداره کل راه و شهرسازی بازدید کرد.

اسلامی روز چهارشنبه هفته گذشته به منظور بازدید از پروژه های اداره کل راه و شهرسازی به تبریز سفر کرد. در این سفر دوروزه وزیر راه از روند پیشرفت پروژه های اداره کل بازدید کرده و در معیت استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان استانی با پیمانکاران این طرح ها به گفتگو نشست.

وزیر راه و شهرسازی در دومین روز سفر خود به تبریز و بازدید از محورهای مواصلاتی استان، دستور آغاز عملیات اجرایی قطعه ششم آزادراه تبریز- ارومیه را صادر کرد. بر اساس این گزارش، طول این قطعه، ۳۲ کیلومتر بوده و اعتبار پیش بینی شده برای بهره برداری از آن، چهار هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال است. بهره برداری کامل از این پروژه، علاوه بر کاهش مدت زمان سفر مسافران، در کاهش آلودگی هوا و همچنین کاهش تصادفات رانندگی، نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

در این آئین، پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی، رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس، وزیر راه و شهرسازی را همراهی می‌کردند.

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از پروژه آزادراه تبریز- مرند- بازرگان، در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: هم‌اکنون در حوزه راه‌سازی بیش از یکصد هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا در سراسر کشور داریم و با توجه به اینکه بودجه این بخش سالانه شش هزار میلیارد تومان است، تمام تلاش‌مان را برای استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه در جهت افزایش بهره‌وری به کار می‌گیریم.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص پروژه‌های آزادراهی در آذربایجان شرقی نیز گفت: در حال حاضر در چهار محور استان، پروژه احداث آزادراه داریم که مهم‌ترین آن آزادراه تبریز- مرند- بازرگان است.

وی افزود: قطعه یک این پروژه از تبریز تا مرند به طول 66 کیلومتر آغاز شده و کارگاه آن کاملا فعال است و در دو ماه اخیر 9 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

اسلامی خاطرنشان کرد: امسال از سمت بازرگان نیز احداث یک قطعه 70 کیلومتری شروع شده و برای بقیه مسیر هم در حال مذاکره با پیمانکار هستیم تا به زودی عملیات اجرایی در کل این مسیر 250 کیلومتری فعال شود.

وی گفت: قطعه اول این پروژه که بار ترافیکی سنگینی هم در این مسیر وجود دارد تا هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم با سرعت گرفتن عملیات در کل مسیر، شاهد بهره‌مندی این محور بین‌المللی از راه باکیفیت و استاندارد باشیم.

اسلامی اضافه کرد: آزادراه‌های تبریز- ارومیه و مراغه- هشترود نیز پروژه‌های فعالی هستند که با اتمام آنها، کریدور اتصالی به غرب کشور و شمال عراق تکمیل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص راه‌آهن تبریز- میانه نیز گفت: این پروژه یکی از پروژه‌های مهم کشور است و با توجه به اهمیتی که دولت برای توسعه ریلی قائل است، این محور جزو یکی از پنج محور اولویت‌دار در کشور انتخاب شده است.

اسلامی گفت: هزینه‌های اصلی این پروژه انجام شده و مسیر میانه تا بستان‌آباد در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و بقیه مسیر تا تبریز نیز به سرعت اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه هیچ مانعی برای اجرای این پروژه وجود ندارد، افزود: یکی از مشکلات این پروژه، معارض‌هایی است که در مسیر وجود دارد و با توجه به اینکه عموم مردم از این پروژه سود می‌برند، از دستگاه‌های اجرایی استان انتظار داریم که به‌موقع این مسائل را مدیریت کنند تا پیشرفت پروژه با کندی مواجه نشود.

محمد اسلامی اظهار کرد: تکمیل خط آهن «میانه - تبریز» به عنوان یکی از مطالبات مردم، جزو مهم‌ترین‌ برنامه‌های دولت تدبیر و امید بوده و در صدر تاکیدات مقام معظم رهبری قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس بازدید انجام شده، این پروژه پیشرفت خوبی دارد و علی رغم رفع بیشتر موانع، هنوز سختی‌های کار پروژه راه‌آهن میانه- تبریز باقی مانده و تکمیل آن زمان می‌برد‌.

اسلامی با بیان این‌که پروژه‌ی راه آهن میانه-تبریز تا ایستگاه بستان آباد پیشرفت خوبی دارد، گفت: ساختمان ایستگاه‌ بستان آباد در حال تکمیل بوده و آیتم‌های مختلف آن پیش‌بینی و خریداری شده و نصب خواهد شد، همچنین راه دسترسی‌ آن نیز تملک شده و در حال زیرسازی است و امیدوارم قبل از پایان سال آینده به بهره برداری برسد.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی یک قطعه‌ دیگر این راه آهن به سمت سراب و اردبیل نیز آغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت آزادراه‌های استان، اظهار کرد: آزادراه‌ها مسیرهای شریانی و ترانزیتی کشور هستند.

اسلامی در خصوص پروژه آزادراه «تبریز - بازرگان» گفت: طول این پروژه ۲۵۰ کیلومتر است که احداث یک قطعه از آن به طول 70 کیلومتر آغاز شده و قطعه دیگر آن از تبریز به مرند به طول ۶۶ کیلومتر پیشرفت خوبی دارد.

وی با اشاره به بازدید خود از آزاد راه مراغه_هشترود، گفت: آزادراه «مراغه - هشترود» پروژه ترانزیتی به شمار می‌رود که آذربایجان غربی را به آزادراه «تهران - تبریز» متصل می‌کند، امید است بتوانیم یکی از قطعات این طرح را در سال جاری زیر بار ترافیک ببریم.

اسلامی در رابطه با پروژه بزرگراه «سراب - بستان‌آباد»، گفت: جاده‌های پرترافیک و پرحادثه‌ی استان از جمله محورهای سراب، اهر مرند و جلفا هستند که تاکنون بخش‌هایی از این پروژه‌ها افتتاح شده و عملیات اجرایی بخش‌هایی نیز آغاز شده است‌، امیدوارم باندهای دوم محورهای سراب و اهر را تا پایان سال جاری بتوانیم به پایان برسانیم.

وی با بیان این‌که موضوع بدمسکنی نیز جزو دغدغه‌های مردم است، افزود: چندین محله‌ی تبریز در بافت فرسوده واقع شده که بازآفرینی شهری در این محلات اجرا می‌شود.

وی با دعوت از مردم ساکن در بافت‌های فرسوده برای همراهی در اجرای پروژه بازآفرینی شهری، افزود: اگر مالکان این واحدهای فرسوده توانایی ساخت داشته باشند، جواز رایگان و تسهیلات کم بهره به آنان اعطا می‌شود.

اسلامی با بیان این‌که ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در برنامه قرار دارد، گفت: زمین رایگان در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد و ۸۰ درصد اعتبارات را بانک تامین می‌کند برهمین اساس، سازندگان قراردادی را با وزارت راه و شهرسازی منعقد کنند تا دغدغه مسکن جوانان رفع شود.

اسلامی در حاشیه بازدید از جاده اهر- تبریز ضمن بیان اینکه این جاده از مسیرهای پرتردد و حادثه خیز استان و حتی کشور است، گفت: طول جاده اهر – تبریز ۹۲ کیلومتر بوده که ۶۲ کیلومتر از آن به بهره برداری رسیده ولی بر اساس برنامه‌ ریزی انجام شده در نظر داریم ۲۰ کیلومتر از این پروژه امسال و ۱۰ کیلومتر مابقی نیز سال بعد اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه بازدید امروز تدابیری برای تسریع در اجرای پروژه اتخاذ شد، گفت: بخشی از بزرگراه اهر - تبریز به صورت شتاب زده زیربار ترافیک رفته که باید از انجام چنین کارهایی اجتناب شود.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص مشکلات مالی پروژه بزرگراه تبریز- اهر اظهار کرد: مشکلات مالی در طول تاریخ همواره بوده و هست و ما بر اساس آنچه که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، تعهد کرده و کار می‌ کنیم و خارج از چارچوب و قوانین نمی‌ توان برای این پروژه هزینه کرد.

اسلامی خاطرنشان کرد: برنامه‌ مان برای تکمیل پروژه‌ های حادثه‌ خیز همچون پروژه بزرگراه اهر – تبریز بوده و در اولویت قرار داده‌ ایم که امیدواریم با توجه به منابع مالی بیشترین راندمان و تاثیرگذاری را داشته باشیم.

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌های نیمه‌تمام بناب

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سفر خود به استان آذربایجان شرقی، از پروژه‌های در دست احداث شهر بناب از شامل پل خیابان معلم و ورزشگاه نیز بازدید کرد.

ابوالقاسم سلطانی، مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی در رابطه با این بازدیدها گفت: در این سفر پل خیابان معلم به عنوان یک پروژه بزرگ بناب مورد بازدید قرار گرفت.

وی ادامه داد: وزیر با تامین روکش و اعتبار لازم برای تهبه حفاظ این پل موافقت کرد و این موارد تا چند ماه آینده تامین خواهد شد.

سلطانی گفت: در این سفر وزیر همچنین از استادیوم ۱۵ هزار نفری در دست احداث شهر بناب بازدید کرد. این استادیوم در حال حاضر۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در مراحل نهایی احداث قرار دارد.

بر اساس این گزارش دیدار با حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی فقیه در در استان و امام جمعه تبریز، دیدار با دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه مشارکت آزاد راهی رینک دوم تبریز-ارومیه (قطعه شش آزاد راه تبریز-ارومیه)، بازدید از روند اجرایی آزاد راه تبریز- سهند، بازدید از وضعیت آزاد راه مراغه- هشترود، بازدید از مسیر آذرشهر-بناب و پروژه پل بزرگ میدان معلم بناب، بازدید از روند اجرایی پروژه راه آهن تبریز – میانه و ایستگاه بستان آباد، بازدید از آزاد راه تبریز-مرند، بازدید از روند اجرایی چهار خطه کردن محمر صوفیان-شبستر-تسوج، بازدید از روند اجرایی چهار خطه کردن مرند-ایواوغلی، بازدید از روند اجرایی چهار خطه کردن مرند-جلفا، بازدید از پروژه محمر تبریز-اهر و دیگر پروژه های مهم اداره کل راه و شهرسازی در استان آذربایجان شرقی را می توان از مهمترین برنامه های وزیر راه و شهرسازی در استان ذکر کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar