۱۲:۳۰ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 17 June 2019
کد خبر: ۵۳۰۹۵
نایبان رییس اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با «صما»:
در حال حاضر صادرات خدمات فنی و مهندسی بیش از کالا درگیر تحریم شده است و به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های ایرانی نمی توانند در بانک های خارجی حساب باز کنند و یا منابع مالی خود را جابه‌جا کنند. از طرف دیگر درنتیجه وجود قوانین و مقررات دست و پاگیر در داخل کشور، مشکلاتی برای صادرکننده ها به وجود آمده است.

از همین رو در شرایطی که تحریم ها بزرگترین محدودیت ها را برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است، فعالان این حوزه معتقدند: در صورتی که در داخل کشور سازوکار حمایتی مناسبی برای آن اندیشیده شود، امکان افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه وجود دارد.

به گزارش «صما» حال انتخابات هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران دیروز در حالی برگزار شد که با انتخاب محمدرضا انصاری و محمد امیرزاده به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی در جایگاه نایب رییس اتاق بازرگانی، این چشم انداز وجود دارد که زمینه های توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورها بیش از گذشته فراهم شود.

حرکت موثرتر در مسیر توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

در همین رابطه رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: طبیعتا کسانی که به هیئت رییسه اتاق بازرگانی راه پیدا می کنند، در این جایگاه باید به مسائل اساسی ملی نگاه کنند، نه اینکه در آن جایگاه هر فردی از هر رشته ای که حضور دارد، به فکر رقابت بین رشته ها باشد.

محمدرضا انصاری در گفت ‌و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: درنتیجه ما به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به اتاق نرفته ایم، اما به واسطه اینکه آگاه از روند صادرات خدمات فنی و مهندسی و آگاه به مسائل آن هستیم، درنتیجه شاید اتاق بازرگانی بتواند با روشن بینی بیشتری با این مسائل برخورد کند و مسائل موجود را پیگیری و حل کند و طبیعتا این اثرگذاری را خواهد داشت.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: انتخاب شدن ما به سبب گرایش به نوعی انسجام و یکپارچگی اتاق بازرگانی در هیئت رییسه بوده و شاید موجب شود که به طور کلی اتاق بازرگانی ایران بتواند موثرتر از دوره گذشته در مسیر توسعه اقتصاد کشور ازجمله صادرات و به ویژه صادرات خدمات فنی و مهندسی حرکت و عمل کند.

وی همچنین درخصوص برنامه ریزی های انجام شده در زمینه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: طبیعی است که ما برنامه های مرتبط با این حوزه را می دانیم، منتهی اینکه چگونه به آنها عمل کنیم، مهم است.

انصاری یادآور شد: در شرایطی که تحریم ها محدودیت هایی را برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است، در صورتی که در داخل کشور سازوکار حمایتی مناسبی برای آن اندیشیده شود، امکان افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه وجود دارد.

توسعه صادرات بستگی به فضای سیاسی و ارتباطات بین المللی دارد

همچنین دیگر عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران درخصوص راهکار توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: تحقق این هدف بستگی به فضای سیاسی کشور، نحوه تعاملات کشور ما با کشورهای دیگر و همچنین ارتباطات بین المللی دارد.

محمد امیرزاده در گفت ‌و گو با «صما» با بیان این مطلب تاکید کرد: در حال حاضر پتانسیل و ظرفیت شرکت های ایرانی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی بالا است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در عین حال مهندسان ایرانی در بخش ساخت و ساز توانمندی بالایی دارند، اما متاسفانه وضعیت کنونی فضاهای بانکی و پروازها و ضعف ارتباطات با دیگر کشورها آسیب هایی را به این حوزه وارد کرده است.

این صادرکننده خدمات فنی و مهندسی با ابراز امیدواری از اینکه از ظرفیت موجود در این بخش به نحو مطلوب استفاده شود، ادامه داد: امیدواریم با رفع چالش های موجود در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی، در این مسیر از فرصت های موجود استفاده کنیم و اهداف خود را پیش ببریم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar