۱۳:۱۳ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - 20 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۱۸
جلسه هماهنگی اعضای حرفه مند کمیته های نمای مناطق 22 گانه تهران، توسط جامعه مهندسان مشاور برگزار شد.

بابک شکوفی، دبیر شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور در این خصوص به خبرنگار «صما» گفت: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در مورد کمیته های نما مقرر شد جامعه مهندسان مشاور در مناطق یک نفر عضو حرفه مند را برای ارتقای بار علمی و تخصصی معرفی کند.

وی با بیان اینکه 22 نماینده برای مناطق 22 گانه انتخاب شده اند، افزود: جلسه هماهنگی اعضای جدید کمیته های نما با حضور مسئول نظارت و هماهنگی کمیته های نمای مناطق برگزار و مقرر شد کارگروه آسیب شناسی کمیته های نما تشکیل شود تا این کمیته ها گردش کار مشخصی را دنبال کنند و در مرحله بعد آسیب شناسی ها معطوف به نماهای شهری تهران شود. همچنین مقرر شد نتایج کارهای انجام شده با نمایندگان دانشگاهی حاضر در کمیته های نما به اشتراک گذاشته شود

دبیر شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور با اشاره به اینکه نمای ساختمان جزء حق عمومی شهروندان است، اظهار داشت: تا چند سال پیش هیچ گونه نظارت و ضابطه ای در این حوزه نبود تا اینکه کمیته های نما از چند سال پیش فعالیت شان را شروع کردند. با این وجود نماینده ای از جامعه مدنی در این کمیته ها نبود اما امروز این اتفاق با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران افتاده است تا ضمن صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از هضم شدن کمیته ها در شهرداری، مباحث تئوریک را به مباحث اجرایی پیوند دهند.

برگزاری جلسات ماهانه برای اشتراک گذاری تجربیات

مهرداد زواره محمدی، عضو شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور نیز با بیان اینکه حرفه مندان کمیته های مناطق توسط شورای معماری جامعه مهندسان مشاور انتخاب شده اند، اظهار داشت: در جلسه اخیر تفاوت های قانون گذشته و قانون جدید که در دی ماه سال 97 به تصویب رسید، شرح داده شد و موضوعات مهمی برای وحدت رویه حرفه مندان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که برای حرفه مندان تشریح شد، تفکیک ساختمان های مربوط به کمیته بناهای شاخص و کمیته های نمای مناطق بود. ضمن اینکه بحث حقوق شهروندی در نماهای شهر مورد تاکید قرار گرفت.

زواره محمدی ادامه داد: در آسیب شناسی کمیته های نما، شهرداری به سه نکته رسیده بود. نکته نخست اینکه نماها در کمیته ها صرفا به عنوان یک پوسته دیده شده بود و تاثیر نما در سازه و فضاهای داخلی دیده نمی شد. موضوع دوم اینکه اصولا مباحث تئوریک و نظری به دلیل نبود حرفه مندان بر روی مسائل اجرایی سایه افکنده بود و نکته سوممربوط به برخورد های سلیقه ای به دلیل نبود یک سیستم و فرایند اجرایی بود. ما پیش بینی کرده ایم که ماهی یک بار جلسات را در این خصوص برگزار کنیم و تجربیات را به اشتراک بگذاریم.

نباید حرفه مندان شبیه اساتید دانشگاه شوند

سهیلا صادق زاده، مسئول دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کمیته های نمای شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهار داشت: جلسه هماهنگی حرفه مندان با حضور افرادی تشکیل شد که تجربیات مفیدی در رابطه با طراحی معماری داشتند.

وی افزود: تنها تغییر مصوبه جدید شورا نسبت به گذشته حضور مهندسان مشاور در کمیته های نماست. بنده قبلا در کمیته بناهای شاخص علاوه بر اساتید دانشگاه از حرفه مندان هم دعوت می کردم چرا که به خاطر تجربیات اجرایی مسائل را به خوبی می شناسند و قطعا در کمیته های نما هم همین کارکرد را خواهند داشت.

صادق زاده با بیان اینکه نباید حرفه مندان صرفا به مانند اساتید دانشگاه به پروژه ها نگاه کنند، ادامه داد: حرفه مندان با توجه به تجربیات اجرایی که دارند، چنانچه با طرحی در کمیته های نما مواجه شوند که قابلیت اجرا نداشته باشد، می توانند در کم ترین زمان نسبت به اجرایی نبودن طرح اظهار نظر کنند.

مسئول دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کمیته های نمای شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر رییس کمیته نمای مناطق بتوانند جلسه را کنترل کنند، حضور سازندگان می تواند به ارتقای سطح آموزشی آنان هم کمک کند، گفت: مقرر شده پرونده سازندگانی که از مصوبات کمیته های نما تمکین نمی کنند، به ماده 100 ارجاع شود و همین امر می تواند به قرار گرفتن کمیته های نما در جایگاه واقعی شان نقش بسزایی داشته باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar