۱۳:۳۵ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - 20 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۱۹
«صما» بررسی می کند:
روز گذشته در پی انتشار حکم انتصاب ذبیح‌اله حبیبی به عنوان رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان از سوی فرج‌اله رجبی، برخی از اعضای شورای مرکزی این اقدام وی را غیرقانونی برشمردند.

به گزارش «صما» با اتمام اختلافات وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و در حالی که طی چند ماه اخیر آرامش در میان دو نهاد برقرار بود ، حال به تازگی شاهد اختلافات داخلی در بین مسئولان سازمان نظام مهندسی هستیم که منجر به عزل و نصب های جدید در این سازمان شده است.

بر اساس این گزارش دیروز رجبی درحالی حکم انتصاب ذبیح‌اله حبیبی را به عنوان رئیس جدید هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در کانال شورای مرکزی منتشر کرد که این اقدام با انتقادات بسیاری مواجه شده است.

در این راستا برخی اعضای شورای مرکزی بر این باورند که مطابق با مصوبه جلسات 188 و 192 شورای مرکزی و همچنین مصوبه اجلاس هجدهم هیات عمومی اردبیل، نظام نامه انتخابات شورای مركزی که ملاک عمل برای انتخابات شورای مرکزی بوده، مبنای برگزاری فرآیند انتخابات این سازمان است.

به گفته آنها مطابق با بند 1 از فصل دوم این نظام نامه و در جلسه 237 شورای مرکزی که در مورخ 15/12/97 با دستور کار «انتخاب هیات اجرایی انتخابات» برگزار شد؛ درنتیجه 5 نفر(منصور بهادری، جواد جوان مجیدی، رضا کرانی، امیرمحسن نیکزاد و غلامحسین اله دادی) با دستورکار پیوست به عنوان اعضای هیات اجرایی انتخابات برگزیده شدند و احکام خود را نیز دریافت کردند. این هیات در گام بعدی و در جلسه مورخ 21/12/97 از میان اعضای خود منصور بهادری را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات برگزید.

از همین رو این هیات بنا به شرح وظایف خود و با تمرکز بر شفافیت و ایجاد بستری مناسب جهت برگزاری انتخابات با رعایت قانون و نظام نامه های مرتبط فعالیت خود را تا به امروز به سرانجام رسانده است.

در این میان بنابر شنیده ها درپی ابلاغ کتبی رد صلاحیت 3 نفر از کاندیداهای پرنفوذی که دارای رای محکومیت قطعی از شورای انتظامی هستند و به تایید و امضای نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سایر اعضای هیات اجرایی انتخابات رسیده است، رجبی نامه ای خطاب به حسینی معاون امور مسكن و ساختمان، مبنی بر صدور حکمی غیرقانونی و انتصاب شخصی دیگر به موازات رییس قانونی هیات اجرایی، ذبیح اله حبیبی از استان فارس را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات منتشر کرده است.

این در حالی است که بر اساس شواهد موجود، این موضوع تخلف و تمرد از قانون بوده و ایجاد تغییر در ترکیب هیات اجرایی انتخابات در حیطه اختیار رجبی قرار ندارد و نیاز به اخذ مصوبه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان دارد.

بر همین اساس ظاهرا این تصمیم عجولانه و غیرقانونی که در راستای تهدیدهای وی در جلسه کمیسیون روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان مبنی بر «ورود یافتن و دخالت در انتخابات آتی شورای مرکزی و اجازه ندادن ورود افرادی از جنس افراد شورای مرکزی فعلی» صورت گرفت، بر مبنای تفسیرهای شخصی و غیرقانونی انجام گرفته است.

لازم به یادآوری است که این اظهارنظر غیرقانونی موجب شد که ۲۰ نفر از اعضای شورای مرکزی در اقدامی اعتراضی، در جلسه 240 شورای مرکزی در مورخ 28/03/98حضور نیافتند و جلسه به علت به حدنصاب نرسیدن برگزار نشد.

به گزارش «صما» رجبی در تاریخ 21 اسفند ماه 97 طی حکمی منصور بهادری را به سمت رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب کرده بود. در این حکم رجبی خطاب به بهادری نوشته است: «براساس مصوبه اولین جلسه مورخ 21/2/1397 هیئت اجرایی انتخابات، بدینوسیله جنابعالی به عنوان رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب می‌گردید. امید است با توکل به خداوند منان و تجارب ارزنده شما در برگزاری انتخابات دوره‌های گذشته شورای مرکزی در این امر خطیر موفق و موید باشید.»

رجبی همچنین در نامه دیگری خطاب به بهادری نوشته است: «به استناد بند 1 از فصل دوم نظام نامه انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مصوبه مورخ 15/12/1397 آن شورا، جنابعالی به عنوان عضو هیئت اجرایی انتخابات هشتمین دوره شورای مرکزی منصوب می‌شوید. امید است با توکل به خداوند منان و تجربیات ارزنده در این امر خطیر موفق و موید باشید.»