۱۴:۰۲ - ۰۱ تير ۱۳۹۸ - 22 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۲۸
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در نماز جمعه کن عنوان کرد:
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در نماز جمعه کن با بیان این که موضوع مربوط به املاک فاقد سند، یکی از مشکلات قدیمی محله کن بود از جریان سازی لازم برای تسهیل و تسریع در رفع این مشکل و صدور 70 سند رسمی مالکیت در این محله خبر داد.

کاوه حاجی علی اکبری در سخنرانی نماز جمعه کن در حسینیه سرآسیاب، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات نمازگزاران، عنوان کرد: موضوع بافت های فرسوده، مسئله ای است که قریب به 15 سال به عنوان یکی از دغدغه های مهم اجزای مختلف حکومت اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه و شهرداری ها مطرح است و مسئولان برای کاستن و رفع این مشکل در پی یافتن راهکارهای مناسب و تدابیر لازم هستند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که در شهرهای کشور حدود 1350 هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه غیر رسمی وجود دارد، یادآور شد: قریب به 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در این محدوده ها ساکن هستند.

علی اکبری اظهار داشت: مسئله بافت فرسوده از دو جنبه برای کشور مسئله جدی تلقی می شود؛ یکی از این بابت که ساکنان این محدوده ها به دلیل کیفیت پائین ساخت و سازها در معرض آسیب های ناشی از مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله و سیل هستند و دیگر این که ساکنان این محدوده ها از سطح برخورداری پائین تری در مقوله هایی نظیر درآمد، اشتغال، خدمات و ... نسبت به سایر شهروندان و دیگر نقاط کشور بهره مند می باشند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به این که در شهر تهران حدود 15 هزار هکتار بافت ناپایدار وجود دارد که در مقابل زلزله آسیب پذیر هستند، تصریح کرد:  3268 هکتار از این میزان، بافت های فرسوده مصوب هستند که در اولویت اول اقدامات قرار گرفته اند.

علی اکبری با بیان این که میانگین نوسازی در بافت های فرسوده کشور کمتر از 15% است، از نوسازی حدود 40 درصد از بافت های فرسوده در شهر تهران خبر داد و متذکر شد: علیرغم این که میزان قابل توجهی از بافت های فرسوده در پایتخت نوسازی شده اما هنوز فاصله زیادی با وضعیت مطلوب وجود دارد که نیاز است بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این که هیچ دستگاهی نمی تواند ادعا کند قادر است به تنهایی موضوع نوسازی بافت های فرسوده را پیش برد، عنوان کرد: به دلیل پیچیدگی ها و گسترده بودن مشکلات در نوسازی بافت های فرسوده، نیاز به هماهنگی، همکاری و اقدام مشترک میان تمامی دستگاه های دخیل از جمله مجموعه وزارت راه و شهرسازی، ثبت، قوه قضائیه، بهزیستی، وزارت کشور و ... در این مأموریت وجود دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به تشکیل ستاد بازآفرینی منطقه 5 به همت شهرداری منطقه در سال1395و راه اندازی دفتر توسعه محله کن در دی ماه همان سال به منظور برقراری ارتباط مستمر و مستقیم و شناسایی مسائل و مشکلات و خواسته ها و مطالبات ساکنان محل اشاره کرد و خطاب به نمازگزاران حاضر گفت: یکی از مشکلات مهمی که ساکنان محله کن با آن مواجه بودند، موضوع نبود اسناد رسمی مربوط به مالکیت املاک بود که این موضوع در دستور کار ستاد بازآفرینی منطقه و دفتر توسعه محله ای کن قرار گرفت و منجر به تشکیل کارگروه ثبت شد.

علی اکبری در ادامه توضیح داد: به همت دستگاه ها و مسئولان ذیربط، هیأت ثبت مربوط به محله کن در اداره ثبت اسناد زیبادشت راه اندازی شد و در پی آن 1500 مورد مشاوره به ساکنان محل ارائه و 400 پرونده ثبتی در دفتر تشکیل شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تهیه نقشه کاداستر محدوده کن با استفاده از جدیدترین فناوری ها خبر داد و تصریح کرد: 70 سند رسمی تا به امروز صادر شده و امید است با همت مسئولان امکان مرتفع شدن مشکلات ثبتی و صدور اسناد مالکیت سایر قطعات فاقد سند نیز فراهم گردد تا به زودی این مشکل بصورت کامل در محله کن مرتفع گردد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که در سال گذشته در محله کن اتفاق افتاد، الحاق محدوده مسکونی کن به بافت های فرسوده مصوب بود؛ در گذشته تنها 5 هکتار از این محدوده به عنوان بافت فرسوده شناسایی می شد ولی با مصوبه ای که سال گذشته اخذ شد حدود 50 هکتار از محدوده مسکونی کن به عنوان بافت فرسوده شناخته می شود و می تواند از مصوبه ها و تسهیلات مربوطه استفاده نماید.

علی اکبری، تهیه طرحی به منظور حل مسائل مربوط به ساخت و ساز و صدور پروانه در محله کن را یکی دیگر از اقدامات در حال پیگیری در این محدوده ذکر کرد و ادامه داد: اقدامات دیگری از جمله بهسازی، کف سازی و ساماندهی محور سرآسیاب نیز در دستور کار قرار گرفته است که امید می رود در سال جاری اجرایی شود تا زمینه ای برای ارتقای کیفیت فضاهای شهری در محله کن فراهم شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خاتمه سخنان خود در نماز جمعه کن از حجت الاسلام و المسلمین صالحی نیا، امام جمعه کن به دلیل همکاری، حمایت ها و دعاهای خیر ایشان و همچنین مسئولان ثبت زیبادشت و شهرداری منطقه 5 قدردانی و تشکر کرد.

شایان ذکر است اسناد ثبت مربوط به 5 تن از ساکنان محله کن به صورت نمادین اهدا شد و از ریاست ثبت منطقه زیبادشت، دبیر تعیین تکلیف اراضی فاقد سند و مدیر دفتر توسعه محله کن تقدیر به عمل آورده شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar