۱۱:۰۴ - ۰۲ تير ۱۳۹۸ - 23 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۳۴
رییس سازمان نظام مهندسی کرمانشاه در گفت‎وگو با «صما»:
در حالی که انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن افزایش تعرفه خدمات مهندسی را عاملی برای افزایش هزینه های ساخت و سازها و مانعی برای ورود آنها به حوزه تولید مسکن در شرایط رکود ساخت و ساز تلقی می کنند؛ اما مسئولان سازمان نظام مهندسی بر این باورند که افزایش تعرفه خدمات مهندسی متناسب با نرخ تورم، حق مهندسان است.

در همین راستا رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمانشاه با ابراز تاسف از اینکه همیشه نوک پیکان‌ها به سمت مهندسان و تعرفه‌های خدمات مهندسی است، گفت: ارزش واقعی هر چیزی زمانی مشخص می شود که ما بهای آن را به طور تمام و کمال بپردازیم.

حسن شرفی در گفتوگو با «صما» ادامه داد: اما اگر نقش خدمات مهندسی و تعرفه مهندسی پررنگ نباشد، طبیعتا امور و خدمات به شکل صوری و کم‌اهمیت درمی آید.

وی ادامه داد: اگر سرانه بگیریم، می‌بینیم اعتراض به افزایش تعرفه خدمات مهندسی از سوی انبوه‌سازان یا افرادی که در بخش ساخت‌وساز دخیل هستند، بهانه‌ای بیش نیست. چون دستمزدهای مهندسین و هزینه‌های خدمات مهندسی بسیار کمتر از دستمزدهای یک کارگر یا استادکار فنی در ساختمان است.

شرفی تصریح کرد: لذا اگر این اعداد و ارقام را لحاظ کنیم و درنهایت با آن قیمتی که هر مترمربع از یک واحد مسکونی به فروش می‌رسد، مقایسه کنیم؛ می‌بینیم که تاثیر تعرفه خدمات مهندسی در قیمت مسکن بسیار ناچیز است و شأن و جایگاه مهندسی حفظ نشده است.

وی گفت: با توجه به اینکه در هر نقطه ای از ایران، ساختمان دارای یک ارزشی است و دستمزد مهندسان درصدی از آن مبلغ را دربرمی گیرد، این درصد قابل قیاس با سایر اصنافی نیست که در حوزه صنعت ساختمان دخالت می‌کنند و تعرفه خدمات مهندسی واقعا بسیار پایین‌ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با انتقاد از اینکه حذف دانش فنی همیشه در صدر تصمیم گیری ها قرار دارد، گفت: متاسفانه ما همیشه وقتی به دنبال اقتصادی کردن و رونق یک بخشی هستیم، درصدد حذف دانش فنی برمی آییم و این در حالی است که باید دانش فنی را ارتقا دهیم و از فناوری‌های روز استقبال و دانش‌محوری را به حوزه ساخت‌وساز وارد کنیم.

شرفی تاکید کرد: با این حال سعی می‌ کنند تا مهندسانی را که در این امر دارای خلاقیت و مهارت هستند و می‌توانند با استفاده از فناوری‌های نوین عمر مفید ساختمان‌ها را افزایش دهند، فراری دهند.

وی ادامه داد: چرا که با تعرفه‌های کنونی واقعا مهندسان نمی‌توانند کار کنند و وقت بگذارند و خدمات واقعی ارائه کنند که منجر به حفظ سرمایه‌های ملی شود. این موضوع تنها بهانه و مستمسکی از طرف کسانی است که اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند که مسکن با افزایش تعرفه خدمات مهندسی دچار رکود می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمانشاه با مقایسه نقش مشاوران املاک و مهندسان در ساخت و سازها گفت: سوال این است که نقش آژانس های املاک در بخش مسکن چیست و مهندسان چه نقشی در این زمینه دارند؛ در حالی که یک آژانس ملکی چه درصدی از یک آپارتمان می‌برد و مهندسان چه درصدی می‌برند.

وی ادامه داد: در حالی که مهندسان بار مسئولیتی سنگینی در هنگام وقوع حوادثی نظیر زلزله و سیل برعهده دارند و همیشه نوک پیکان‌ها به سمت مهندسان است؛ اما افراد واسطه همیشه از این مسئولیت‌ها فرار کرده‌اند و هیچ‌گاه هم پاسخگو نبوده‌اند.

شرفی با اشاره به افزایش قیمت دوبرابری و حتی سه‌برابری قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون در بسیاری از شهرهای کشور گفت: با توجه به اینکه قیمت هر متر ملک در ایران حداقل 5، 6 میلیون تومان است، تعرفه نظام مهندسی حتی با احتساب افزایش 100 درصدی از متری30 هزار تومان به60 هزار تومان به قدری تاثیر ندارد که بتواند نقش آنچنانی در قیمت مسکن داشته باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
0
0
شما اصلا خدمات مهندسی رو حذف کن متری 60 تومن هم نه متری 100 تومن از متری 30 میلیون تومن قیمت مسکن کم میشه حالا مسکن بجای متری 30 میلیون شد 29.9 میلیون عجب ارزون شد و عجب....
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar