۱۲:۰۵ - ۰۳ تير ۱۳۹۸ - 24 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۴۳
«صما»گزارش می‌دهد:
کنترل و كاهش خسارت سيلاب به دو شيوه‌ي کلي سازه‌اي و غیر سازه‌ای قابل انجام است. در روش‌هاي سازه‌اي تأکید بر مهار سيلاب‌هاي حوضه از طريق افزايش قابليت نفوذ و نگهداشت آب در سطح حوضه و همچنين ايجاد مخازن کنترل سيلاب است. امروزه مشخص‌شده است كه اين روش‌ها به‌تنهایی براي کاهش خسارات سيلاب كافي نیستند.

. بررسي سيلاب‌هاي به وقوع پيوسته در برخي كشورها نشان داده است كه روش‌هاي سازه‌اي مديريت سيلاب به دلايلي مانند هزينه‌هاي اجرايي بسيار بالا، ايجاد احساس امنيت كاذب براي ساكنين و متعاقباً شكل‌گيري كانون‌هاي جمعيتي متمركز در حاشيه رودخانه‌ها و افزايش آسيب‌پذيري، در بعضي موارد موجب تشديد اثرات مخرب سيلاب شده‌اند. به‌عنوان نمونه، كشورهاي ژاپن و امريكا که درزمینهٔ ساخت مخازن كنترل و مهار سيلاب جزء کشورهاي تراز اول هستند، بيشترين ميزان خسارات ناشي از سيل را نيز به خود اختصاص داده‌اند.

تجربیات کشورهای توسعه‌یافته در ایجاد و اجرای نصب سامانه‌های هشدار سیل

تجربيات كشورهاي مختلف در سطح دنيا نشان داده است که لازم است در كنار روش‌هاي سازه‌اي از روش‌هاي غیر سازه‌ای به‌عنوان مكمل استفاده شود تا بتوان اثرات مخرب سيلاب را تا اندازه‌ زيادي كاهش داد. امروزه سيستم‌هاي هشدار سيل به‌عنوان يکي از بهترين و مؤثرترین روش‌های غیر سازه‌ای، به دلايلي نظير هزينه بسيار پايين، كارايي و عملكرد بالا، سازگاري با محیط‌زیست و سهولت اجرا و بهره‌برداري، به‌طور وسيعي در كشورهاي مختلف دنيا مورداستفاده مي‌گيرد. سيستم‌هاي هشدار سيل در مقايسه با ساير روش‌هاي غير سازه‌اي، نظير بيمه سيلاب و تغيير كاربري اراضي، در صورت ارائه آموزش‌هاي لازم، هیچ‌گونه مقاومتي را از سوي افراد و ساكنين بومي سیلاب‌دشت‌ها به دنبال نداشته و معمولاً با اقبال عمومي نيز روبرو بوده است و لذا قابليت اجرايي و كارايي آن را مي‌توان بالاتر از ديگر روش‌ها دانست. بنابراين دور از ذهن نيست که عنوان گردد، استفاده از سيستم‌هاي هشدار سيل در رأس تمهيدات غیر سازه‌ای يكي از ضروريات جوامع جهت دستيابي به توسعه پايدار و ايمن سيلاب‌دشت‌ها است.

در‌همین راستا به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این مرکز به جد به دنبال نصب سامانه‌های هشدار سیل در تهران است و در این زمینه از ریاست‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی درخواست شده دستور دهند تا با همکاری سازمان مدیریت بحران شهر تهران و سازمان هواشناسی، سامانه‌های هشدار سیل در مناطق پرخطر تهران در بالادست نصب شود.

محمد شکرچی‌زاده در گفت و گو با «ساختمان» گفت: در چندین نقطه شهر تهران، ساخت‌وسازها در مسیر رودخانه‌ها وجود دارد. به همین دلیل این احتمال با شدت فراوان وجود دارد که در صورت بروز سیلاب در تهران همان‌طور که در دهه ۶۰ رخ داد، با تخریب‌های فراوانی، روبرو شویم.

شکرچی‌زاده تصریح کرد: به‌صورت بلندمدت و میان‌مدت باید حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها آزادسازی شوند تا از بروز فاجعه در صورت وقوع سیلاب جلوگیری شود؛ اما با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی در نقاط مختلف کشور ابنیه فراوانی دارد و همچنین مسئولیت ساخت‌وسازهای ساختمان‌های عمومی و راه‌ها و همچنین کنترل برساخت و ساز بر عهده‌اش است باید نسبت به سیلاب توجه بیشتری داشته باشد.

وی گفت: نگهداری ابنیه و ساختمان‌ها، پل‌ها و همچنین حفاظت از حریم رودخانه‌ها موضوع بسیار مهمی است که می‌تواند مقدار خسارت‌های سیلاب‌های احتمالی را کاهش دهد.

شکرچی‌زاده ادامه داد: برای آنکه میزان خسارت‌های موجود را جبران و ساختمان‌های موجود را به وضعیت مناسبی دربیاوریم بسیار به‌جاست به‌جای آنکه بخش مهمی از منابع را صرف پروژه‌های جدید کنیم منابع را به بهبود وضعیت ساختمان‌های موجود اختصاص دهیم. اگر بتوان با تخصیص منابع، وضعیت ساختمان‌های موجود را بهبود داد به‌مراتب بهتر از آن است که ساختمان‌ها و سازه‌های جدید احداث شوند.

برچسب ها سیلاب ، هوشناسی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar