۱۲:۲۸ - ۰۳ تير ۱۳۹۸ - 24 June 2019
کد خبر: ۵۳۱۴۴
هیئت‎های اجرایی و داوری انتخابات شورای مرکزی خواستار شدند:
طبق اطلاعات واصله، اعضای هیئت اجرایی و هیئت داوری انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در نامه‌ای خطاب به فرج‌اله رجبی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور خواستار تجدیدنظر وی درخصوص عزل منصور بهادری از ریاست هیئت اجرایی هشتمین انتخابات شورای مرکزی شدند.

به گزارش «صما» در این نامه آمده است: «احتراماً با عنایت به صدور نامه شماره 32248 مورخ 29/03/98 حضرتعالی دال بر تعیین جناب آقای مهندس ذبیح اله حبیبی به عنوان ریاست هیئت اجرائی انتخابات شورای مرکزی (دوره هشتم) امضاکنندگان ذیل به عنوان اعضای هیئت اجرائی و هیئت داوری انتخابات شورای مرکزی مراتب زیر را جهت استحضار حضرتعالی تقدیم می نمایند.»

در ادامه این نامه، اعضای هیئت اجرائی و اعضای هیئت داوری انتخابات شورای مرکزی ضمن استناد به مستندات قانونی نوشته اند: « 1- ماده 5 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان هیئت عمومی جزء ارکان سازمان است. 2- بند الف ماده 19 قانون مذکور انتخاب افراد واجد شرایط عضویت در شورای مرکزی و نهایتاً معرفی تعداد دو برابر افراد مورد نیاز به وزیر محترم راه و شهرسازی از وظائف هیئت عمومی است. 3- بند (خ) ماده 107 آئین نامه اجرائی قانون مذکور"بررسی و تصویب نظام نامه های داخلی نحوه اداره هیئت عمومی" و بند (ر) ماده مذکور "بررسی و تصویب سایر ضوابط و مقررات و نظام نامه ها و پیشنهادات ارائه شده از سوی شورای مرکزی یا دبیرخانه هیئت عمومی" از وظائف هیئت عمومی است. 4- بند (ص) ماده 114 آئین نامه اجرایی قانون مذکور تهیه و تصویب نظام نامه داخلی نحوه اداره هیئت عمومی و پیشنهاد آن به هیئت عمومی جهت تصویب از وظائف شورای مرکزی است. 5- بند (ب) ماده 116 آئین نامه مذکور مسئولیت اجرای مصوبات شورای مرکزی برعهده رئیس سازمان است.»

در ادامه این نامه، اعضای هیئت اجرایی و هیئت داوران انتخابات شورای مرکزی ضمن تشریح نظام نامه انتخابات شورای مرکزی آورده اند: «1- براساس مفاد بند (خ) ماده 117 آئین نامه اجرائی قانون، نظام نامه نحوه ادارات جلسات هیئت عمومی در تاریخ 13/04/85 و براساس اختیار تفویضی از طرف هیئت عمومی اجلاس های تیرماه 1384 اراک و تیرماه 1385 اصفهان به تصویب شورای مرکزی رسیده است. 2- مستند به فصل چهارم این نظام نامه، مباحث مربوط به انتخابات شورای مرکزی در راستای وظائف هیئت عمومی (بند الف ماده 19 قانون و ......) ذکر گردیده است. 3- نظام نامه انتخابات شورای مرکزی در جلسات 188 و 192 شورای مرکزی به تصویب رسید و نهایتاً در اجلاس تیرماه 1394 هیئت عمومی اردبیل به تصویب هیئت عمومی رسیده است. 4- براساس ماده1 این نظام نامه، فرایند تشکیل هیئت اجرائی (متشکل از 5 نفر) و صرفا از اختیارات شورای مرکزی است تشریح شده و نهایتاً حکم عضویت آنان توسط ریاست سازمان صادر می گردد. 5- وفق تبصره یک ماده یک فوق الذکر انتخاب رئیس هیئت اجرائی از اختیارات اعضای 5 نفره هیئت مذکور بوده و نیازی به صدور حکم ریاست از سوی هیچ شخص یا دستگاهی ندارد. 6- وفق تبصره 2 ماده یک مذکور کلیه مکاتبات هیئت اجرائی با امضای رئیس و در غیاب وی با نائب رئیس هیئت اجرائی است. 7-براساس تبصره 4 ماده مذکور مسئولیت برگزاری فرایند انتخابات شورای مرکزی برعهده هیئت اجرائی است. 8- وفق ماده2 نظام نامه مذکور تشکیل هیئت داوری به منظور رسیدگی به اعتراضات و شکایات نامزدهای انتخابات در فرآیند انتخابات پیش بینی شده است. 9-همچنین وفق ماده 3 نظام نامه مذکور هیئت نظارت بر انتخابات که همان هیئت رئیسه اجلاس هیئت عمومی است پیش‌بینی شده است.»

به گزارش «صما» در این نامه همچنین درخصوص روند انتخاب اعضای هیئت اجرائی انتخابات هشمین دوره شورای مرکزی خطاب به رجبی نوشته شده است: «از آنجا که حضرتعالي به عنوان نماينده ملت در مجلس شوراي اسلامي و از طرفي به‌عنوان رياست سازمان نظام مهندسي در حال خدمتگزاري هستيد، بهتر مي دانيد که حقيقت اجراي قانون و عدالت به عدم تعدي و تفريط محدود است و از آنجا که جنابعالي با توجه به اين امر، حافظ عدالت و اجراي قانون مي باشيد و حسب وظايف محوله، بايد مانع از هرگونه تفسير و اعمال خلاف قوانين و مقررات و تعدي وتفريط در آنها باشيد.»

در این نامه تشریح شده است: «نظر به موارد فوق و با عنایت به اینکه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی اعضای هیئت اجرائی انتخابات هشتمین دوره شورای مرکزی شامل آقایان 1- منصور بهادری 2- امیرمحسن نیکزاد 3- جواد جوان مجیدی 4-رضا کرانی 5- غلامحسن اله دادی را در جلسه شماره 237 مورخ 15/12/97 انتخاب نموده و حضرتعالی نیز احکام آنان را در تاریخ 21/12/1397 صادر و ابلاغ نموده‌اید و از طرفی هیئت اجرائی وفق مفاد ماده یک نظام‌نامه انتخابات شورای مرکزی از بین خویش آقایان 1- منصور بهادری 2- امیرمحسن نیکزاد 3- جواد جوان مجیدی را به ترتیب به عنوان رئیس، نائب رئیس و دبیر هیئت اجرائی انتخاب نموده‌اند و حضرتعالی نیز طی حکم شماره 11132/د/ش مورخ 21/12/97 حکم رئیس هیئت اجرائی را (علیرغم عدم لزوم به صدور طبق نظام نامه) صادر و ابلاغ فرموده‌اید و با توجه به اینکه در هیچ جای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن و نظام نامه های اداره جلسات هیئت عمومی و نظام نامه انتخابات شورای مرکزی (هر دو مصوب هیئت عمومی) فرآیند یا اختیاری مغایر مفاد فوق الاشاره درخصوص تعیین اعضا و مسئولان هیئت اجرایی پیش‌بینی نشده و اساساً اختیاری خارج از موارد پیش گفته به هیچ مرجعی جهت عزل و نصب اعضای هیئت اجرائی و یا وارد نمودن اشخاص جدید در ترکیب این هیئت پیش بینی نشده است.»

در این نامه تاکید شده است: «از طرفی صدور نامه شماره 32248 مورخ 29/03/98 درخصوص انتصاب آقای مهندس ذبیح اله حبیبی به عنوان ریاست هیئت اجرائی توسط حضرتعالی در تضاد کامل با مواد قانونی و آئین‌نامه‌ای و نظام نامه های فوق الاشاره است، لذا انتظار داریم با کان لم‌یکن کردن نامه مذکور، از به وجود آمدن تنش غیرضروری و تبعات حقوقی و قانونی و انتظامی آن جلوگیری فرموده و مانع از تشکيک و شائبه نسبت به تعویق و مهندسی انتخابات شويد، که قطعاً تضییع حقوق مهندسان فرهیخته کشور است. اينجانبان آقای منصور بهادری را کمافي السابق به عنوان رئیس قانونی هیئت اجرائی به رسمیت می‌شناسيم.»

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
0
0
چرا مهندسانی که در مهندسی انتخابات دست داشتن معرفی نمی شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
0
0
مهندس رجبی نماینده چندشغله مجلس باید از ریاست نظام مهندسی ساختمان برکنار شود ( قانون منع تعارض منافع )
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar