۱۰:۴۸ - ۱۲ تير ۱۳۹۸ - 03 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۰۶
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مسابقه بارگذاری در منابع طبیعی و ساخت و ساز در حریم کلانشهرهای کشور راه افتاده و سرعت گرفته، تاکید کرد: باید جلوی این روند گرفته و ساخت و ساز در بافت فرسوده رونق گیرد.

به گزارش صما، محمد سالاری روز چهارشنبه در نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها که به میزبانی شورای شهر تهران در حال برگزاری است، گفت: موضوع شهرسازی و معماری، مبنایی ترین و اساسی ترین ماموریت مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته این حوزه به یکی از منابع درآمدی شهری تبدیل شده که این فکر باید اصلاح شود.

به گفته سالاری، در حوزه شهرسازی و معماری، دیگر عصر اینکه از بالا تصمیم گرفته و ابلاغ شود تمام شده و امروز بحث شهر مشارکت پذیر مطرح است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت موضوع بازآفرینی محدوده های ناکارآمد شهری گفت: نظارت بر کیفیت ساخت و ساز یکی از مهمترین ماموریت های ما است و در این حوزه مشکل داریم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران افزود: عمر ساختمان های ایرانی به نسبت کشورهای دیگر بسیار پایین است و از سوی دیگر توجه لازم به سرانه های خدماتی از جمله فضای سبز نیز نمی شود.

وی ادامه داد: بحث تاب آوری ساختمان ها بعد از حادثه پلاسکو به شکل جدی در تهران دنبال شد و فرهنگ ایمنی نهادینه شد.

سالاری گفت که ستاد بازافرینی شهری در تهران تشکیل شده و حتی برغم مصوبه دولت که باید ۵۰ درصد تخفیف به نوسازی بافت های فرسوده بدهیم امروز ما عوارضی بابت ساخت و نوسازی بافت فرسوده نمی گیریم.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، با اینکه در دوره جدید مدیریت شهری پایتخت در تنگنای سخت مادی قرار داریم اما مصوبه برج باغ را لغو کردیم.

وی افزود: مدیریت شهری گذشته تلاش خود را در حوزه توسعه فیزیکی شهر قرار داد و برای اتمام پروژه ها تهاتر می کرد و در این راستا اکثر فضاهای شهری به حراج گذاشته شد اما امروز مصوبه برج باغ ها که عملاً بیشتر از حد مجاز بارگذاری می شد را لغو کردیم.

سالاری همچنین گفت: طرح جامع و تفصیلی در کشورهای توسعه یافته بیش از ۵۰ ساله اجرا می شود اما در ایران به آن توجه خاصی انجام نمی شد و امروز باید به سمت این طرح های منعطف حرکت کنیم.

وی به موضوع معماری در شهر اشاره کرد و گفت: معماران ما در سال های گذشته آثار فاخر کمتری ایجاد و براساس سوداگری کار کردند و نه آن چیز که فراگرفتند.

سالاری اقدام موثر دیگر در حوزه شهرسازی را هوشمندسازی شهر عنوان کرد و گفت: امروز با زمینه شفاف سازی و دسترسی شهروندان به صورت آنلاین به اطلاعات شهرسازی و روند صدور پروانه در تهران اقدام کردیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بررسی نقشه های نماها را نیز توانستیم در صدور پروانه بگنجانیم. این بدین معنی است که هر فردی به دلخواه نمی تواند نمایی برای ساختمان خود ترسیم کند.

سالاری درخصوص اهمیت کمیسیون های شهرسازی و معماری نیز گفت که در دوره گذشته شورا خدمت رهبری انقلاب رسیدیم و ایشان از ایجاد کمیسیون شهرسازی و معماری در شورا استقبال کردند و بیش از ۵۰ درصد از بیانات و دغدغه های ایشان درخصوص موضوع شهرسازی و معماری در شهر بود که این قضیه موجب دلگرمی ما شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar