۱۴:۳۲ - ۱۲ تير ۱۳۹۸ - 03 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۱۴
«صما» گزارش می‌‌دهد:
درخصوص بودجه و تراز شورای مرکزی، همواره ابهامات و شبهه‌هایی از سوی مسئولان سازمان نظام مهندسی وجود دارد. برهمین اساس، شفاف‌سازی درخصوص هزینه‌های شورای مرکزی، امری بوده که همواره از سوی روسا و هیئت مدیره‌های نظام مهندسی مورد درخواست قرار گرفته است.

به گزارش «صما» زمستان سال گذشته برخی از اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، خواستار اعلام میزان دریافتی‌ها توسط هیئت رئیسه، اعضا و مشاوران شورا در راستای اجرای سیاست «شفاف سازی مالی» در این سازمان شدند، با این حال ظاهرا ترتیب اثری به این تقاضا داده نشد. چرا که عدم شفاف سازی درخصوص هزینه های شورای مرکزی و تصویب نکردن بودجه تا به امروز، موجی از انتقادات را در میان اعضای شورای مرکزی و هیئت مدیره ها به دنبال داشته است.

البته در این میان مسئولان مربوطه در شورای مرکزی نیز ضمن دفاع از عملکرد خود، برای پاسخگویی به سایر اعضا اعلام آمادگی کرده و بر این باورند که درخصوص بودجه و تراز شورا هیچ گونه ابهامی وجود ندارد و در کنار آن، تاخیری در تصویب بودجه صورت نگرفته و این موضوع روند طبیعی خود را سیر کرده است.

تاخیر در تصویب بودجه

در همین راستا یکی از اعضای شورای مرکزی که تمایلی به فاش شدن نامش نداشت، با انتقاد شدید از نحوه عملکرد شورای مرکزی هفتم در زمینه شفاف سازی مالی و تاخیر در تصویب بودجه به «صما» گفت: ابتدا باید منابع دریافتی بودجه مشخص شود و سپس بعد از مشخص شدن منابع دریافتی بودجه، ریزبودجه ها را بررسی می کنند. به این صورت که مبالغی دریافتی به چه آیتم هایی باید تخصیص داده شود. با این حال هنوز منابع دریافتی بودجه را مشخص نکرده اند.

وی ادامه داد: قاعده تراز هم این است که ابتدا باید تراز را به اعضای شورای مرکزی و روسای سازمان های نظام مهندسی ارائه کنند که ملاحظه کنند و بعد در جلسه مطرح کنند و بعد از تصویب در جلسه، از آنجایی که شورای مرکزی بازرس ندارد، آن را به حسابرس بدهند و حسابرس گزارش مربوطه را به شورای مرکزی ارائه کند و سپس در صحن هیئت عمومی بیاورند که این پروسه حداقل یک ماه و نیم زمان می برد.

این عضو شورای مرکزی با انتقاد از تاخیر در تصویب بودجه شورای مرکزی، گفت: تصویب بودجه با تاخیر همراه بوده و سال 97 نیز دقیقا یک روز قبل از برگزاری اجلاس هیئت عومی، بودجه را مصوب کردند.

وی دلیل این تاخیر را غفلت و عدم شفاف‌سازی دانست و تاکید کرد: به عنوان مثال، صد میلیون تومانی که در تراز برای انتخابات هزینه کرده اند، معلوم نیست از کجا تامین شده و از سوی دیگر مشخص نیست هزینه‌هایی مثل ایاب و ذهاب، حقوق و دستمزدها را به چه کسانی پرداخت کرده‌اند و آیا این پرداختی ها طبق نظام نامه پرداخت شده است و یا چنین نبوده و این موارد اصلا برای ما مشخص نیست.

عدم ارائه اطلاعات بودجه به هیئت مدیره‌ها و اعضای شورا

وی ادامه داد: اعضای شورای مرکزی در راستای شفاف‌سازی بودجه و ترازنامه شورای مرکزی، طی نامه‌نگاری های متعدد، درخواست ارائه ریزهزینه های پرداختی و دریافتی شورای مرکزی را جهت اظهارنظر درخصوص تراز و بودجه مطرح کرده‌اند. اما تاکنون به دلایل نامعلوم این ریزهزینه ها به اعضا ارائه نشده است.

عضو منتقد شورای مرکزی در ادامه با اشاره به تعطیلی شورای مرکزی در طول یک سال اخیر تاکید کرد: با توجه به اینکه شورا در طول یک سال گذشته تعطیل بوده و همه جلسات شورای مرکزی آبستراکسیون می شد، حال سوال ما این است که چه هزینه هایی را قرار است برای ما ارائه کنند؟ مگر برای جلسات آبستراکسیون هزینه پرداخت کرده اند؟

وی ادامه داد: موارد زیادی درخصوص بحث بودجه و تراز شورای مرکزی مطرح است که در جلسه روز سه شنبه این موارد و ابهامات را پیگیری می کنیم.

او همچنین در پاسخ به اینکه آیا اطلاعات بودجه در اختیار هیئت مدیره‌ها قرار می‌گیرد، گفت: این اطلاعات نه تنها در اختیار هیئت مدیره‌ها، بلکه در اختیار اعضای شورای مرکزی نیز قرار نمی‌گیرد و اعضا علیرغم پیگیری از طریق اتوماسیون اداری، به نتیجه‌ای نرسیده اند.

تصویب بودجه منافاتی با برگزاری اجلاس ندارد

به گزارش «صما» این اظهارات در حالی مطرح می شود که خزانه دار شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اعلام اینکه هفته آینده جلسه بررسی بودجه برگزار می شود گفت: تصویب بودجه درنهایت برعهده شواری مرکزی است و از آنجایی که تصویب بودجه توسط هیئت عمومی انجام نمی گیرد، بنابراین منافاتی با برگزاری اجلاس هیئت عمومی ندارد.

عبداله امرالهی در گفت و گو با «صما» ادامه داد: دستور اصلی جلسه موردنظر که سه شنبه هفته آینده برگزار می شود، بودجه است.

وی در پاسخ به اینکه بودجه چه زمانی تصویب می شود، گفت: تصویب بودجه بستگی به نظر اعضای شورای مرکزی دارد و ممکن است اعضای شورا نظراتی در این زمینه داشته باشند. بنابراین در جلسه هفته آینده این موضوع بررسی می شود که البته امر چندان پیچیده ای هم نیست.

امرالهی درخصوص دلایل تاخیر در تصویب بودجه بیان کرد: تاخیری در این زمینه صورت نگرفته و مانند سال های قبل در زمینه تصویب بودجه عمل کرده ایم. سال گذشته هم بودجه در تاریخ 19 تیرماه تصویب شد و امسال نیز ۱۸ تیر را در دستور کار قرار داده ایم. در جلسات اردیبهشت و خرداد هم در دستور جلسه بود.

نظرخواهی از اعضای شورای مرکزی

خزانه‌دار شورای مرکزی هفتم در ادامه درخصوص راهکار شفاف سازی بودجه و ترازنامه شورای مرکزی گفت: ما همه موارد را پیش‌بینی کرده ایم و برای همه آیتم های بودجه به صورت کامل ارائه داده ایم و در صحن شورای مرکزی مطرح می کنیم.

وی افزود: از یک هفته قبل با ارسال ایمیل به اعضای شورای مرکزی درخواست کرده ایم که اگر سوال و یا ابهامی در این زمینه دارند بپرسند. بودجه و ترازنامه را به صورت شفاف به آنها ارائه کرده ایم و هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد و آماده دفاع از عملکرد خود و پاسخگوی سوالات احتمالی اعضای شورای مرکزی هستیم.

امرالهی در پاسخ به اینکه آیا این اطلاعات بودجه به اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی نیز ارسال شده است، گفت: تراز بیلان بعد از اینکه در صحن شورای مرکزی مطرح شد، برای اعضای هیئت مدیره نیز ارسال می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar