۱۶:۱۲ - ۱۲ تير ۱۳۹۸ - 03 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۱۷
معاون وزیر راه و شهرسازی:
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۱۴۰ هزار هکتار بافت ناکارآمد و فرسوده شهری در ۲۷۰۰ محله وجود دارد، یادآور شد: ۲۱ میلیون نفر یعنی حدود ۱۵ درصد جمعیت کشور در این بافت ها ساکن هستند.

سید محمد پژمان روز چهارشنبه در همایش مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری های سراسر کشور افزود: شرایط نامناسب ساکنان بافت های فرسوده شهری و سکونتگاه های غیررسمی، ساماندهی این حوزه را در اولویت کاری دولت قرار داده است.

وی افزود: بازآفرینی شهری یک موضوع حاکمیتی و فرادستگاهی در دولت است و تاثیر وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و شهرداری ها در ساماندهی این موضوع بسیار مهم است.

پژمان خاطرنشان کرد: نوسازی بافت های فرسوده علاوه بر یک کار کالبدی و سخت افزاری، کار اجتماعی و اقتصادی هم هست و طرح های نوسازی باید الزاماً اقتصادی هم باشد تا فرآیند بازآفرینی رونق بگیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان داشت: در سازمان اجتماعی وزارت کشور کارهای موازی زیادی انجام می شود که جلوی آن باید گرفته شود ما همه همه جزو دولت هستیم و یک هدف داریم.

وی تصریح کرد: موازی کاری ها اختلال ایجاد می کند در این قضیه دنبال تصدی گری نیستیم و می خواهیم سرپل برنامه ریزی و سیاستگذاری ها باشیم.

وزارت مسکن در قانون بازآفرینی شهری مسئولیت دارد

محمد پژمان همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران گفت: موضوع بازآفرینی شهری به دلیل ابعاد گسترده و پیچیده ای که دارد دستگاه های مختلفی را درگیر کرده است. در حال حاضر شهرداری‌ها، استانداری‌ها، معاون عمرانی و مدیران شهری استانداری ها بیشترین ارتباط، حضور و همکاری را برای نظم و پشتیبانی شهرداری ها بر عهده دارند. ما نیز به عنوان وزارت مسکن تحت عنوان قانونی بازآفرینی شهری مسئولیت داریم.

وی افزود: اهمیت این تفاهم نامه دراین است که دو دستگاه مهم که نقش های بسیار کلیدی در امر باز آفرینی دارند کنار هم قرار می گیرند و هم افزایی جدی و موثر اتفاق می افتد. براساس تصمیمات امروز، موضوعات ستادی در مرکز کشور و مباحث اجرایی در واحد اجرایی استان ها گرفته می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: فاصله زیاد، کندی و تاخیری میان صف و ستاد وجود دارد و هم اینکه ما کمتر به مدیران استانی بهاء داده ایم که با این تفاهم نامه اختیارات با تشکیل هیات های اجرایی از مرکز به استان‌ها منتقل کردیم. معاونان عمرانی شهرداران شهرها و مدیران کل در قالب هسته های اجرایی تمام از اختیارات تصمیم‌گیری در مورد مباحث بازآفرینی شهرها و استان برخوردار هستند و ماهم تمام منابع را در اختیارشان قرار داده ایم.

سالانه ۱۰ درصد از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده در دستورکار نوسازی قرار گیرد

پژمان اظهار داشت: پس از تشکیل تشکیل هیات اجرایی، مدیر اجرایی انتخاب می‌شود و قرار نیست فعالیت‌های مربوط به نوسازی بافت ها به ادارات منتقل شود. این هیات اجرایی و مدیر اجرایی با استقرار در محدوده این بافت ها تمام کارهای مردم را در همه موضوعات از تهیه پروانه، اقدامات اجرایی و زیربنایی گرفته تا پاسخ به دستگاه های خدماتی را انجام می دهند تا مردم دیگر سرگردان نباشند. زیرا این کاری است که سختی های بسیاری دارد و شاید این اقدام بتواند کیفیت کار و رضایت مندی مردم و تحقق سیاست‌های بازآفرینی را به همراه داشته باشد.

وی یادآور شد: طبق قانون قرار است سالی ۱۰ درصد از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده در دستور کار نوسازی قرار گیرد اما با توجه به ظرفیت‌های مردم برای ساخت و ساز، تسهیلات بانکی و منابع دیگری که شهرداری‌ها و دولت برای این امر اختصاص دادند، قطعاً نمی‌توانیم به عدد ۱۰ درصد برسیم و غالباً پیرامون صد محله در سال آن را در دستور کار داریم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar