۱۲:۰۸ - ۱۳ تير ۱۳۹۸ - 04 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۲۱
انتقاد یک فعال بخش خصوصی در گفت و گو با «صما»:
یک تولیدکننده قطعات بتنی با اشاره به چالش های بخش تولید داخلی گفت: در حال حاضر با مشکلات زیادی از تامین قطعات مورد نیاز گرفته تا مسائل دیگر مثل کمبود نقدینگی مواجهیم.

فرشاد زندی در گفت و گو با «صما» افزود: به هر حال باید شرایط مالی مجموعه به گونه ای باشد که بتوانیم حقوق و دستمزد کارگران را به موقع پرداخت کنیم، اما در پرداخت حقوق کارکنان شرکت مسئله و مشکل داریم.

زندی افزود: این در حالی است که حتی در تامین قطعات لازم برای ماشین آلات با مشکلات زیادی مواجهیم و نمی توانیم قطعات مورد نیاز را تامین کنیم و به همین دلیل ناچار می شویم که دستگاه ها را متوقف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تاثیرات تحریم ها روی بخش تولید گفت: از آنجایی که ما به یکسری افزودنی ها برای تولید محصولات خود نیاز داریم که متاسفانه این مواد در داخل کشور تولید نمی شوند، بنابراین مجبوریم که این مواد اولیه را از شرکت هایی خریداری کنیم که این مواد را وارد می کنند.

زندی با بیان اینکه این مسئله به معضلی برای ما تبدیل شده است، افزود: در شرایط کنونی تحریم از آنجایی که واردات این محصولات با مشکل مواجه است، ما نیز در فرآیند تولید خود با مشکل مواجهیم.

وی همچنین با بیان اینکه لوازم و تجهیزات مربوط به یا ماشین آلاتی مثل لودر و کامیون خارجی است، ادامه داد: این لوازم وقتی عملا وارد کشور نمی شود، یا باید با هزینه بیشتری در داخل تامین کنیم و یا اینکه اصلا وجود ندارد و این خود باعث توقف کار ما می شود.

زندی در ادامه با انتقاد از کمبود نقدینگی در بازار تاکید کرد: مشکل دیگر ما حمایت هایی است که دولت باید از بخش تولید انجام دهد اما حمایتی در این بخش انجام نمی دهد.

وی با اشاره به مشکلات واردات گفت: به طور نمونه یک ماه است که برای ثبت سفارش یک دستگاه وارداتی دوندگی می کنیم تا کارهای مربوط به واردات و ثبت سفارش آن را انجام دهیم. در حالی که همه روال واردات ما قانونی است؛ یعنی کارت بازرگانی داریم و شرکت تولیدی است و دستگاه برای تولید و توسعه وارد کشور می شود، اما متاسفانه همکاری لازم در این بخش انجام نمی شود.

این تولیدکننده همچنین درخصوص تاثیر رکود مسکن بر روند تولید گفت: وقتی که تقاضا نباشد و بخش مسکن و طرح های عمرانی بخوابد، عملا کار ما کم می شود و این یک معضل دیگر است.

وی همچنین با بیان اینکه اکنون بازار کشش افزایش قیمت را ندارد، تصریح کرد: هم اکنون کارکردن ما زیانده است، اما به منظور حفظ بازار و از آنجایی که امیدوار به بهبود وضعیت بازار هستیم، سعی کرده ایم در بازار بمانیم.

زندی یادآور شد: اما واقعیت آن است که اکنون تولید در کشور توجیه منطقی ندارد و برای ما زیانده و یا سربه سر است. اما از آنجایی که اگر از چرخه تولید کنار برویم دیگر نمی توانیم به چرخه تولید بازگردیم و استارت دوباره بعد از تعطیلی کارخانه و اخراج نیروها و نیز استهلاک دستگاه ها و مباحث امنیتی و مشکلات دیگر ممکن نیست، تلاش برای حفظ بازار داریم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar