۱۱:۴۷ - ۱۵ تير ۱۳۹۸ - 06 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۲۶
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در گفت‌وگو با «صما»:
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بابیان اینکه افزایش سقف‌ تسهیلات در شورای پول و اعتبار مطرح‌شده است، گفت: ازآنجایی‌که اقشار ساکن در این بافت‌ها از گروه‌های پایین جامعه هستند و نیازمند تسهیلات قابل قبولی هستند تا بتوانند نسبت به نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند.

محمد پژمان بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به اقشار نیازمند ساکن در بافت‌های فرسوده جز اولویت‌های شرکت بازآفرینی شهری ایران است چراکه این عده فاقد پس‌انداز مطلوب بوده و نمی‌توانند ملک خود را نوسازی و بهسازی کنند. وزندگی آن‌ها از سوی حوادث طبیعی همانند زلزله و سیل در مخاطره شدید است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه میزان تسهیلات کنونی جوابگوی تورم ایجادشده در جامعه نیست توضیح داد: با توجه به فاصله ایجادشده بین میزان تسهیلات و هزینه‌های بازسازی موضوع تقویت مبالغ تسهیلات را به اطلاع مقامات بانک مرکزی، دولت و سازمان برنامه‌ریزی‌ها رساندیم. البته آیین‌نامه‌های اجرایی افزایش میزان تسهیلات باید با میزان اقساط شهروندان همخوانی داشته باشد چراکه بیشتر ساکنان بافت‌های فرسوده توانایی بازپرداخت تسهیلات کنونی را هم ندارند.

وی گفت: دولت و بانک مرکزی مخالف افزایش سقف تسهیلات نیست، اگرچه نگرانی درباره اضافه شدن حجم نقدینگی در کشور وجود دارد، اما این موضوع قابل مدیریت است.

پژمان در ادامه افزود: به دنبال این موضوع هستیم که اقساط این تسهیلات تنها یک‌سوم از درآمد این اقشار را در برگیرد؛ که این موضوع یک نرم جهانی بوده و نباید با ایجاد فشار به این اقشار، زندگی آن‌ها را سخت‌تر کنیم.

وی در ادامه با ابراز تأسف از کندی روندی بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده تصریح کرد: در نوسازی عرصه در اختیار مردم است و باید با مشوق‌هایی، چون تسهیلات، مردم را به همکاری و نوسازی بافت‌های فرسوده ترغیب کرد. مشوق‌ها باید در بافت فرسوده اثربخش باشد که پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت گام مؤثری در جهت نوسازی این بافت‌ها خواهد بود.

پژمان بابیان اینکه به دنبال بازنگری در افزایش سقف تسهیلات در بافت‌های فرسوده برای حضور مؤثر سرمایه‌گذاران هستیم گفت: باید طرح‌های بافت‌های فرسوده برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد تا سرمایه‌گذاران به این بازار ورود پیدا کنند و درنهایت با بهره‌گیری از تسهیلات، واحد‌های مسکونی باکیفیت و بدون هزینه اضافه ساخته شود.

یادآور می‌شود در حال حاضر میزان تسهیلات بافت فرسوده در کلان‌شهرها ۵۰ میلیون تومان و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت، در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه اسکان موقت با سود ۸.۵ درصد است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar