۱۳:۵۵ - ۱۵ تير ۱۳۹۸ - 06 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۲۷
در حالی که امروز آخرین مهلت ثبت نام کاندیداهای محلات تهران برای انتخابات شورایاری ها بود که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای سابق شورای اسلامی شهر تهران معتقدند این انتخابات غیر قانونی است.

به گزارش«صما» مدتی است که موضوع انتخابات شورایاری ها به بحث داغ شورای اسلامی شهر تهران تبدیل شده و بر اساس مصوبه شورا، امروز شنبه، 15 تیر ماه آخرین مهلت ثبت نام کاندیداهای شورایاری های تهران است. اما آنچه درباره برگزاری این انتخابات از سال‌ها قبل مورد سوال قرار دارد، برگزاری آن بدون قانون مصوب‌شده‌ای در مجلس شورای اسلامی است. البته این مناقشه مربوط به دوره حاضر نیست و پیشینه ای 16 ساله دارد. زمانی که مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور بود و شورای شهر قصد برگزاری دومین انتخابات شورایاری ها را داشت، اختلاف هایی بین این دو نهاد به وجود آمد اما در نهایت با برگزاری جلسات مختلف مشروط بر اینکه شورا لایحه انتخابات را به مجلس ببرد، انتخابات برگزار شد.

مخالفان و موافقان چه می گویند؟!

مخالفان تاکید می‌کنند با توجه به اشاره به موضوع شورایاری‌ها در قانون اساسی، به عنوان قانون مادر، برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نمی‌تواند به صورت مستقل و بدون قانون عادی از طرف شورای شهر برگزار شود. این گروه می‌گویند برگزاری این انتخابات نیاز به تصویب قانون عادی در مجلس شورای اسلامی دارد. علاوه بر این، تشکیل شورایاری‌ها موضوعی عام است و باید در شهر‌های کل کشور برگزار شود. در حالی که در این چند دوره به شهر تهران محدود بوده است. از طرف دیگر موافقان تاکید دارند که این انتخابات به مصوبه مجلس نیاز ندارد، چون به عنوان انجمن محلی و مختص شهر تهران برگزار می‌شود و دولت برای آن مجوز صادر می‌کند.

انتخابات مصوبه دولت را دارد

پیروز حناچی، شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاران اعلام کرد مجوز برگزاری این انتخابات از طرف دولت صادر شده است. او در این‌باره می‌گوید: خوشبختانه مجوز برگزاری انتخابات شورایاری‌ها از دولت گرفته شد؛ وزارت کشور عقیده داشت در ابتدا باید دولت مجوز برگزاری انتخابات را صادر کند تا همکاری‌های لازم از سوی وزارتخانه صورت بگیرد. در نهایت نیز دولت مجوز را صادر کرد که این کار جای تقدیر دارد.

پشت پرده انتخابات، توسعه حزبی است

احمد علیرضابیگی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به رد استفساریه شورایاری ها در مجلس گفت: برخی برای توسعه حزبی خود درصدد تلاش برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به صورت «غیرقانونی» هستند.

وی با غیر قانونی خواندن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها اظهار داشت: استفساریه ای از طریق شورای عالی استان‌ها در مورد جایگاه شورایاری‌ها به کمیسیون شوراها ارسال شد و شورای عالی استان‌ها از این طریق تلاش داشت با استناد به قانون شوراها محمل قانونی برای حضور شورایاری‌ها ایجاد کند که مورد مخالفت کمیسیون شوراها قرار گرفت.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با تأکید بر اینکه هیچ قانونی برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: اگر چنین قانونی وجود داشت در استان‌های دیگر کشور نیز امکان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها وجود داشت.

انتخابات شورایاری‌ها جنبه قانونی دارد

از طرفی میرلوحی، عضو شورای شهر تهران هم به عنوان فردی که در حال حاضر درگیر برگزاری این انتخابات در شورای شهر پنجم است، از برگزاری آن دفاع کرده و آن را قانونی می‌داند. او درباره دلایلش برای قانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها گفت: شورای شهر ستادی با عنوان ستاد شورایاری‌ها و هیات نظارت مرکزی ایجاد کرده تا همان کاری را که مجلس برای شورا انجام می‌دهد برای انتخابات شورایاری‌ها انجام دهد. همچنین فرمانداری هم بر این انتخابات نظارت دارد. او البته تاکید دارد که دولت برای برگزاری این انتخابات مجوز صادر می‌کند.

عضو شورای شهر پنجم در ادامه عنوان کرد: شورای عالی استان ها طبق اصل 104 قانون اساسی، می‌تواند مثل دولت که لایحه به مجلس می‌دهد، هم برای دولت و هم برای مجلس، لایحه ارسال کند. بر همین اساس شورای عالی استان‌ها اقدام به ارسال نامه‌ای مبنی بر قانونی‌تر کردن این لایحه کرد. تا به حال نیز دولت یک بار در سال 93 و یک بار هم به تازگی بار دیگر آن را تایید کرد و مصوبه گذاشت.

اهداف اصلاح طلبان از برگزاری انتخابات

همچنین امیر رضا واعظ آشتیانی، عضو اسبق شورای شهر تهران درباره فعالیت شورایاری‌ها در سال‌های گذشته اظهار کرد: در شورای اول تهران به موضوع شورایاری¬ها پرداخته شد و این انتخابات در برخی از مناطق تهران برگزار شد که نسبت به این موضوع نیز انتقادت زیادی مطرح بود.

وی تصریح کرد: بر اساس تحلیل‌های که انجام شده، شورایاری‌ها یک نهاد فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شوند و چیزی تحت عنوان شورایاری‌ها با کارکرد سیاسی و منافع حزبی موضوعی است که مد نظر اصلاح طلبان است. در واقع شورای اول تهران به دنبال کارکرد سیاسی و حزبی بود و آنها شورایاری‌ها را محلی برای سوء استفاده های سیاسی و حزبی خود کرده بودند.

واعظ آشتیانی افزود: در شورای دوم و زمانی که بنده عضو شورا بودم اعلام کردم که شورایاری‌ها مبنای قانونی ندارد و انتخابات و کارکردها آنها غیرقانونی است و تاکید داشتم که شورای عالی استان‌ها در این مورد پیگیری کند و از طریق لایحه به دولت و مجلس، انتخابات شورایاری‌ها را قانونی کند و حتی در این زمینه قرار شد که شورای عالی استان‌ها لایحه بدهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مبنای فعالیت و کارکرد شورایاری‌ها بر اساس مشارکت باشد باید قانونی باشد و در واقع 20 سال است که هنوز بر سر غیر قانونی بودن شورایاری‌ها حرف و حدیث است. در این زمینه رئیس کمیسیون شوراها نیز بر غیرقانونی بودن برگزاری انتخابات تاکید داشته اما مدیریت شهری اصرار بر برگزاری انتخابات دارد و فارغ از مسائل سیاسی، رسانه‌های اصلاح طلب نیز بر غیرقانونی بودن این انتخابات اذعان دارند.

عضو اسبق شورای شهر تهران افزود: تنها مرجع رسمی در خصوص قانونی بودن یا نبودن مسائل مختلف، مجلس شورای اسلامی است و باید به قانون احترام گذاشت، حتی اگر موضوعی بر خلاف میل اشخاص باشد.

عضو اسبق شورای شهر تهران ادامه داد: با توجه به مسائلی که عنوان شد برگزاری انتخابات شورایاری ها غیرقانونی است و این انتخابات باید مصوبه مجلس داشته باشند و اگر هیئت دولت مصوبه داشته، کجاست؟ چرا ارائه نمی‌دهند؟ ضمن اینکه هیئت دولت نمی‌تواند قانون وضع کند و شورایاری‌ها با این ساختار موجب رانت می‌شوند.

واعظ آشتیانی گفت: شورای شهر تهران هدفش از برگزاری انتخابات به صورت فعلی، ورود افراد حزبی در محلات است و بنا دارد با این شیوه در انتخابات آتی مجلس شرکت کند.

کلام آخر

به هر حال قطعا این انتخابات همچون دوره های گذشته برگزار خواهد شد اما ذکر این نکته ضروری است که چنانچه شورایاری ها در چارچوب وظایف مشخص شده حرکت کنند، می توانند به عنوان بازوی شوراها مشکلات را به شهرداری ناحیه و منطقه انعکاس دهند و برگزاری این انتخابات هم قدمی مثبت در راه مردم سالاری خواهد بود اما چنانچه همچون بسیاری موارد سیاسی کاری را مد نظر قرار دهند، نه تنها کمکی نخواهند کرد که آینده شهر را به مخاطره می اندازند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar