۱۰:۴۲ - ۱۶ تير ۱۳۹۸ - 07 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۳۳
تولید خاموت در کارخانه با رعایت استانداردها و توسط ماشین های اتوماتیک دقیق صورت می گیرد که موجب حفظ کیفیت مکانیکی بالای میلگردها در خاموت و دقت در اندازه های اضلاع خاموت و زوایای آن می شود.

امروزه اهمیت پیش ساخته سازی و صنعتی سازی بر کسی پوشیده نیست. بدین معنا که هرچه میزان و شاخص پیش ساخته سازی بالاتر باشد، احتمال نزدیک شدن ساختمان به استانداردها بیشتر خواهد بود. یکی از بخش های مهم صنعتی سازی مربوط به میلگرد و خاموت های پیش ساخته است. در همین رابطه سراغ مسعود کریمیان، عضو کمیته تدوین آیین نامه طراحی و اجرای سازه های سبک فولادی، نماینده AISI خاورمیانه و مدرس سیستم های ساختمانی صنعتی رفته ایم و این مصالح پرمصرف را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده ایم.

به طور کلی خم و برش دادن میلگرد در کارخانه چقدر می تواند به افزایش کیفیت منجر شود؟

برای تولید خاموت باید مواردی مانند نحوه خم کردن که موجب کاهش مقاومت کششی میلگرد در گوشه های خم شده نباشد، به دقت رعایت گردد. همچنین باید اندازه اضلاع و ابعاد خاموت و زاویه های خم در گوشه ها و انتهای کار به دقت رعایت شود. این دقت در محل کارگاه بر خلاف کارخانه معمولاً به طور چشمی و تحت تأثیر دستگاه های خم کاری دستی است. در حالی که تولید خاموت در کارخانه با رعایت استانداردها و توسط ماشین های اتوماتیک دقیق صورت می گیرد که موجب حفظ کیفیت مکانیکی بالای میلگردها در خاموت و دقت در اندازه های اضلاع خاموت و زوایای آن می شود.

چقدر از نظر اقتصادی این شیوه به صرفه است؟

در ساختمان های بتنی، یکی از عناصر سازه ای مهم که میزان بالایی از اقتصاد پروژه در بخش سازه را به خود اختصاص می دهد، میلگرد است که شامل خرید، حمل و نقل، دستمزد نصب و اجرای آن می باشد. تولید خاموت در کارگاه موجب می گردد تا خریدار در گام نخست، مطابق نقشه های سازه و برآورد پروژه، به اندازه ای که مورد نیاز سازه می باشد، سفارش خرید انجام دهد و از خرید میلگرد اضافی پرهیز نماید. لذا مقدار هزینه پرداختی برای میلگرد کمتر از سفارش فله ای خواهد بود. در گام دوم، خریدار هزینه کمتری برای خمکاری میلگرد می پردازد. معمولاً تبدیل میلگرد به خاموت در محل اجرای پروژه نیازمند افرادی به تعداد حداقل دو نفر در یک پروژه معمولی برای هر تیم میلگردبندی وخاموت سازی است و هرچه تیم میلگردبندی بیشتر شود تعداد خاموت سازها نیز افزایش می یابد. این افراد هم هزینه های دستمزد و ابزارآلات و هم هزینه های اسکان و بیمه و غیره دارند. به طور کلی حضور کارگر در محل پروژه یعنی هزینه سربار. علاوه بر این از نظر مدیریتی نیز هرچه کارگر کمتر باشد بهتر است. خرید میلگرد خم شده تمام این مسائل را به طور کل حذف می نماید. در گام سوم، خاموت سازی در مدیریت پروژه یکی از عملیات اجرایی به شمار می رود که زمانی را به خود اختصاص می دهد و نهایتا زمان آماده سازی سازه و میلگرد بندی را افزایش می دهد که این مساله موجب افزایش زمان بتن ریزی و طولانی شدن زمان احداث سازه می شود و این مساله بویژه در پروژه های بزرگ این موضوع به شدت تأثیرگذار می باشد.به طور کلی خاموت آماده سرعت اجرای سازه را افزایش می دهد و از هزینه های اجرایی می کاهد. در نهایت نیز خریدار از کیفیت میلگرد خرید شده کاملاً مطمئن است و از تحمیل هزینه های اضافی بر پروژه در امان خواهد بود.

چه ملاحظاتی باید در تولید یا اجرای این میلگردها مد نظر قرار گیرد؟

نخست این که استفاده از میلگرد مرغوب بسیار مهم است. میلگردهای نامرغوب مقاومت کششی بسیار پایینی دارند و در مقطع خم کاری دچار شکستگی می شوند. امروزه با واردات میلگردهای چینی نامرغوب و تولید برخی از کارخانه های تازه تأسیس، میلگردهای نامرغوب بسیاری در بازار عرضه شدند که موجب نگرانی بسیاری در کیفیت سازه شده اند. مساله دوم نحوه خم کاری میلگرد است. روش خم کاری مرسوم که در کارگاه انجام می گیرد، اصطلاحاً روش «اصلاح سرد» نامیده می شود که بر روی فولاد نرمه، عملیات ویژه ای نظیر کشیدن، از حدیده گذراندن، ضربه زدن و غیره بدون حرارت انجام می گیرد و در این عملیات (اصلاح سرد) شکل‌پذیری آن کاهش بسیاری می‌یابد. در خصوص این نوع از خاموت های تولیدی (اصلاح سرد) با توجه به کاهش طول نسبی کمتر از آئین‌نامه (حدوداً 3 تا 6 درصد) و افزایش تنش تسلیم آن (حدوداً 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع) تنظیم دقیق اضلاع خاموت که اثرگذاری مستقیم در مقطع سازه دارند در کارگاه و باعملیات دستی غیردقیق می باشد در حالی که کم و زیاد شدن اندازه و زوایای خاموت ها تأثیر مستقیم در کاهش کیفیت مقطع سازه دارند.

آیا در رابطه با جلوگیری از تولید مواد و مصالح بی کیفیت قوانینی وجود دارد؟

بله. قوانین مختلفی وجود دارد که می توان به بند(ب) از ماده 139 برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی کشور اشاره نمود که صراحتاً به موضوع انطباق نظام های ارزیابی کیفیت با استانداردهای بین المللی، توسعه و ارتقاء سطح استانداردهای ملی و مشارکت فعال در تدوین استانداردهای بین المللی اشاره دارد. در تبصره 4 ماده 6 قانون موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نیز سازمان های دولتی مکلفند از ارائه هرگونه تسهیلات به تولیدکنندگان فاقد پروانه استاندارد از جمله اختصاص سهمیه مواد اولیه ممانعت نماید. مطابق تصویب نامه شماره 9880/ت 0530891 مورخ 13/12/84 هیات وزیران نیز از ابتدای سال 87 تولید و عرضه کلیه مصالح و فراورده های ساختمانی بدون پروانه کار و علامت استاندارد ممنوع است. علاوه بر این طبق تبصره 1 ماده 34 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وزارت خانه های راه و شهرسازی، وزارت کشور و صنایع مکلفند با توجه به امکانات و موقعیت هر محل، آن دسته از مصالح و اجزاء ساختمانی که باید به تائید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برسد، را طی فهرست هایی احصا و آگهی نماید. از تاریخ اعلام، کلیه تولید کنندگان و واردکنندگان و توزیع کنندگان مصالح و اجزای ساختمانی موظف به تولید و توزیع و استفاده از مصالح استاندارد شده خواهند بود. علاوه بر اینها با استناد به قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز متخلفان توسط مراجع قضایی به پرداخت جزای نقدی محکوم می شوند ضمن این که پرداخت جزای نقدی مانع از پیگیری انتظامی نخواهد بود. لذا به طور کلی تولید خاموت غیراستاندارد در محل کارگاه علاوه بر هزینه اضافی و کیفیت پایین، عمل مجرمانه نیز به شمار می رود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar