۱۷:۱۰ - ۱۶ تير ۱۳۹۸ - 07 July 2019
کد خبر: ۵۳۲۴۹
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها انتقاد کرد:
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با انتقاد از زیر سوال بردن طرح تنفس جنگل گفت: متاسفانه برخی افراد با نفوذ و حتی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به اجرای طرح تنفس معترض هستند.

به گزارش «صما» علی عباس‌نژاد اظهار داشت: طرح تنفس جنگل مصوب و اجرا شده تا جنگل‌های شمال را از تجاوز و تخریب بیش از حد نجات دهد و تنها راه نجات جنگل هیرکانی نیز اجرای درست و کامل طرح تنفس است اما مورد اعتراض برخی از افراد قرار گرفته است.

وی یکی از بسترهای لازم برای اجرای درست طرح تنفس جنگل را رفع مشکل کمبود نیرو به عنوان جنگل‌بان دانست و گفت: براساس استانداردهای جهانی به ازای هر دو هزار هکتار جنگل به طور متوسط باید یک جنگل‌بان وجود داشته باشد، اما در ایران هر ۴۰ هزار هکتار عرصه طبیعی یک جنگل‌بان فعالیت دارد.

عباس‌نژاد ادامه داد: علاوه بر کمبود نیروی جنگل‌بان، نداشتن چارت قانونی نیز سبب شد تا جنگل‌بانان تنها برحسب علاقه‌ای که به طبیعت دارند، فعالیت کنند. چرا که این نیروها با توجه به وضعیت استخدامی و حقوق پایین خود از لحاظ سازمانی هیچ پشتوانه و انگیزه‌ای ندارند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها گفت: اجرای طرح تنفس جنگل که مصوب مجلس و مبتنی بر برنامه ششم توسعه است از اواخر سال ۹۵ به صورت تدریجی به اجرا گذاشته شده و قرار است پس از سه سال کامل شود و از زمان اجرای کامل نیز هرگونه برداشت چوب از جنگلها ممنوع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق این طرح قرار شد سازمان جنگل‌ها از زمان اجرای آن در اواخر ۹۵ قرارداد هیچ‌یک از شرکت‌های بهره‌بردار جنگل را که در مازندران تعدادشان بیش از ۱۵ واحد اعلام شد تمدید نکند ولی نیروهای این شرکت‌ها را با رعایت قانونی به عنوان نیروهای حفاظتی در چارچوب طرح تنفس به کار بگیرد.

عباس‌نژاد یادآور شد: تاکنون قرارداد بیشتر شرکت‌های بهره‌بردار جنگل‌های شمال پایان یافته و نیروهای آنها هم به عنوان حفاظت از جنگل در حال فعالیت هستند. ولی گفته می‌شود این نیروها کمتر به وظایف محوله توجه دارند و قرارداد کاری با عنوان حفاظت از جنگل را بیشتر به معنای بیکار نشدن خود تلقی می‌کنند.

به گزارش صما بخشی از جنگل‌های شمال جزو جنگل‌های هیرکانی به‌حساب می‌آید که بیش از ۴۰ میلیون سال قدمت دارند و یکی از ارزشمندترین و منحصربه‌فردترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌آید و از آن به‌عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد.


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Germany
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
0
0
نام این افراد با نفوذ و نمایندگان مجلس را اعلام کنند تا مردم بدانند که چه کسانی جهت کسب مال نامشروع شخصی ، حاضرند سرمایه های بی بازگشت خدادادی این مردم رو خاکستر تبدیل کنند .
جنگل مال شخصی هیچ کسی نیست . یک سرمایه ملی است که فقط میتوانیم بهره بی خسارت ببریم . حق قطع درخت چند ساله حتی با مجوز یک مقام عالی و بانفوذ نیز ، قابل انجام نیست زیرا این درخت از اموال شخصی این مقامات نیست که بهره شخصی ببرند از آن .
درختی که سالها میتواند منشا خیر باشد برای یک جامعه را قطع کرده و تبدیل به ذغال و الوار میکنند که از آن کسب منافع نامشروع داشته باشند .
ننگ خدا بر این آدمهای با نفوذ
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar