۱۰:۵۴ - ۲۲ تير ۱۳۹۸ - 13 July 2019
کد خبر: ۵۳۳۰۲
صحبت از بدهی 50 هزار میلیاردی شهرداری به بانک ها و پیمانکاران در حالی مطرح می شود که تیم مدیریت شهری قالیباف و شورای چهارم این میزان بدهی را انکار می کنند.

به گزارش «صما» در دوره 12 ساله مدیریت قالیباف بر شهرداری تهران پروژه های عمرانی زیادی اجرا شد. پروژه هایی که برخی از آنها مانند «صدر» با وجود هزینه های سرسام آور، صدای بسیاری از کارشناسان را درآورده است چرا که فاقد پیوست های لازم ترافیکی، محیط زیستی و ... می باشد تا جایی که حتی صحبت از تخریب این ابر پروژه در رسانه ها به گوش می رسد. علاوه بر این اگر چه در طول این مدت شهرداری با فروش تراکم بی رویه توانست فراتر از بودجه مورد نظر هر سال را تحقق ببخشد، اما با این وجود امروزه صحبت از بدهکاری 50 هزار میلیاردی مدیریت شهری به بانک ها و پیمانکاران خبر ساز شده است.

پیروز حناچی بارها عنوان کرده در زمانی مدیریت شهری را تحویل گرفته است که شرایط عادی نیست و شهرداری بدهکاری بسیار بالایی به بانک ها و پیمانکاران دارد و به همین علت باید در اجرای پروژه ها اولویت بندی دقیقی را رعایت کند. حتی در نخستین نشست خبری خود عنوان کرد: «از بد حادثه شهردار متخصص زمانی آمده که منابع ته کشیده است

البته مدیریت شهری دوره گذشته انتقاداتی را متوجه شهرداری می دانند و همواره تاکید می کنند که در دوره جدید پروژه عمرانی بزرگی احداث نشده است. در جدید ترین اظهار نظر مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به گذشت حدود ۲ سال از فعالیت دوره پنجم شورای شهر تهران گفت: اعضای شورا و شهرداری در این دوره حتی توانایی احداث یک متر تونل مترو را هم نداشته‌اند.

چمران متذکر شد: طی این مدت اعضای شورای شهر تهران توانایی کندن یک متر تونل مترو را هم نداشتند و نمی‌دانند کندن تونل در برخی از مناطقی مثل خیابان مولوی و شریعتی با توجه به شرایط زمین و خاک، چگونه است.

وی تأکید کرد: در زمان حضور مدیریت شهری تهران در این دوره، شهروندان شاهد اضافه شدن واگن‌های جدید برای مترو هم نبودند و تعداد اتوبوس‌های تهران هم نه‌تنها زیاد شده بلکه کاهش هم داشته است.

تایید بدهی 50 هزار میلیاردی توسط سه شهردار

محمد علی نجفی اولین شهردار شورای پنجمی ها ابتدا میزان بدهی شهرداری تهران را 30 هزار میلیارد عنوان کرد ولی بعد این رقم را 50 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. در ادامه محمد علی افشانی روی کار آمد و او میزان بدهی های شهرداری تهران 56 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و معتقد بود که شهرداری 20 هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی و مابقی به پیمانکاران و غیره بدهکار است. بعد از اینکه محمد علی نجفی و افشانی هر کدام به دلایلی مجبور به ترک بهشت شدند، نوبت به پیروز حناچی رسید و جالب اینکه او هم از بدهی های شهرداری گله مند بود و میزان آن را بیش از 50 هزار میلیارد عنوان کرد و معتقد بود  اگر چارچوب‌های مالی به‌طور کامل اجرا می‌شد این بدهی ها ایجاد نمی شد.

معاون قالیباف: بدهی شهرداری 16 هزار میلیارد است

اما آن سوی داستان این است که مدیران قبلی شهرداری تهران این میزان بدهی را رد و حتی ریز بدهی را اعلام و عنوان کردند اگر سندی وجود دارد، ارائه کنند که البته تا این لحظه هیچ سندی از طرف مدیریت شهری ارائه نشده است. قدرت الله گودرزی، معاون مالی محمد باقر قالیباف در این باره گفت: در خصوص میزان دیون شهرداری تهران گزارشی ارائه کرده ایم و تمامی اعضای شورا در این باره اطلاعات لازم را دارند وعلت اینکه برخی از اعضای شورا خود را به بی اطلاعی می زنند، جالب است.

وی با اشاره به اینکه برخی اعلام می کنند شهرداری تهران 60 هزار میلیارد تومان بدهی دارد، گفت: این میزان بدهی درست نیست و کسانی که این موضوع را مطرح می کنند یا بی اطلاع هستند و یا سیاسی بازی می کنند.

گودرزی در خصوص ریز بدهی ها شهرداری تهران اظهار داشت: تا زمانی که ما بودیم میزان بدهی به بانک ها 12 هزار میلیارد تومان و بدهی به پیمانکاران، بیمه و املاک نیز حدود 4 هزار میلیارد تومان است و در مجموع شهرداری تهران 16 هزار میلیارد تومان شهرداری بدهکار بود

وی بیان کرد: در سازمان ها دیگر کف دیون 20 درصد است این در حالی است که کف دیون در شهرداری تهران زیر 7 درصد است.

گودرزی با بیان اینکه اسناد بدهی های دوره ما موجود است و صحبت های که می شود کذب است، تاکید کرد: دولت دیون زیادی به شهرداری تهران دارد که تاکنون پرداختی درستی نداشته و اگر این دیون پرداخت شود بخش زیادی از مشکلات برطرف می شود.

دولت هم به شهرداری بدهکار است

ناصر امانی معاون توسعه و برنامه‌ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران در زمان قالیباف نیز با رد بدهی 60 هزار میلیارد که عنوان شده بود، گفت: دولت به شهرداری بدهکار است. طلب شهرداری تهران از دولت بابت عدم پرداخت سهم دولت در توسعه زیر ساخت‌ها‌ی حمل و نقل، یارانه بلیط، بافت فرسوده و ... است که مستندات به دولت ارائه شد.

قالیباف: نمی خواهند کار کنند

محمد باقر قالیباف، شهردار اسبق تهران نیز در برنامه تلویزیونی «بدون توقف» در این باره گفت: این موضوع را کاملاً تکذیب می‌کنم. این رقم ۵۴ هزار میلیارد تومانی که مدیریت شهری فعلی به مدیریت شهری قبلی نسبت می‌دهد، یک دروغ بزرگ است و بنده آن را تکذیب می‌کنم و در واقع هر کسی که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند، باید دروغ بگوید.

وی ادامه داد: وقتی شورای چهارم تمام شد ما گزارش‌هایی را در خصوص میزان بدهی‌ها و اموال شهرداری تهران به شورای چهارم دادیم و این موضوع به‌صورت مصوبه شورا درآمد که میزان بدهی‌های شهرداری چقدر است و در نهایت نیز این مصوبه به شورای پنجم ارائه شد و هم‌اکنون نیز اسنادش موجود است.

قالیباف گفت: در آن مصوبه میزان بدهی‌های شهرداری تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که از آن رقم ۱۴ هزار میلیارد تومان مربوط به طلب شهرداری از دولت است که این موضوع در دوره آقای نجفی شهردار وقت تهران نیز تأکید شد. علاوه بر اینکه باید دولت دهم یک میلیارد دلار بر اساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به شهرداری می‌داد که این موضوع نیز محقق نشد.

افزایش روزانه 17 میلیارد به بدهی شهرداری

در حالی مدیران پیشین شهرداری بدهی بیش از 50 هزار میلیاردی را رد می کنند که رئیس کمیسیون مشترک درآمد پایدار شهری مجلس ضمن تایید بدهی شهرداری، خبر از افزایش روزانه ۱۷ میلیارد به بدهی شهرداری به دلیل جریمه وام‌های بانکی می دهد.

پروانه مافی گفت: شهرداری تهران حدود 53 هزار میلیارد بدهی دارد که ناشی از قرض از منابع مالی بانک‌ها و سایر موسسات مالی است که وقتی پرداخت نمی‌شود با احتساب سودی که روی آن کشیده شده، روزانه به این میزان بدهی می‌رسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این میزان بدهی انباشته‌شده برای شهرداری از دوره فعالیت آقای قالیباف باقی مانده که به این دوره از مدیریت جدید شهرداری رسیده است و هر یک روزی که پرداخت نشود، دیرکرد آن به بدهی این سازمان افزوده می‌شود و این موضوع شهرداری را اسیر خود کرده است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون شهرداری تهران تنها قادر به اداره وضعیت حال این نهاد است، ضمن اینکه بخشی از بدهی‌های خود را نیز پرداخت کرده است، اما جریمه بخشی از وام‌ها که پرداخت نشده بدان اضافه می‌شود.

مافی اظهار داشت: این مشکل ناشی از بازپرداخت وام‌ها با سود 24 درصد است، و این در حالی است که باید بر اساس مبانی اقتصاد اسلامی این میزان سود به چهار درصد کاهش یابد تا شهرداری توان پرداخت بدهی‌های خود را داشته باشد.

وی گفت: شهرداری تلاش زیادی برای پرداخت بدهی‌هایش می‌کند، اما مبلغ بدهی به اندازه‌ای زیاد است که توان پرداخت کامل آن را ندارد، چرا که هنوز محل درآمد جدیدی برای اینکه بتواند منابع مالی شهرداری را از طریق آن تامین کند، پیدا نشده است.

بدهی میلیاردی دروغ بزرگ است

از طرفی ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر چهارم با تاکید براینکه بدهی ۵۲ هزار میلیاردی به جای مانده از مدیریت پیشین شهرداری تهران صحت ندارد، گفت: دوستان اصلاح طلب به این سوال پاسخ دهند که عملکرد مدیریتی و خدمات رسانی آنها در دوره کنونی در چه سطحی است؟

وی با بیان اینکه نرخ رقم بدهی عنوان شده از سوی مدیران کنونی شهرداری تهران گیرانداختن مدیران جهادی در بن بست سیاسی است اظهار داشت: خوشبختانه آقای قالیباف و مدیران پیشین شهرداری حی و حاضر و در حال خدمت رسانی به شهروندان هستند بنابراین می توانند در برابر تهمت های وارد شده با دلیل و مدرک عنوان کنند که رقم بدهی اعلام شده به هیچ وجه واقعیت ندارد.

عضو سابق شورای شهر تهران اظهار داشت: این مساله باید روشن شود که آیا شهرداری 16هزار میلیارد بدهکار است یا 52 هزار میلیاردی که مدیران فعلی شهر از آن دم می زنند. مسلما تمامی اسناد و مدارک موجود است و پیمانکاران هم می توانند طلب خود را عنوان کنند. از این رو باید گفت آنچه توسط مدیران شهری فعلی درخصوص بدهی شهرداری تهران در دوران دکتر قالیباف عنوان می شود، گیرانداختن مدیریت دوران دکتر قالیباف در دست اندازهای سیاسی و تخریب افکارعمومی نسبت به عملکرد مطلوب آن مدیر جهادی است.

ابوالفضل قناعتی افزود: به نظر می رسد در راستای پایان دادن به شائبه های ایجاد شده درخصوص میزان بدهی شهرداری تهران در دوره مدیریت دکتر قالیباف لازم است این موضوع حتما توسط ناظران سازمان بازرسی کل کشور و مقامات قضایی یک بار برای همیشه مورد نظارت قرار بگیرد چرا که بعید نیست مدیران آتی شهرداری رقم را چندین برابر کنند! اگر ناظران دستگاه های حسابرسی قاعده قانون را دراین‌باره مورد توجه قراردهند مسلما از سایر تهمت ها پیشگیری خواهد شد.

قناعتی تاکبد کرد: بر فرض آنکه بدهی شهرداری دوران مدیریت دکتر قالیباف 52 هزار میلیارد تومان بوده است آیا سود اقتصادی از محل آورده های عمرانی شهرداری تهران را محاسبه کرده اید؟ چه خدماتی در یک سال گذشته از سوی مدیریت شهری ارائه شده است؟

وی افزود: اگر قرار بود پل صدر یا بسیاری از پروژه های عمرانی بزرگ اکنون ساخته شود آیا نباید چندین برابر آن زمان هزینه می شد؟ اگر آقای قالیباف 50 هزار میلیارد تومان بدهی دارد آیا امروز با 150 هزار میلیارد تومان قادر به ساخت پروژه های دوران مدیریت ایشان هستید؟ اینکه فعالیت های دوران قالیباف از نظر اقتصادی چقدر برای شهر تهران مفید به فایده بوده ، بسیار حائز اهمیت است, وگرنه همه نهادها بدهی دارند. اینکه آقای قالیباف کار کرده وبدهکاری دارد بدتر است یا مدیریت شهری جدید که کاری نکرده و بدهکار است؟

عضو سابق شورای شهر افزود: با توجه به اینکه دولت تا کنون حتی یک ریال به تعهدات مالی خود درباره شهرداری عمل نکرده و شهر در بن بست قرار گرفته است آیا می توان انتظار داشت شهر بدون بدهی اداره شده باشد؟ چگونه یک شرکت کوچکی که فعالیت اقتصادی انجام می دهد بدهی دارد اما شهرداری تهران در ازای آباد کردن کلانشهری مثل تهران با این جغرافیای بزرگ بدهی نداشته باشد؟ چرا دوستان شورای پنجم و مدیران شهری از دولت بابت عدم پرداخت بدهی خود به شهرداری خرده نمی گیرند ومیزان بدهی دولت را حساب نمی کنند؟

سخن آخر

اینکه یک گروه اعلام کنند که شهرداری بدهی 52 هزار میلیاردی دارد و گروه دیگر با اختلاف بیش از34 هزار میلیارد تومان میزان این بدهی را 16 هزار میلیارد تومان اعلام کنند، جای بسی نگرانی است چرا که اوج آشفتگی را در مدیریت شهری تهران نشان می دهد. اینجاست که باید سازمان بازرسی کل کشور به ماجرا ورود کند تا معلوم شود کدام گروه با افکار عمومی بازی می کند و هدفش از این کار چیست. اگر بدهی بیش از 50 هزار میلیاردی به جا مانده که باید شورا و شهرداری گذشته در قبال این رقم عجیب و غریب پاسخگو باشند و اگر چنین رقمی صحت ندارد، باید از شهردار و شورای کنونی پرسید که چرا این بدهی غیر واقعی را دستاویز کم کاری خود قرار داده¬اند؟!


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar