۱۲:۲۶ - ۲۶ تير ۱۳۹۸ - 17 July 2019
کد خبر: ۵۳۳۳۹
وزیر راه و شهرسازی در بیست و دومین اجلاس هیئت عمومی:
وزیر راه و شهرسازی گفت: سازمان نظام مهندسی باید به پشتیبانی طرح های دولت، به کمک اجرای برنامه اقدام ملی، تولید و عرضه مسکن بیاید تا رونق اقتصادی ایجاد کند.

به گزارش «صما» محمد اسلامی در بیست و دومین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی باید به یک سازمان معیار، پیشتاز و پیشرو تبدیل شود تا اعتماد به آن در همه بخش های دولتی و غیردولتی روزافزون باشد.

وی با بیان اینکه جامعه مهندسی در این برهه زمانی نیاز به افزایش سطح اعتبار و اعتمادآفرینی روزافزون دارد، گفت: امروز در دوره ای قرار داریم که به مهندسی به عنوان کسب و کار نباید نگاه کرد، بلکه کشور نیاز به یک حرکت جهشی دارد تا در توسعه اقتصادی پیشرو باشد.

اسلامی افزود: سازمان نظام مهندسی باید به یک سازمان معیار، پیشتاز و پیشرو تبدیل شود تا اعتماد به آن در همه بخش های دولتی و غیردولتی روزافزون باشد. سازمان «خوددرگیر» هیچگاه در مسیر رشد قرار نمی گیرد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: روزآمد کردن قابلیت های مهندسی با استفاده از توانایی شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت ساختمان و تجاری سازی نوآوری های این شرکت ها اقدامی است که جامعه مهندسی به آن نیاز دارد.

اسلامی با تاکید بر اینکه سالهای ۹۶ و ۹۷ روزهای پرتنشی در حوزه نظام مهندسی پشت‌سر گذاشته شد، افزود: در سال 98نباید در این سازمان تنش و درگیری نباید وجود داشته باشد. تمام سعی ما باید این باشد که جامعه مهندسی بتواند با عهده‌دار شدن مسئولیت‌های گوناگون در کنار دولت و سرمایه گذار به اجرای طرح های تعریف شده یاری برساند.

او گفت: برای ما مهمترین اقدام اجرای برنامه های توسعه محور براساس مبانی برنامه‌ریزی پایدار است که شرایط آن را فراهم می‌کنیم.

وی افزود: جامعه مهندسی ما بیش از هر زمان دیگری در این برهه زمانی نیاز به افزایش اعتماد دارد. اعتبار جامعه مهندسی بحث بسیار مهمی است که باید در جهت تحقق آن گام‌های اساسی برداشته شود و به کمک آن اعتماد را در جامعه افزایش داد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه جامعه مهندسی کشور فرصت ساز و زندگی آفرین است، گفت: ساخت وساز در کشور باید از سوی عناصر دارای صلاحیت و صاحبان کرسی فکر مدیریت، عملیاتی و اجرایی شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دوره‌ای است که مهندسی و کسب و کار باید با هم و در یک راستا گام بردارد. در دوره‌ای از تاریخ به سر می‌بریم که نیاز به حرکت جهشی در کشور وجود دارد که این حرکت نیازمند از خود گذشتگی و تلاش مضاعف است.

وی ارتقای قابلیت در رشته‌های مهندسی را در زمره فوری‌ترین نیازهای کشور عنوان کرد و توضیح داد: جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است که می‌تواند به واسطه تنوع رشته‌هایی که در آن وجود دارد پیشرفت کشور را محقق کند و موجب عزت و غرور ملی شود.

او با تأکید بر اینکه مهندسی در تمامی رشته‌ها پیشران توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود گفت: اگر جامعه مهندسی به خود مشغولی و کوته‌بینی دچار شود و در مسیر صعود نباشد ، لطمه بزرگی به جامعه بزرگ مهندسی و ساخت و ساز کشور وارد می‌آورد. به همین دلیل باید با احساس تعهد، وجدان کاری،خلاقیت، و نوآوری بتواند در جهت شکوفایی ساخت و ساز در همه ابعاد نقش ایفا کند و سازمان نظام مهندسی در این حرکت باید به سازمان معیار تبدیل شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: یک جامعه متفرق در مسیر رشد قرار نمی‌گیرد. بنابراین تفکرایجاد قابلیت، روزآمد کردن و ارتقای جامعه‌ی مهندسی نیاز به کوشش واز خود گذشتگی در این سازمان دارد. سازمان نظام مهندسی باید این دوره دشوار ولی پر نتیجه را پشت سر بگذارد.

اسلامی از جمله اقدامات در دستور کار دولت را احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی برشمرد و گفت: علاوه بر این احداث حدود ۲۰۰ هزار مسکن روستایی نیز در دستور کار دولت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: ساخت و ساز در کشور باید از سوی عناصر دارای صلاحیت و صاحب فکر مدیریت و عملیاتی و اجرایی شود.

اسلامی افزود: شاهد بودیم که در سال‌های گذشته سوداگران برای کسب تجارت وارد صنعت ساختمان و ساخت و ساز شده‌اند و حجم خانه‌های گران‌قیمت که تله مالی در کشور ایجاد کرده ، گواه این واقعیت است. به همین دلیل مدیران باید به شدت فعالیت کنند و عرصه را برای سوداگران تنگ نمایند.

اسلامی همچنین شرایط بازار مسکن و التهابات جامعه را خارج از حوزه بخش مسکن دانست که اساساً به‌طور تاریخی از نرخ ارز تبعیت کرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar