۱۰:۴۷ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - 23 July 2019
کد خبر: ۵۳۳۸۶
«صما» گزارش می دهد:
بنا به گفته مشاوران املاک هرماه تعداد معاملات خریدوفروش املاک به سه علت عدم توانایی تطابق دارایی متقاضیان مصرفی با قیمت مسکن، نبود تسهیلات مطلوب و ارزان‌قیمت و عدم شفافیت فضای اقتصادی کشور رو به کاهش است.

بر اساس آمار اتحادیه مشاوران املاک از ابتدا تا ۲۴ تیر ۹۸، فقط ۴ هزار و ۶۳۶ فقره مورد خریدوفروش ملک در بازار مسکن تهران انجام‌شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش داشته است. هرچند قیمت مسکن در ماه‌های اخیر ۲۰۵ درصد رشد داشته و این آمار 8 درصد بالاتر از قیمت روز دلار است؛ اما افت قیمت دلار در بازار آزاد با سقوط شاخص بورس و توقف معاملات مسکن همراه شد.

مسوولان مقصران اصلی

در این میان، بنا به گفته مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از دلایل کاهش معاملات مسکن در تیرماه مربوط به سخنان مسوولان به‌خصوص دیدگاه وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم خرید مسکن است. وی معتقد است، محمد اسلامی بابیان اینگونه مطالب، سیگنال منفی به بازار مسکن می‌دهد چراکه مردم منتظر کاهش قیمت‌ها هستند. وی بابیان اینکه اینگونه صحبت کردن جو بازار مسکن را مه‌آلود می‌کند، گفت: تنها راهکار کاهش قیمت‌ها عرضه مسکن باکیفیت به تعداد زیاد است و اگر به دنبال افزایش معاملات مسکن هستیم باید به دنبال حمایت از بخش تولید باشیم. این نماینده مجلس بابیان اینکه در شرایط کنونی وزارت راه و شهرسازی، نظارت کافی بر عملکرد بنگاه‌های مسکن و کارشناسان این بخش ندارد و مشاوران املاک بدون هیچ نظارت قانونی تنها به دنبال کسب سود بیشتر هستند، گفت: جدای از این مباحث قیمت‌گذاری مالکان نیز فاقد قاعده و قانونی است و هر کس برحسب علاقه و سلایق خود و حتی نیاز خود شروع به اعمال قیمت می‌کند. وی گفت: وزارت راه و شهرسازی بر اساس قانون باید نسبت به ساماندهی بازار مسکن به‌ویژه بخش اجاره اقدام کرده و برای این موضوع فکری کند، زیرا حوزه اجاره مسکن به‌صورت مستقیم با معیشت اقشار ضعیف و متوسط جامعه مرتبط است و باید این حوزه سریعاً ساماندهی شود.

دلیل اصلی کاهش قیمت‌های مسکن

در همین راستا مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک بابیان اینکه کاهش بیش از ۶۰ درصدی آمار معاملات مسکن در تهران بیانگر ناتوانی بخش تقاضا در تأمین منابع خرید مسکن است، گفت: کاهش ۳۷ درصدی معاملات مسکن در کشور و ۶۷ درصدی در تهران نشان می‌دهد افزایش قیمت مسکن بی‌ضابطه بوده و مردم توانایی خرید ندارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 5 مولفه در بازار مسکن وجود دارد گفت: بورس، طلا، ارز، حامل‌‌های انرژی و رفتار بین‌المللی و تأثیر آن بر تنش‌های اقتصادی تأثیر زیادی بر بخش مسکن گذاشته است و راهکار کاهش اثرات عصیان‌گری این 5 عامل چیزی جز تولید و تشویق سازندگان به ساخت‌وساز نیست.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه برخی به‌جای تمرکز روی دلایل رکود ساخت‌وساز به دنبال فرافکنی هستند گفت: برخی معتقدند مشاوران املاک مقصر افزایش قیمت‌ها هستند در حالی این مشاوران به عنوان واسطه گران هیچ ابزاری به‌جز واسطه‌گری ندارند و زمانی در فعالیت خود موفق هستند که قیمت‌ها معقول و برای بخش مصرف‌کننده به‌صرفه باشد.

وی گفت: سنجش به‌صرفه بودن ملک بسیار سهل و آسان است زمانی که میزان تسهیلات و اندوخته شهروندان با قیمت املاک همخوانی داشته باشد می‌توانیم بگوییم قیمت مسکن مناسب است و در حال حاضر تسهیلات بخش کوچکی از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد و البته اخذ همین تسهیلات اندک نیز با مشکلات و دغدغه‌های زیادی روبرو است و همواره دست متقاضیان مصرفی مسکن از این تسهیلات کوتاه است.

او با بیان اینکه دولت بدون مطالعه و بررسی همه‌جانبه نمی‌تواند از بازار مسکن تنش‌زدایی کند گفت: دولت به‌تازگی نگاهی به مقوله تعیین سقف اجاره‌بها داشته است، درحالی که به عقیده کارشناسان و کسانی که موی در آسیاب مسکن سفید کردند این نوع راهکارها عملیاتی نیست. چراکه شرع اجازه این کار را نمی‌دهد. در تمام کشورهای توسعه‌یافته نیز آخرین قیمت خریدوفروش ملک توسط مالک تعیین می‌شود. در هیچ جای دنیا اینگونه نیست که قیمت‌گذاری صورت بگیرد و کارشناسی شود، به نظر می‌رسد مسوولان تفاوت طلا و ارز و مسکن را به‌خوبی درک نکرده‌اند. بازار مسکن بازار ارز و طلا نیست که بخواهیم بر روی آن قیمت بگذاریم. ساخت ملک از چندین مولفه تشکیل‌شده است؛ و تمامی عوامل در قیمت‌گذاری این کالا اثرگذار است.

نبود فضای روشن اقتصادی

همچنین حسین احمد اوغلی، کارشناس مسکن بابیان اینکه طی سال‌های اخیر قیمت مسکن چند برابر شده است گفت: برخی معتقد بودند افزایش قیمت ارز دلیل افزایش قیمت مسکن است؛ اما آمارها نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در طی دو سال اخیر ۲۰۵ درصد و قیمت ارز ۱۹۷ درصد بوده است.

وی گفت: اگر قرار بود قیمت مسکن هم‌تراز ارز باشد این رشد قیمت بیانگر چه مبحثی است. ثانیاً در طی روزهای اخیر هم‌زمان با کاهش قیمت ارز و طلا شاهد تغییری در قیمت مسکن نبوده‌ایم. این کارشناس مسکن بابیان اینکه اصلی‌ترین عامل کاهش ارز نبود تقاضا است، گفت: با وجود نبود تقاضای فعال در بازار مسکن قیمت این کالا همچنان رو به رشد است و این عامل باعث شده بازار مسکن همچنان قفل باشد. وی گفت: در حال حاضر نبود فضای روشن اقتصادی باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران شده و این عده حاضر نیستند دارایی خود را وارد بازار داخلی کنند.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین خریداران ملک در ترکیه، دبی و گرجستان ایرانیان هستند تأکید کرد: تنش‌های سیاسی، عدم‌حمایت دولت از تولیدکننده، نبود برنامه‌های راهبردی در بخش مسکن باعث شده سرمایه‌گذار نه‌تنها بازارهای موازی را برای دارایی خود استفاده نکند بلکه به‌نوعی مجبور شده برای حفظ سقوط دارایی ریالی خود به خارج از مرزها پناه ببرد. وی گفت: فرار سرمایه‌داران به آن‌سوی مرزها بزرگ‌ترین مشکل کنونی کشور است چراکه تمامی این اموال می‌توانست وارد عرصه ساخت‌وساز شود و باعث رونق اشتغال و کاهش قیمت‌های مسکن شود.

این کارشناس مسکن گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی به علت افزایش قیمت مسکن و عدم تطابق وام باقیمت مسکن در دی‌ماه سال 97 حدود ۶۰ هزار نفر از ادامه سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم برای دریافت وام منصرف شده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar