۱۵:۴۶ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - 30 July 2019
کد خبر: ۵۳۴۵۴
رییس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی در گفت و گو با «صما»:
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی گفت: شورای مرکزی دوره هشتم برای داشتن یک شروع خوب نیازمند آن است که تمامی اقدامات آتی خود را با قانون مصوب سال 74 و آیین نامه اجرایی آن تطبیق دهد.

محمد حسین شرکا در گفت و گو با «صما» با انتقاد از اینکه از اجرای قانون نظام مهندسی با عمر بیش از بیست سال عقب مانده ایم، افزود: اگر به ماده 2، ماده 15 و ماده 73 که مربوط به وظایف هیئت مدیره و مباحث مربوط به مجامع عمومی است و نیز به ماده 42 آیین نامه اجرایی که به بحث شخصیت سازمان مربوط است، اعتقاد داشته باشیم و شورای مرکزی جایگاه خود را بداند، می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی تعریف خود را دارد ادامه داد: اگر سازمان های نظام مهندسی نیز به عنوان کسانی که متولی کنترل نظام ساخت و ساز در نظارت بر حسن اجرای خدمات مهندسی هستند، جایگاه خود را بدانند، کارها بسیار خوب پیش خواهد رفت.

شرکا در ادامه به بحث ارجاع کار اشاره کرد و افزود: در بحث ارجاع اجباری در 32 استان کشور به 32 نوع مختلف عمل می‌شد و باید سازمان ها به ارجاع کار مناسبی بازگردند که در قانون و آیین نامه اجرایی به آن اشاره شده و ارجاع کار با رعایت حدود صلاحیت انجام گیرد.

این مسئول با بیان اینکه با بازگشت به قانون و آیین نامه کارها بسیار بهتر پیش خواهد رفت، افزود: وظایف شورای مرکزی به صراحت در قانون و آیین نامه اجرایی روشن شده است و اینکه ما گاهی از حد خودمان عدول کنیم یا خود را به شرایطی برسانیم که حرف ها و حدیث های زیادی در ارتباط با سازمان ها مطرح شود، اصلا خوشایند نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی در ادامه درخصوص نیازهای معنوی و مادی جامعه مهندسی اظهار داشت: اما بالاتر از این نیازها، بحث حیثیت علمی مهندسان است که این مهم به باد رفته است و وقتی صحبت از امضافروشی و بساز و بفروشی می شود، به حیثیت علمی و حرفه ای برمی گردد.

وی با بیان اینکه ما جایگاه خود را به خوبی تعریف نکرده ایم، ادامه داد: نخستین نیاز مهندسان در حال حاضر حفظ شخصیت علمی و جایگاه حرفه ای است. دوم اینکه شورای مرکزی در تعامل با وزارت راه و شهرسازی می تواند جریانات بسیاری را رقم بزند.

شرکا ادامه داد: بیمه های رفاهی و انتفاعی و بیمه های مسئولیت حرفه ای حتما باید رعایت شود تا گزندی به امورات حرفه ای وارد نشود.

وی همچنین تاکید کرد: به عنوان مسئول سازمان دومین کلانشهر کشور بر این اعتقادم که باید به قانون بازگردیم قبل از اینکه قانون اصلاح شود. با توجه به مبانی و ارکان سازمان، اگر ما عملکرد خودمان را اصلاح کنیم، تحول اساسی ایجاد خواهد شد.

شرکا در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده در سازمان نظام‌مهندسی خراسان رضوی به منظور ایجاد تحولات اساسی در این سازمان تصریح کرد: اجرای 15مصوبه، ایجاد دپارتمان نخبگان، الکترونیکی کردن کل سیستم، انعقاد تفاهم‌نامه و کاهش کارهای موازی در ارتباط با ثبت اسناد و شهرداری ازجمله این اقدامات است، ضمن اینکه مباحث علمی و حرفه‌ای به شدت در این سازمان اهمیت دارد.

وی افزود: همچنین تلاش ما این بوده تا بخشی از اموری را که شهرداری به سازمان نمی آورد، به سازمان بیاوریم و پروژه های تهاتری و مشارکتی را افزایش داده و امور را تحت کنترل خود قرار دهیم و چه به لحاظ حقوقی و حرفه ای و چه به لحاظ شئون اجتماعی از مهندسان حمایت کنیم.

شرکا در پایان خاطرنشان کرد: در تمام دنیا هر عضو یکNGO و سازمان دارای شخصیت حرفه ای، انتظار دارد که یک پشتوانه ای داشته باشد و ما باید در سازمان این پشتوانه را قوی کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
0
0
قانون مصوب سال ۷۴ هیچ کارایی ندارد و باید اصلاح شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
0
0
راه اندازي سامانه شناسنامه فني و ملكي ساختمان از اين به بعد براي تمامي ساختمان هاي تهران

امروزه تمامي ساختمان ها ي كه اقدام نمايند جهت گرفتن شناسنامه فني و ملكي اطلاعاتي همانند
بيمه تضمين كيفيت
تاييد اتش نشاني
تاييد اسانسور
نتايج ازمايشگاهي
و تاييد شناسنامه فنی و ملکی روي سامانه قابل پيگيري مي باشد و در آن تمام جزئیات ساختمان و نقشه‌های ذکر شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
0
0
در این روز ها که وضعیت ارجاع و ناظرین نابسامان می باشد سوال عده ای این است که تکلیف مجری چه میشود
اگر دست روی دست بگذاریم هیچی ناظر انتخابی و مجری هم کلا نمی خواهد هیچ الزامی هم مالک ندارد
ولی اگر پیگیر سریال شدن قرارداد های مجری در شهرداریها باشیم و عدم صدور پایانکار قبل از صدور شناسنانه فنی کامل و اجرای کامل و دقیق ابلاغیه وزارت خانه که در ان قبل از شروع به کار بستن قرارداد با مجریان را الزامی دانسته و باید زمین و ساختمان تحویل مجری شودمیشود امید وار بود پروژه های شهر تهران توسط افراد دارای صلاحیت ساخته شود حال عده ای فقط دنبال پول گرفتن هستن چه در نظارت چه در مجری ان هم به نرخ روز پول خوب است ولی باید خدمات هم داد صدور شناسنامه فنی حلقه مفقوده ساخت و ساز شهر تهران است و باید همه باید پیگیر صدور ان قبل از پایانکار باشیم نکته مهم اینکه عده ای در سازمان خودمان هم نمی خواهند امورات به درستی و مطابق قانون پیش رود وبا سنگ اندازیها و وقت کشی ها دنبال منافع شخصی خود هستند عده ای هم که کلا اشرافیتی به موضوعات مهم و دقدقه های سازندگان و مالکان ندارند و فقط دنبال مطرح کردن خود هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar