۰۹:۵۰ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - 03 August 2019
کد خبر: ۵۳۴۷۴
مدیر عامل شهر جدید امیرکبیر و مهاجران در گفت و گو با «صما»:
بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه در مقیاس بی‌سابقه‌ای باید با روند شهرسازی مواجه شوند. کشورهای توسعه‌یافته هم که چشم‌انداز رشد ضعیف‌تری دارند، با زیرساخت‌های قدیمی و منابع بودجه‌ای محدود درگیرند. همه این کشورها در تلاش‌اند رقابت‌پذیری خود و درنتیجه رفاه ساکنان شهرها را تضمین کنند و همه آن‌ها می‌دانند که اگر نتوانند روش‌های پایدارتر و غنی‌تری برای توسعه اقتصادهای محلی و مدیریت شهری پیدا کنند برای شهروندان آینده، میراث زیست‌محیطی بدی به‌جای خواهد ماند.

در این میان با توجه به اهمیت شهرهای جدید در نظام شهری ایران، همواره لزوم ارزیابی و بازنگری شرایط آن‌ها مهم است. درواقع بر این اساس که شهرهای جدید به‌عنوان مهم‌ترین عرصه‌ای که تاکنون جامعه شهرسازی ایران اندوخته‌های علمی خود را به اجرا درآورده، نیازمند دقت نظر و توجه خاصی است. شهرهای جدید ایران به لحاظ ابعاد مختلفی می‌توانند موردبحث و بررسی قرار گیرند، اما مهم‌ترین بعد که درواقع حيات شهرهای جدید به آن وابسته است بحث خودکفایی، جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد حس تعلق، ایجاد محلاتی با رفاه و آسایش اجتماعی و... این شهرها است.

حال به گفته مدیرعامل شهر جدید امیرکبیر و مهاجران، شهرهای جدید باید به‌گونه‌ای ساخته شوند که دارای حس تعلق باشند در این خصوص رویکرد ما استفاده از ظرفیت‌های درون شهر برای ایجاد اشتغال و فعالیت روزمره در شهرهاست.

فرامرز طهماسبی می‌گوید: تلاش ما بر این است که با استقرار دستگاه‌های خدمات رسان و ایجاد مراکز خدماتی و رفاهی در کنار سکونت پایدار زمینه انگیزه و تعهد شهروندان را نسبت به شهرها فراهم کنیم. لذا بر همین اساس تعهد کردیم که برای پیشبرد فعالیت‌های شهری حتی‌الامکان از نیروها و پتانسیل شهروندان استفاده کنیم.‌

متن زیر ماحصل گفت‌وگوی ما با مدیرعامل موفق دو شهر جدید کشور است؛ فرامرز طهماسبی با تمرکز بر ایجاد هویت به دو شهر مهاجران و امیرکبیر به دنبال ایجاد شهری درخور شهروندان ایرانی است وی معتقد است باید شهرهای جدید به شکلی ساخته شود که به دل مردم بنشیند.

شهر جدید مهاجران و امیرکبیر در کجا قرار دارد و جمعیت نهایی تعیین‌شده برای آن‌ها چقدر است؟

مهاجران یکی از شهرهای تازه بنیان در استان مرکزی است و نام آن را از روستایی به نام مهاجران که در مجاورت آن است گرفته‌اند و بخش اصلی زمین‌هایی که شهر در آن ساخته‌شده مربوط به همین روستا است. یکی از اهداف ساخت این شهر کاهش معضلات حاشیه‌نشینی شهر اراک بوده است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵حدود 20هزار 346 نفر بوده ‌است. این شهر در فاصله ۲۵ کیلومتری اراک در آغاز با عنوان شهرک مهاجران برای سکونت فرهنگیان و کارکنان پتروشیمی و پالایشگاه و نیروگاه شهرستان شازند (اراک) تأسیس ولی رفته‌رفته گسترش یافت و در سال ۱۳۸۵ به یک شهر تبدیل شد به‌نحوی‌که نسبت به شازند امکانات و زیرساخت‌های شهری بهتری دارد.

همچنین شهر امیرکبیر از شهرهای تازه تأسیس ایران است که در فاصله ۳۵ کیلومتری شرق اراک و در بزرگراه اراک قم واقع‌شده است. ساخت این شهر باهدف اسکان سرریز جمعیتی شهر اراک در شورای عالی معماری و شهرسازی ایران به تصویب رسید.

این شهر از جنوب به محور ارتباطی اراک قم و روستای ابراهیم‌آباد، از شمال به راه‌آهن سراسری تهران جنوب و تپه‌های اطراف محدود می‌شود.

ساخت شهر در سه مرحله انجام خواهد شد که در مرحله اول پیش‌بینی جذب ۳۵ هزار نفر در این شهر تا سال ۱۳۹۵صورت گرفته است. همچنین در مرحله دوم اجرای این طرح تا سال ۱۴۰۵ انتظار می‌رود جمعیت این شهر به ۶۶ هزار تن افزایش‌یافته و درنهایت این تعداد به یک‌صد هزار تن برسد.

با توجه به سیاست دولت مبنی بر ساخت مسکن برای اقشار کم‌درآمد در قالب مسکن مهر، از طرف دولت مقرر شد مسکن‌های ساخته‌شده در این شهر به‌صورت ویلایی ساخته شوند. بر این اساس این شهر به‌عنوان اولین شهر جدید ویلایی در کشور شناخته‌شده است.

شهر جدید امیرکبیر با جذب سرریز جمعیت شهر اراک و به دلیل شکل‌گیری صنایع پاک و نوین شهری در حریم آن و بهره‌گیری از خدماتی چون مراکز گردشگری- تفریحی، درمانی و آموزش عالی هویتی خدماتی دارد.

با توجه به موقعیت ممتاز شهر جدید امیرکبیر به لحاظ قرارگیری آن در مسیر شاهراه ارتباطی اصلی کشور، امکان ارتباط با قطب‌های تجاری کشور، و عبور خط راه‌آهن سراسری شمال شهر و هم‌جواری با منطقه حفاظت‌شده هفتاد قله در جهت ایجاد مراکز و پایگاه‌های گردشگری و تفریحی و همچنین قرارگیری در میانه راه قم اراک و نزدیکی به کلان‌شهر مذهبی قم برای ایجاد مراکز و مجتمع‌های خدماتی-رفاهی به‌عنوان یکی از موفق‌ترین کانون‌های زیست و جاذب جمعیت برای سکونت موقت و دائم توأم با آرامش سکونت شهری، همراه با تنوع اجتماعی در مقیاس منطقه‌ای تبدیل می‌شود.

هویت کالبدی شهر جدید امیرکبیر از طریق احداث گونه‌های متنوع معماری به‌صورت ویلاسازی (تک‌واحدی با حیاط وسیع ) هماهنگ با خصوصیات عملکرد شهر و ویژگی‌های اجتماعی در بستری نو شکل می‌گیرد.

راهبردهای عملیاتی این شهر شامل تهیه طرح جامع و تفصیلی در قالب دو منطقه چهار ناحیه 18 محله به وسعت 1600 هکتار با افق جمعیت‌پذیری 10 هزار نفر و برنامه‌ریزی و تهیه طرح آماده‌سازی برای 5 محله (1و2و5و6و7) به وسعت حدود 300 هکتار است.

طبق طرح ملی مسکن مقررشده از ۴۰۰هزار واحد مسکونی ۲۰۰هزار آن در شهرهای ساخته شود سهم شهر جدید امیرکبیر و مهاجران در این راستا به چه میزانی است؟

در خصوص برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن از ۴۰۰ هزار واحد کل کشور ۱۲ هزار به دو شهر جدید مهاجران و امیرکبیر اختصاص داده‌شده است. در شهر جدید امیرکبیر 6هزار واحد در قالب ۶ محله به وسعت ۴۷۷ هکتار و در شهر مهاجران هم 6هزار واحد در قالب ۱۴۳ هکتار در سال ۹۸ و ۹۹ احداث خواهد شد لازم به ذکر است که در شهر جدید امیرکبیر واحدها فقط به‌صورت ویلایی خواهد بود.

این دو شهر چه مشکلات زیرساختی و زیربنایی دارند و برای تکمیل موارد ذکرشده چقدر اعتبار نیاز است؟

در خصوص تأمین زیرساخت‌های شهری با توجه به قانون ایجاد شهرهای جدید دستگاه‌های خدمات رسان موظف هستند زیرساخت‌ها را ایجاد کنند. اما با توجه به اینکه شرکت‌های عمران شهرهای جدید در استان‌ها متولی و مسئولیت اصلی ایجاد زیرساخت‌ها را به عهده‌دارند در آماده‌سازی محلات بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های ایجاد زیرساخت‌ها را پرداخت می‌کنند. طبیعتاً به‌موازات پیشرفت کمی و کیفی شهرهای جدید تأمین زیرساخت‌ها هم در دستور کار خواهد بود. در این فرایند قطعاً مشکلاتی هم وجود خواهد داشت که ازجمله می‌توان ناهماهنگی بین بخشی بین دستگاه‌های خدمات رسان و نیز کمبود اعتبارات پیش‌بینی‌شده را می‌توان نام برد.بالا رفتن قیمت خدمات و تجهیزات و تأسیسات زیر بنایی هم مزید بر مشکلات پیشرو خواهد بود.

در خصوص روند جذب سرمایه در دو شهر جدید فوق‌الذکر بفرمایید؟ آیا توانسته‌اید سرمایه خوب جذب کنید؟

در خصوص جذب سرمایه‌گذار، تعریف بسته‌های سرمایه‌گذاری و تهیه بسترهای موردنیاز و تمهیدات لازم برای جذب سرمایه‌گذاران بخش مسکن ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام است. معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری همواره مدنظر ما بوده و خواهد بود.

آیا عرصه شهرهای شما هم قابلیت فروش دارد در این خصوص چه اقداماتی انجام‌شده است؟

فروش عرصه‌های مسکن جز مهمی از فرایند بخش مسکن است. در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران روند فروش تاکنون خوب بوده که حدود ۶۰ درصد عرصه‌ها به‌ متقاضیان واگذارشده است. بخش از منابع درآمدی شرکت‌های عمران را همین فروش عرصه‌ها تشکیل می‌دهد که تسهیلات و تخفیفات ویژه ایی هم برای اینکار در نظر گرفته‌شده است.

برای ایجاد حس تعلق به دو شهر جدید چه اقداماتی داشته‌اید؟

برای ایجاد حس تعلق یا به عبارت بهتر احساس هویت در شهرهای جدید رویکرد ما استفاده از ظرفیت‌های درون شهر برای ایجاد اشتغال و فعالیت روزمره در شهرهاست. تلاش ما بر این است که با استقرار دستگاه‌های خدمات رسان و ایجاد مراکز خدماتی و رفاهی در کنار سکونت پایدار زمینه انگیزه و تعهد شهروندان را نسبت بهشهرها فراهم کنیم. لذا بر همین اساس تعهد کردیم که برای پیشبرد فعالیت‌های شهری حتی‌الامکان از نیروها و پتانسیل شهروندان استفاده کنیم.‌

روند خریدوفروش واحدهای این دو شهر قابل‌قبول است برای فروش بیشتر چه اقداماتی باید انجام شود؟

ما در شهرهای جدید بر اساس سیاست‌های کلان وزارت راه و شهرسازی مکلف به ساخت و تهیه مسکن اقشار متوسط و پائین تر هستیم که به قیمت تمام‌شده واحدها را به‌ متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌کنیم. درواقع ما فروشنده نیستیم بلکه سازنده مسکن هستیم.

برچسب ها شهر جدید ، عرصه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar