۱۶:۴۵ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - 05 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۱۴
«صما»گزارش می‌دهد:
بنا به گفته مسئولان شهر جدید هشتگرد خط ريلي قطار برقي هشتگرد در حال حاضر به نقطه پایانی خود رسیده و در روزهای آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

ساکنان شهر جدید هشتگرد برای تردد روزانه نیاز به وسایط حمل‌ونقل آسان و سریع دارند، راه‌اندازی مترو می‌تواند کمک بزرگی به حل این مسئله باشد. شهرهای جدید به‌منظور کاهش جمعیت کلان‌شهرها و مناسب‌سازی اسکان و حل مسائل و مشکلات شهری طراحی و ساخته شدند. شهر جدید هشتگرد یکی از شهرهایی است که در نزدیکی تهران و کرج ساخته‌شده است تا بخشی از جمعیت این دو کلان‌شهر را در خود جای دهد. طبق قانون مصوب سازمان زمین شهری، برای کلان‌شهر تهران چهار شهر جدید پیشنهاد شد که شهر جدید هشتگرد در شمال غرب تهران از سال ۱۳۶۹ مکان‌یابی شده و از حدود سال ۱۳۷۰ شورای عالی معماری و شهرسازی اجرای آن را به شرکت عمران و شهرسازی شهر جدید هشتگرد سپرد. عمده‌ترین عواملی که در انتخاب شهر جدید هشتگرد مدنظر بود عبارت‌اند از: فاصله بهینه شهر جدید با تهران، وجود زمین‌های مناسب غیر کشاورزی با مالکیت عمومی و قابل تملک، شیب قابل‌قبول جهت شهرسازی، خاک مناسب جهت استقرار سازه‌های بلند، دسترسی مناسب به منابع آب‌های زیرزمینی و سدهای نزدیک، وضعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و آب‌وهوای معتدل کوهستانی.

هم‌زمان با آغاز طرح مسکن مهر و ساخت بیش از ۸۰ هزار واحد مسکونی در شهر جدید هشتگرد، کارشناسان پیش‌بینی کردند که جمعیت این شهر در چند سال آینده به ۷۰۰ هزار نفر خواهد رسید. اكثر ساكنان اين منطقه براي كار و فعاليت روزانه راهي تهران، كرج و شهرهاي اطراف مي‌شوند. اين جمعيت براي رفت‌وآمد و تردد روزانه نياز به وسایل حمل و نقل آسان و سريع دارند. طول مسير و طولاني شدن زمان براي مردم، كمي كار را سخت كرده و آن‌ها انتظار دارند بعد از گذشت چند سال، وعده‌هاي مسئولان در خصوص راه‌اندازي متروي شهر جدید هشتگرد با سرعت بیشتری محقق شود.

بنا به گفته مسئولان شهر جدید هشتگرد خط ريلي قطار برقي هشتگرد در حال حاضر به نقطه پایانی خود رسیده و در روزهای آتی به بهره‌برداری می‌رسد.

قرار گرفتن معارضان و مالکان شهري در مسير مترو موجب طولاني شدن اجراي اين پروژه شده است. هرچند گفته می‌شود که تداخل 115 متر از مسير ريلي هشتگرد با پل حصارک که عمليات عمراني آن را شهرداري کرج در دست داشت موجب کندي کارشده بود اما اکنون تمامی موانع موجود با تلاش مداوم مسئولان عمران شهر جدید هشتگرد رفع‌ورجوع شد.

به‌هرحال طول مسیر این پروژه ۲۶.۵ کیلومتر است و در افق سال ۱۴۰۲ برای این طرح ظرفیت جابجایی حدود 74 هزار نفر مسافر به‌صورت رفت‌وبرگشت در نظر گرفته‌شده است. پروژه‌ای که حدود 40 کیلومتر مسافت دارد و عملیات احداث آن از 7 سال پیش آغازشده است.

حبیب‌الله طاهر خانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید:

راه‌اندازی مترو هشتگرد بار جمعیتی تهران و کرج را کاهش می‌دهد

پروژه مسکن مهر از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و راه‌اندازی پروژه متروی گلشهر - شهر جدید هشتگرد اثر تعیین‌کننده‌ای در نظام حمل‌ونقل بین‌شهری و کاهش ترافیک جاده‌ای و همچنین جذب جمعیت کلان‌شهرهای تهران و کرج خواهد داشت.

با توجه به ظرفیت زیادی که در حوزه توسعه واحدهای مسکونی در شهر جدید هشتگرد ایجادشده امیدواریم که با افتتاح پروژه مترو به بازار مسکن کلان‌شهرهای تهران و کرج کمک قابل‌توجهی شود.

این پروژه ملی در مرحله پایانی و تکمیل است و تلاش می‌شود با تأمین تجهیزات ویژه، برق و سیگنالینگ و تزریق حداقل ۲ هزار میلیارد ریال از منابع داخلی شرکت و منابع عمومی دولت به‌موقع به بهره‌برداری برسد.

محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی:

سال ۹۸ بهار گشایش راه‌های استان البرز

خط ریلی گلشهر کرج - شهر جدید هشتگرد قابلیت جابجایی ۲۵۰ هزار مسافر را در روز دارد که با راه‌اندازی آن شاهد انتقال بخشی از جمعیت تهران و کرج به شهر جدید هشتگرد خواهیم بود. جاده شهر جدید هشتگرد - طالقان و متروی شهر جدید هشتگرد از پروژه‌های اولویت‌دار هستند که امیدواریم با تزریق نقدینگی تا پایان تابستان امسال به بهره‌برداری برسند. راه‌اندازی این پروژه‌ی ملی می‌تواند در جلوگیری از رشد سکونتگاه‌های تهران و کرج کمک بسزایی داشته باشد.

سال ۹۸ بهار گشایش راه‌های استان البرز محسوب می‌شود و با راه‌اندازی قطعه یک آزادراه تهران - شمال، راه‌اندازی بزرگراه شهید همت، مترو شهر جدید هشتگرد و مسیر آبیک - چرمشهر و جاده شهر جدید هشتگرد - طالقان می‌توان روان‌سازی ترافیک استان امیدوار بود.

داود صفدری مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد:

با افتتاح مترو جمعیت هشتگرد افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد توسعه زیرساخت‌های مطلوب سیستم حمل‌و‌نقل مناسب شهری و برون‌شهری و ایجاد تنوع در شیوه دسترسی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهبردهای موفقیت شهرهای جدید است و پروژه قطار برقی گلشهر به شهر جدید هشتگرد با طول تقریبی ۲۵ کیلومتر یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های ریل پایه شرکت عمران شهرهای جدید محسوب می‌شود و این طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد مراحل نهایی خود را سپری می‌کند. این پروژه از سال 90 آغازشده است و در حال حاضر مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد. منابع مالی زیادی را این پروژه به خود اختصاص داده و شرکت عمران شهرهای جدید از منابع داخلی خود سعی دارند هرچه زودتر قطار را بر روی ریل هشتگرد حرکت دهیم اکنون 85 هزار واحد مسکونی در این شهر ساخته‌شده است و مطمئن با افتتاح مترو چشم‌انداز جمعیتی این شهر 300 هزار نفراست اما پتانسیل رسیدن به 670 هزار نفر را دارد. به‌هرحال ساخت و راه‌اندازی مترو هشتگرد جزو یکی از پروژه‌های اولویت‌دار دولت بود که رئیس‌جمهوری نیز بر تسریع در تکمیل آن تأکید کرده است.

محمدعلی حاجی‌زاده نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر جدید هشتگرد:

افتتاح مترو و ورود سرمایه‌گذاران نویدبخش رونق در شهر جدید هشتگرد

در راستای تلاش‌ها و پیگیری‌های شرکت عمران برای اتمام پروژه قطار برقی شهر جدید هشتگرد بر شتاب بخشی در اتمام پروژه و نصب و راه‌اندازی پله‌برقی و آسانسور ایستگاه مترو شهر جدید تأکید و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. عملیات پروژه مترو گلشهر- شهر جدید هشتگرد درزمینهٔ تملک و زیرسازی با یک معارض برق فشارقوی در ایستگاه ماموت، ظرف یک ماه آینده برطرف خواهد شد. این پروژه در ضلع شمال آزادراه کرج_قزوین به‌صورت هم‌سطح تعریف‌شده است و خطوط مترو به طول 25 کیلومتر است و از کیلومتر 40 به خط پنج تهران متصل خواهد شد

افتتاح مترو و ورود سرمایه‌گذاران نویدبخش رونق در شهر جدید هشتگرد طی ماه‌های آینده است. تلاش‌ها بر این است تا خط ریلی کرج - شهر جدید هشتگرد در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار گیرد. هم‌اکنون روسازی مسیر ریلی پروژه ۹۰ درصد و کل پروژه با ۸۰‌درصد پیشرفت فیزیکی همراه است. برای تکمیل این پروژه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به‌صورت نقدی و تهاتر نیاز است. با تزریق نقدینگی برای تأمین تجهیزات و برق بالاسری، از این پروژه ملی تا پایان تابستان سال جاری بهره‌برداری خواهد شد.

برچسب ها مترو ، شهر جدید
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar