۱۴:۰۶ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - 07 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۳۷
رئیس سازمان نظام ‌مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما»:
انتظار داریم که در کمیته های نما که در شهرداری های مناطق مختلف تشکیل می شود، از پتانسیل سازمان نظام مهندسی استفاده شود که متاسفانه کمتر از این ظرفیت استفاده می شود.

محمد طاهری در حاشیه مراسم پیوستن نظام مهندسی تهران به "کمپین نما هویت شهر ما" در گفت‌وگو با «صما» افزود: کمپین نما هویت شهر ما از دو آیتم عمده تشکیل شده است که یکی بحث نما و دیگری بحث شهر است.

وی ادامه داد: نمای ساختمان ها را از دو منظر می توان نگاه کرد که یکی منظر فردی آنها است و دیگری برخوردی که این ساختمان ها با ساختمان های اطراف خود دارند و در این حوزه نقش شهرسازی بیشتر مطرح است که یک ساختمان چه وضعیتی از لحاظ خط افق آسمان یا رنگ هر نما با بافت کناری خود دارد.

وی ادامه داد: بافت هر ساختمان به عنوان یک عنصر با عنصرهای مجاور خود یا سایه اندازی آن و مسایل دیگری که این نما خود را در شهر نشان می دهد و به بیان دیگر تقابلی که نما با شهر دارد، مطرح است.

طاهری در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم نما را از بعد فردی به صورت تکی و کالبدی و مجردی ببینیم، در کمیته های معماری و شهرسازی که در مناطق مختلف تشکیل شده، به عنوان یک عنصر بیشتر به این موضوع پرداخته می شود.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی انتظار دارد که در کمیته های نما که در شهرداری های مناطق مختلف تشکیل می شود، از پتانسیل سازمان نظام مهندسی استفاده شود که متاسفانه کمتر از این ظرفیت استفاده می شود.

طاهری گفت: البته سازمان نظام مهندسی فارغ از کمیته های نما نقش خود را ایفا می کند. یعنی هرکدام از نقشه ها یا طرح هایی که در کمیته نما تصویب می شود، بعدها در قالب نقشه های فاز 2 به سازمان ارائه می شود و سازمان بخش های اجرایی آنها را کنترل می کند و درخصوص دیتیل های اجرایی که برای اجرای این نماها مورد تصویب کمیته های نما است، نقش خود را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: اما برای اینکه از پتانسیل سازمان نظام مهندسی ساختمان غفلت نشود و سازمان بتواند در کمیته نما هم نقش پررنگ خود را ایفا کند، انتظار می رود که حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان در کمیته های نما که در شهرداری مناطق تشکیل می شود، الزامی شود تا بتوان از این پتانسیل بیشترین استفاده را کرد.

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: در صورتی که این اتفاق بیفتد، فارغ از این موضوع سازمان نظام‌ مهندسی هم می تواند در کنار بازرسی هایی که برای مراحل مختلف ساختمان از گودبرداری و سفت کاری گرفته تا صرفه جویی در مصرف انرژی و... انجام می دهد، بخش بازرسی در بخش نما را هم راه اندازی کند تا از این طریق به کمیته های نما که در مناطق شکل گرفته است، بسیار کمک کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar