۱۴:۴۹ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - 07 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۳۸
رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
فاطمی عقدا گفت: در هر صورت قشری که توانایی پرداخت ودیعه و اجاره را ندارند تضمین‌های لازم برای یک وام کلان را نیز نخواهند داشت.

کارشناس مسکن و رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: طرح صندوق حمایت از مستاجران با توجه به نرخ بالای اجاره بها و افزایش آن در سال جاری در واقع نوعی حمایت از دهک‌های پایین و قشری است که توانایی پرداخت ودیعه و پول پیش مسکن را ندارند و از این جهت حرکت بسیار خوبی تلقی می‌شود.

سید محمود فاطمی عقدا، افزود: ولی موضوعی که در این زمینه مهم است نحوه اجرای این طرح است و اینکه آیا بانک‌ها توانایی پرداخت چنین پولی را خواهند داشت یا خیر؛ زیرا در هر صورت قشری که توانایی پرداخت ودیعه و اجاره را ندارند تضمین‌های لازم برای یک وام کلان را نیز نخواهند داشت.

وی ادامه داد: از طرفی مقدار و سقف این وام هنوز به طور دقیق مشخص نشده و همچنین در مورد شیوه اجرای آن نیز تصمیمی اتخاذ نشده است. این موارد اگر به روشنی مشخص شود می‌تواند حداقل برای امسال مفید واقع شود.

مسئله پیش روی‌ پرداخت وام اجاره، تامین منابع مورد نیاز است

وی درباره آینده طرح صندوق حمایت از مستاجران تصریح کرد: هنوز سازوکار مناسبی برای این طرح اعلام نکرده‌اند و به طور کلی باید بیان کرد نحوه اجرای صحیح آن نیاز به همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه‌های تخصصی حوزه ساختمان و مسکن بستگی دارد که در این مورد نیز نظری اعلام نشده است. بنابراین نمی‌شود پیش‌بینی کرد موفق واقع می‌شود یا خیر.

عقدا تاکید کرد: اگر این دو وزارتخانه به طور جدی وارد شوند و راهکار پرداخت آسان و سهل را برای این امر مهم به منظور کمک به مستاجرین کم‌درآمد در نظر بگیرند، پرداخت وام اجاره می‌تواند به درستی اجرا شود، ولی مسئله‌ای که وجود دارد تامین منابع مورد نیاز برای این امر است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar