۱۶:۵۷ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - 07 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۴۰
انتقاد دبیر سازمان نظام ‌مهندسی تهران در گفت‌وگو با «صما»:
دبیر سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران گفت: متاسفانه الگوی مناسبی در شهر وجود ندارد و هر کسی به فراخور دانش خود طراحی می کند.

دبیر سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه این سازمان در حوزه نما اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است، گفت: البته در این بخش آنچه که با سازمان نظام مهندسی بیشتر مرتبط است، بیشتر شامل مباحث نظارتی، ایمنی، استانداردسازی و نظارت بر الگوهایی است که توسط کمیته های نما تایید می شود.

علی اکبر نبی ئی در حاشیه مراسم پیوستن نظام مهندسی تهران به "کمپین نما هویت شهر ما" در گفت‌وگو با «صما» ادامه داد: از آنجایی که وظیفه ذاتی سازمان نظام مهندسی در این حوزه عمدتا نظارتی است، توجه دارد تا آنچه که در کمیته ها نما طراحی می شود، با آن دیتیل های مربوطه به درستی اجرایی شود.

وی با انتقاد از اینکه عمدتا بین اجرا و طراحی هایی که در کمیته های نما انجام می شود، تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: اگر ما این را به حداقل برسانیم و آنچه که طراحی می شود، ساخته شود، شاهد افزایش روزافزون کیفیت نماهای شهری خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه نما را نمی توان به صورت تک بنا دید، تصریح کرد: نما را باید به صورت یک جداره و بدنه شهری ببینیم. درنتیجه نقش شهرسازی در این حوزه بسیار مهم است و معماری در کنار شهرسازی می تواند به آن نتیجه مطلوب برسد.

این مسئول ادامه داد: وقتی به عنوان معمار در کمیته های نما حضور پیدا می کردم، عموما مشاهده می کردم که معماران نماها را به صورت تک بنا می بینند. درصورتی که ما اگر بخواهیم یک شهر متوازن با جداره های مناسبی داشته باشیم؛ لازمه آن این است که ساختمان ها را به صورت یک جداره شهری با همسایگی ها ببینیم.

وی در این راستا بحث استانداردسازی مصالح و استفاده از مصالح استاندارد را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: نماهای شهری ما باید به دغدغه تبدیل شود. چرا که ما وقتی نماهای خوبی را طراحی و اجرا می کنیم؛ این نماها با روح و روان مردم شهر ارتباط برقرار می کند.

نبی ئی با بیان اینکه طراحی نماهای آرام به آرام سازی و آرامش بیشتر مردم کمک می کند؛ رسیدن به الگوهای مناسبی در زمینه هویت را الزامی دانست و تصریح کرد: در همین راستا سازمان نظام مهندسی عملا از تمام مهندسانی که در این حوزه در گروه های تخصصی فعالیت می کنند؛ استقبال می کند تا بتوانیم از الگوهای شهری خود تعریف مشخصی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: چون متاسفانه اکنون می بینیم که الگوی مناسبی در شهر وجود ندارد و هر کسی به فراخور دانش خود طراحی می کند.

دبیر نظام مهندسی تهران لازمه تحقق این امر را برگزاری جلسات هم اندیشی و نشسست های لازم برشمرد و اظهار کرد: مدیریت شهری، شورای شهر و سازمان نظام مهندسی سه ارگان تاثیرگذار در این حوزه هستند و نیاز ایت که این بخش ها با هم همکاری داشته باشند.

وی تاکید کرد: درنهایت نباید از نمای پنجم غافل شویم که نمای بام ها است. در حال حاضر اگر شهر را از بالا نگاه کنیم، می بینیم که بام ها هم اغتشاشات خود را دارند.

نبی ئی همچنین با اشاره به اینکه مهندسان در زمینه پیاده روسازی هم نقش پررنگی دارند، یادآور شد: در این بخش و کف سازی های که تعریف می شود، نظارت شهرداری و ناظران سازمان نظام مهندسی می تواند کمک کننده باشد تا بتوانیم یک شهر ایده آل داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اتفاق خوبی توسط اعضای سازمان رقم خورده و همه هم‌صدا هستند که بتوانند در این مسیر قدم های مثبتی را بردارند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar