۰۹:۳۷ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - 08 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۴۲
یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌و‌گو با «صما»:
یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت:تعادل در بازار مسکن هم از بعد تثبیت قیمت ها و هم به لحاظ رونق بازار کسب و کار در حوزه مسکن منوط به کنترل عوامل و متغیرهای سایر بخش های اقتصادی همسو و رقیبان موثر بر اقتصاد مسکن می باشد.
منصور غیبی با باین مطلب فوق به «صما»گفت:دولت به نمایندگی وزارت مسکن و شهرسازی در توصیه سفارشی مردم را از خرید مسکن به امید کاهش قیمتها منع می نماید. این توصیه زمانی اعلام می شود که سایر بازارهای موازی از جمله ارز و سکه و طلا و حتی بازار بورس از التهاب و هیجان نسبی خارج شده و تحت کنترل قرارگرفته است.

وی گفت:این کنترل دولتی در بازارهای موازی و رقیب با حوزه مسکن ، طبیعتا ارامش لازم را به بازار مسکن نیز تسری داده و موجب کاهش قیمتهای کاذب و هیجانی مسکن نیزخواهد شد. لذا با علم به این موضوع که روند کاهشی قیمت در بازار مسکن ناشی از فرآیند مذکور می باشد ، نقش توصیه ائی دولت در دعوت از مردم به نخریدن مسکن به امید کاهش قیمتها نمی تواند مبنای علمی و مبتنی بر محاسبات عددی و آماری تلقی شود. دعوت دولت از مردم به نخریدن ملک موجب انباشت متقاضی خرید مسکن و به تبع آن و با ورود یکباره و هیجانی خریداران به بازار مسکن دوباره موجب پدیداری نظام سوداگرای در بازار مسکن شده و با ایجاد التهاب دوباره موجب اشفتگی در این بازار میگردد.

غیبی افزود:از طرفی دیگر این سفارش دولتی به معنای کمک – سهوی - به حاکمیت رکود در ساخت و تولید مسکن و به تبع آن در صنایع تولیدی محصولات ساختمانی و خدمات مهندسی مربوطه تفسیر می گردد. لذا توصیه کارشناسی این است دولت به جای ایجاد رکود ناخواسته ، زمینه رونق اقتصاد مسکن را فراهم نموده و باعث گردش کار در این حوزه گردد.


برچسب ها مسکن ، حمل و نقل
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar