۱۲:۰۶ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - 08 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۴۷
در مراسم افتتاح کارگاه تخصصی نما در منطقه دو شهرداری تهران عنوان شد:
کارگاه و نمایشگاه تخصصی نما در منطقه دو شهرداری تهران با همکاری معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای ساختمان «صما» برگزار شد.

به گزارش «صما»، مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران با حضور در آیین افتتاحیه کارگاه تخصصی نما اظهار داشت: کمیته های نما در گذشته هم بر اساس بخش نامه شهرداری فعالیت می کردند اما با ابلاغ مصوبه شورای شهر در پایان سال 97 فعالیت آنان نبه قانونی به خود گرفت.

وی افزود: اجرای قانون موضوعات تنبیهی را پیش می کشد اما برای ارتقای کیفیت نماهای شهر این امر به تنهایی کفایت نمی کند و باید فرهنگ سازی در دستور کار قرار بگیرد. در واقع روی خشک ماجرا باید و نبایدهاست و روی نرم موضوع کار ترویجی است. کمپین نما در این مسیر راه اندازی شده است.

صالحی با بیان اینکه امروز یک شهرساز شهردار تهران است و این فرصتی برای همه ماست، گفت: باید سعی کنیم در جلسات آینده شاهد حضور مالکان در کارگاه های نما باشیم.

مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران افزود: در کارگاه های تخصصی باید چهار دسته کار انجام دهیم. آموزش قوانین و مقررات نما، مصالح استاندارد و روش های نوین نما- برگزاری نمایشگاه برای ترویج مصالح و نماهای برتر- تشویق و ترغیب سازندگان و طراحان و نهایتا تدوین کار پژوهشی در پایان کارگاه های تخصصی مناطق 22 گانه از مهم ترین برنامه هایی است که اجرایی خواهد شد.

صالحی گفت: باید تحقیقات و پژوهش هایی برای شناخت بهتر سلیقه مردم انجام شود تا بتوانیم با کمترین تنش این سلیقه را اصلاح کنیم.

کمپین نما نتیجه گرا باشد

به گزارش «صما» رسول کشت پور، شهردار منطقه دو نیز با بیان اینکه امیدواریم ماحصل جلسات و کارگاه های تخصصی نما در مناطق 22 گانه شهرداری تهران تبدیل به مجموعه ای از باید و نباید های قانونی شود، گفت: امروزه سرمایه گذاری بسیار زیادی در صنعت ساختمان و مسکن انجام می شود به گونه ای که سالانه یک میلیون متر مربع توسط شهرداری تهران پروانه صادر می شود.

وی با بیان اینکه ساختمان یک ثروت ملی است و می تواند تمدن ساز باشد، اظهار داشت: قطعا آیندگان عملکرد ما در بخش ساختمان بویژه معماری و نما را مورد قضاوت قرار می دهند.

کشت پور با بیان اینکه لازم است کارگروهی برای جمع بندی و پیگیری خروجی کارگاه های مناطق تشکیل شود، افزود: در کنار تدوین باید و نباید ها باید، اقدامات تشویقی را برای سازندگان و طراحان در دستور کار قرار دهیم.

شهردار منطقه ضمن اشاره به اینکه آشفتگی زیادی در نمای ساختمان ها شاهدیم، تصریح کرد: متاسفانه زشتی ها برای ما تبدیل به عادت شده است؛ در حالی که چنانچه یک نفر از کشورهای توسعه یافته در تهران قدم بزند، نسبت به این همه آشفتگی اظهار تعجب می کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم کمپین «نما، هویت شهر ما» نتیجه گرا باشد، ادامه داد: قطعا اغتشاش بصری نما یک شبه اتفاق نیفتاده و محصول سال های متمادی است و اصلاح آن هم نیازمند صرف زمان است.

ضرورت توجه به نماهای همجوار در طراحی

علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» نیز ضمن ارائه پاورپوینت اظهار داشت: باید از شهرداری تهران به خاطر حمایت از کمپین نما و توجه به کیفیت تشکر کنیم. قطعا اولین کسانی که از این کمپین سود خواهند برد، معماران هستند.

وی با بیان اینکه ناهنجاری نما در همه مناطق تهران وجود دارد، افزود: در منطقه دو، طیف های مختلفی از شهرسازی و معماری را شاهدیم. به طور مثال در بخش شمالی مانند سعادت آباد با یک جور شهرسازی و در هر کدام از بخش های جنوبی تر مانند گیشا، شهر آرا و صادقیه با نوع دیگری از شهرسازی و ساخت و ساز مواجهیم.

عضو کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» با بیان اینکه ساخت و ساز در منطقه دو 50 تا 60 سال پیش آغاز شده است، گفت: امروز در بسیاری از نماهای منطقه دو شاهد استفاده از طرح های شلوغ و پرطمطراق هستیم که باعث اغتشاش بصری می شود.

علایی با اشاره به اینکه باید نماهای همجوار در طراحی ها مد نظر قرار گیرد، خاطر نشان کرد: متاسفانه در کمتر پروژه ای این مهم از طرف سازنده ها و معماران در سال های گذشته مورد مداقه قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به مساله تابلوهای سردر مغازه ها اشاره کرد و افزود: بسیاری از مغازه ها تابلوهایی با ابعاد و رنگ های غیر متناسب با نمای ساختمان نصب می کنند که این امر بر آشفتگی بصری می افزاید.

وی با انتقاد از تغییرات پی در پی ضوابط ساخت و ساز گفت: در حالی که ضوابط ساخت و ساز در کشورهای توسعه یافته دهه ها ملاک عمل سازندگان و طراحان است اما در تهران شاهدیم که تقریبا هر 5 سال یک بار ضوابط تغییر می کند و این مساله موجب سردرگمی طراحان شده است.

عضو کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» اظهار داشت: در بسیاری موارد نماهای زیبایی را شاهدیم که با کنار هم قرار گرفتن، نمای شلوغ و نازیبایی پدید آورده اند.

وی با اشاره به اینکه باید در اجرای نماها، مساله زلزله مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: نباید نما را دو بعدی تصور کنیم. نما سه بعدی است، چرا که نمای جانبی ساختمان را هم باید در نظر گرفت.

وی در پایان با ارائه یک پیشنهاد برای زیبایی نمای ساختمان ها پرداخت و تاکید کرد: با درختکاری منظم می توان بسیاری از نماهای زشت را از دید شهروندان پنهان کرد.

تقدیر از طراحان و سازندگان

در ادامه این مراسم تعدادی از تعدادی طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

همچنین مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران و رسول کشت پور، شهردار منطقه دو از غرفه شرکت های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و مشکلات آنها قرار گرفتند.

لازم به ذکر است ویژه نامه کارگاه تخصصی نما ویژه منطقه دو منتشر و در اختیار شرکت کنندگان و غرفه داران قرار گرفت.

از نکات جالب توجه استقبال معماران و سازندگان از کمپین «نما، هویت شهر ما» بود؛ به گونه ای که بسیاری از آنها به این کمپین پیوستند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar