۱۰:۲۷ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - 11 August 2019
کد خبر: ۵۳۵۵۵
«صما»گزارش می دهد:
کیفیت زندگی شهری یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مطالعات شهری در کشورهای مختلف است. این مفهوم زمانی محقق می‌شود که سیاست‌گذاران بتوانند مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیطی را در نقاط مختلف شهری یکپارچه و هماهنگ سازند. با توجه به افزایش جمعیت مناطق کلان‌شهری و لزوم سرریز این جمعیت به شهرهای جدید، این مهم، قوت بیشتری به خود می‌گیرد.

در حال حاضر چهار مسئله ارتقای کیفیت ساخت‌وساز، جذب سرمایه‌گذار، هویت بخشی به محل زندگی و توجه به حقوق شهروندان چهار موضوع بسیار مهم در شهر جدید پردیس است.

ارتقای کیفیت ساخت‌وساز، مهم‌ترین راهبرد شهر جدید پردیس

با توجه به این‌که شهر پردیس به گسل نزدیک است مطالعات ریز پهنه زلزله قبل از ساخت واحدهای مسکن مهر به‌خوبی انجام‌شده و خروجی این مطالعات باعث شد شرکت عمران در اجرای پروژه‌ها به توصیه‌ها توجه و عمل کند. در ساخت‌وساز پردیس تمام آئین‌نامه‌های مربوط به 2800 رعایت و تمام پروژه‌ها از طریق سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به‌طور مستمر نظارت‌شده است درمجموع نقشه‌ها و محاسبات ساخت‌وساز به‌صورت چندین بار با عناوین کنترل مضاعف در پروژه‌های مسکن مهر مورد بازبینی و بازنگری قرارگرفته است و در حال حاضر واحدهای مسکن مهر پردیس کاملاً در برابر زلزله مقاوم هستند؛ اما ازآنجایی‌که تمام شهرهای ما همچنان نیازمند ارتقای کیفیت ساخت‌وساز هستند و با توجه به ابلاغیه ساخت 400 هزار واحد مسکونی شهر جدید پردیس می‌تواند میدان عملی برای ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و بازگشت به پیشینه قوی ایران در عرصه معماری و ساخت‌وساز کشور قلمداد شود.

سرمایه‌گذاری در پردیس آینده‌ روشن برای سرمایه‌گذاران

در طرح جامع جدید حدود ۷۴۰ هکتار از اراضی شهر پردیس در ناحیه جنوب غرب تحت عنوان دره بهشت و کاربری توریستی- تفریحی تعریف‌شده که اگر محقق شود عامل شکوفایی عظیمی در منطقه خواهد بود. از طرف دیگر موقعیت خاص طبیعی پردیس آب‌وهوای مطبوع و طبیعتی زیبا برای آن رقم‌زده است.

انواع برنامه‌ها و پروژه‌های زیرساختی و روبنایی اجراشده یا در حال اجرا باعث شده این شهر مآمن مطلوبی برای بخش سرمایه‌گذاری قلمداد شود. احداث آزادراه تهران-پردیس، اجرای خط لوله انتقال آب و طرح احداث مترو ‌آینده‌ای روشن را برای پردیس به ارمغان خواهد آورد.

هویت بخشی رویکرد مهم در شهر جدید پردیس

یک شهر جدید علاوه بر اسکان به دنبال تعریف یک نقش واقعی و درخور با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی خود اعم از اقتصادی، گردشگری، دانشگاهی، درمانی، صنعتی و نظایر آن در سطح منطقه، کشور و حتی بین‌الملل است. شادابی و سرزندگی در یک شهر ایرانی - اسلامی برگرفته از ویژگی‌های اساسی یک شهر مطلوب در چارچوب شاخص‌های فیزیکی فضاهای شهری به‌ویژه میدان‌ها، بازارها، مساجد و فضاهای تفریحی، فرهنگی و اجتماعی آن است. این فضاها باید سه مؤلفه امنیت روانی و آرامش خاطر و روزی فراوان را برای شهروندان برای رسیدن به هدف خلقت و تعالی انسان فراهم کنند. شهر جدید پردیس در میان شهرهای جدید ساخته‌شده به لحاظ هویتی، ارتباط بیشتری با ساکنان برقرار کرده است چراکه اهتمام لازم را برای شکل‌گیری فضاهای مذکور به خرج داده است، ساخت مراکز، محلات و مساجد و بازارهای بزرگ و بوستان‌های متعدد نقش خود را در این زمینه ایفا کرده‌اند. البته برای هویت بخشی بیشتر به این شهر به دنبال راهکارهای مطالعاتی و اجرایی متعددی هستیم. اگرچه فروش عرصه می‌تواند تا حدودی تعلق‌خاطر را در شهروندان ایجاد کند اما توجه به معماری و استفاده از الگوهای ایرانی می‌تواند مأمنی با هویت را به شهروندان ارائه دهد.

اقدامات مؤثر درزمینه‎ حقوق شهروندی

درگذشته عرصه به‌صورت 99 ساله به مالکان واگذار می‌شد. هدف از فروش عرصه ارائه سند مالکیت هم‌زمان عرصه و عیان به ساکنان است و این مورد به درخواست خود متقاضیان صورت گرفته است چراکه مالکان مسکن مهرشهر جدید پردیس همواره مصرانه به دنبال خرید عرصه بودند.

به‌منظور كمك به مالكان پروژه‌های مسكن مهر و با توجه به ظرفیتی كه در لایحه بودجه امسال برای حمایت از مالكان مسكن مهر ایجادشده، فروش اقساطی عرصه را به‌منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در دستور كار خود قراردادیم؛ و در حال حاضر عرصه‌های پروژه مسکن مهر را باقیمت‌های پایین نسبت به قیمت روز، به مالکان مسکن مهر واگذار می‌کنیم. در این میان عملکرد شرکت عمران شهر جدید در خصوص عرضه عرصه کاملاً حمایتی است.

در حال حاضر قیمت‌های اعلام‌شده، یک‌پنجم قیمت واقعی زمین است و با توجه به اینكه فقط مالكان اعیان امكان خریداری عرصه رادارند و بخشی از اراضی دولت با منابع مالكان دارای ارزش‌افزوده شده فرصت خوبی است تا خریداران از سند عرصه و اعیان منتفع شوند.

هم‌اکنون قیمت‌های کارشناسی در بخش واگذاری عرصه‌های مسکن مهر به‌صورت دقیق اعلام می‌شود و مالکان مسکن مهر پردیس روزانه به این بخش مراجعه و عرصه موردنظر خود را خریداری می‌کنند.

فروش عرصه مسکن مهر یک برد دوطرفه برای ساکنان و دولت است چراکه ساکنان با خرید این زمین‌ها به مالکیت عرصه و عیان که حقوق شهروندی آن‌ها است به‌صورت توأمان رسیده و دولت هم می‌تواند از درآمد حاصله برای تکمیل پروژه‌ها بهره ببرد.

هم‌اکنون طلایه‌دار فروش عرصه شهر جدید پردیس است برای رسیدن به این عنوان فعالیت‌های گسترده‌ای توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس صورت گرفته و بافرهنگ سازی توانسته‌ایم اهمیت خرید عرصه را به مالکان این شهر اطلاع‌رسانی کنیم و در حال حاضر مالکان می‌دانند خرید عرصه به چه میزان می‌تواند ارزش‌افزوده برای ملک‌های خود داشته باشد.

فروش عرصه به‌صورت نقدی و اقساطی انجام می‌شود، درروش اقساطی، متقاضیان اولیه اگر توانایی پرداخت را نداشته باشند 20 درصد از مبلغ عرصه را به‌صورت نقد پرداخت می‌کند و 80 درصد باقیمانده بر اساس قیمت کارشناسی عیناً بدون کارمزد طی 5 سال دریافت خواهد شد.

درروش نقدی نیز متقاضی اولیه علاوه بر 15 درصد تخفیف دستورالعمل واگذاری عرصه مشمول 30 درصد تخفیف خوش‌حسابی خواهد شد.

حال پس از استقبال چشم‌گیر از طرح فروش عرصه مسکن مهر در شهر جدید پردیس، در روزهای گذشته شرکت پردیس به‌منظور تکریم ارباب‌رجوع، اقدام به گسترش فضای اداری فروش عرصه در کارگزاری مسکن مهر کرده است. به‌زودی و ظرف چند روز آینده، فضای جدید تکمیل خواهد شد تا متقاضیان محترم با آرامش بیشتری امور خود در ارتباط با فروش عرصه را مورد پیگیری قرار دهند.


برچسب ها پردیس ، شهر جدید
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar