۱۲:۳۳ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - 22 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۱۸
عضو هیئت مدیره سازمان نظام‌مهندسی تهران در گفت و گو با «صما»:
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر اینکه نمای ساختمان ها حق عمومی است، گفت: متاسفانه ما از این حق عمومی غفلت کرده ایم و نتیجه این غفلت باعث شده تا در شهر و در یک جداره شهری، به تعداد پلاک ها، نماهای متفاوتی را شاهد باشیم.

اباصلت اصغری در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: اگرچه تک تک این نماها ممکن است به تنهایی نمای خوبی باشند و از معماری خوبی برخوردار باشند؛ اما در هماهنگی با نماهای مجاور مشکلاتی دارند که نتیجه این ناهماهنگی و عدم تناسب با نماهای همجوار، باعث اغتشاش و بی نظمی در معابر و جداره های شهری ما شده است.

استفاده از سنگ در نماهای مرتفع ممنوع شود

وی همچنین با اشاره به چالش های استفاده از مصالح در نمای ساختمان ها تصریح کرد: در حوزه نما در زمینه استفاده از متریال نما نیز دچار اشکال هستیم.

اصغری ادامه داد: هنوز در اکثر نماهای شهر تهران از مصالح سنگ استفاده می شود؛ در حالی که در هیچ جای دنیا سنگ به عنوان یک منبع ارزشمند را در نماها و ارتفاعات بلند استفاده نمی کنند.

وی افزود: با توجه به اشکالات عدیده ای که در نحوه نصب و اسکوپ سنگ در نماهای بلند داریم؛ خطرات ریزش نما و ناامنی برای شهروندان هم وجود دارد. بنابراین به نظر می رسد که باید در این حوزه فرهنگ سازی کنیم و شاید لازم باشد که در برخی جاها استفاده از متریال سنگ در نماهای مرتفع ممنوع شود.

تطابق بین نمای طراحی شده و نمای مصوب در کمیته‌های نما

به گفته اصغری، با توان تخصصی و پتانسیل بالایی که در مجموعه سازمان نظام مهندسی وجود دارد، این سازمان به این حوزه ورود پیدا کرده و با انعقاد تفاهم نامه ها و همکاری با مدیریت شهری و شورای شهر؛ ناظران و بازرسان سازمان در نظارت بر نماهای مصوب توجیه شده اند و ناظران ما در روند نظارت و صدور پروانه، تخلفاتی را که در حوزه نما شکل می گیرد، گزارش می کنند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: خوشبختانه با تدبیری که مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم اندیشید، به این موضوع و به این غفلت بزرگ توجه کرد و کمیته های نما در سطح شهرداری مناطق تهران شکل گرفت.

اصغری با بیان اینکه از تخصص معماران و شهرسازان در کمیته های نما استفاده می شود، گفت: در این کمیته ها بررسی می شود که نمای طراحی شده و ارائه شده در مرحله صدور پروانه، در هماهنگی با نماهای مجاور قرار بگیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در بخش اجرا گاهی از نماهای مصوب انحراف می‌شد و در مرحله اجرا، نماهای مصوب عملا به صورت دیگری اجرا می شدند، اخیرا با تدبیری که اندیشیده شده؛ در مرحله پایان کار، نماهای اجرا شده با نماهای مصوب در کمیسیون نما بررسی می شود و به این ترتیب جلوی این عدم تطابق گرفته می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
0
0
چرا مجری نما (مجری معماری ) از مجری سازه تفکیک نشده ؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
0
0
آیا شرح وظایف ناظر معماری با ناظر عمران یکسان است که شرح وظایف مجری معماری با مجری عمران یکسان شده ؟؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar