۰۹:۵۸ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - 25 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۲۸
«صما»گزارش می‌دهد:
مسوولان وزراتخانه راه وشهرسازی برای کنترل بازار نابسامان مسکن وارد گود شده‌اند. البته اقدام آنها بیشترازهرچیزبهره گیری ازمکانیزمهای روانی است،چه اینکه عمده متولیان این حوزه اخیرا به صورت همزمان از تریبون‌های مختلف دم از کاهش نرخ مسکن می‌زنند.

البته در جالب‌ترین اظهارنظرها در اینباره، وزیر راه وشهرسازی برای توصیف بازارمسکن از اصطلاح «وادادن» استفاده کرد و در مورد آخرین وضعیت قیمت مسکن اعلام کرد قیمت مسکن و روند شتابان آن با افت مواجه شده است و در سطح کشور شاهد وادادگی قیمت مسکن هستیم.همزمان معاون مسکن و ساختمان وی نیز در اظهارنظری همسو با او، با قطعیت خبرازکاهش قیمت مسکن وارزانی این کالا داد. واقع امراین است که مسکن طی یکسال اخیر با جهش شدیدی مواجه شد و قیمت‌ها در این بخش به حدی رشد کرد که باورپذیری آن در ابتدا غیرممکن بود.

همین هم شد که مسوولان امر، سال گذشته درمقطع پساجهش قیمتها عمدتا از اصطلاح «حباب» برای توصیف بازارمسکن بهره گرفته و تاکید کردند که قیمتهای این بخش حباب است، اما گذر زمان ثابت کرد که نه تنها این قیمتها حباب نبوده، بلکه قیمتهای اصیلی بوده است که درباره دلایل آن کارشناسان فاکتورهای مختلفی را ارایه کردند. حال اما پس ازآنکه حنای حباب نامیدن قیمتهای مسکن رنگ باخته است، از قرارمعلوم اینبارآنها آماده‌ شده‌اند که ازطریق جو روانی به زعم خود کنترل قیمتها در بازار مسکن را به عهده بگیرند.

توصیف واداده گی قیمت مسکن و وعده قطعی کاهش قیمت مسکن جزء شاخص‌ترین مصادیق این امراست. ذکراین نکته ضروری است که تجربه ثابت کرده است که عموما وقتی قیمتها دریک بخش اقتصادی با افزایش نجومی سرسام آوری مواجه می‌شوند، مبنای کاهش قیمتها به جایی اینکه همان قیمتهای اولیه باشد، آخرین نرخ قیمت لحاظ می شود. بازار ارز شاخص‌ترین ملاک این ادعا است. مثلا در حالی که میانگین نرخ دلار قبل ازجهش قیمتها حدود 3500 تومان بود با افزایش چند برابری آن درشرایط فعلی،حتی اگردلاربه عنوان مثال 250 تومان ریزش قیمت داشته باشد، مسوولان و سپس برخی رسانه ها همین تنزل ناچیز را به عنوان ارزانی قیمت ارزتعبیرمی کنند. به نظرمی رسد این الگو درباره بازارمسکن نیزمصداق دارد. به عنوان مثال درحالی که به گواه آمارها قیمت مسکن صد درصد رشد داشته است ،مسوولان دم ازارزانی قیمت ملک درآِینده ای نزدیک می زنند وبا این تفاسیرمی توان گفت که ازنظراین عده ازمسوولان قطع به یقین مثلا کاهش ده درصدی قیمت مسکن ازنظرآنها ارزانی ملک قلمداد می شود.

نباید فراموش کرد که بازار مسكن در حال حاضر به دليل ركود شاهد روند كاهشي اندكي بوده‌است.اما معنای اين اتفاق اين نيست كه بدون هيچ پارامتر اثر گذار و بدون سياست‌گذاري،مسوولان این حوزه خبر از ارزانی این کالا در آينده دهند ویا مدعی شوند که قیمت مسکن وا داده است!البته طرح این ادعا ها ازسوی مسوولان امر سبب می شود که سوالهای بیشماری ایجاد شود.به عنوان مثال ارزانی قیمت مسکن تا چه میزان زمان طولانی دسترسی خانوارها به مسکن را کاهش می دهد؟پاسخ این سوالها ازپیش مشخص است و ازسوی دیگر بازی روانی که مسوولان راه انداخته‌اند نیز مشخص تراست.

به هرروی می توان گفت که قیمتها دراین بازار به حدی دچار از هم گسيختگي شده که کاهش‌های ناچیز نتواند نجات بخش این بازار باشند.

البته پرواضح است که همیشه جنبه های روانی و انتقال پالسهای مثبت می‌تواند اثر مثبتی بر بازارداشته باشد. اما بدیهی است که این ترفندها صرفا درنقش یک تسکین دهنده می‌توانند ظاهرشوند و در عمل به هیچ وجه نمی توانند غول گرانی مسکن را به معنای واقع کلمه مهارکنند. بی شک مسکن همچنان که بارها عنوان شده است تنها درصورتی به لحاظ قیمتی به یک تعادل خواهد رسید که بین عرضه و تقاضای آن تعادل نسبی برقرار شود. درغیراین صورت لفاظی‌ها دراین حوزه و وعده‌های توخالی قادر نخواهد بود که دردی از این بازار را دوا کند

انتهای خبر /
کدمطلب 0221

برچسب ها مسکن ، قیمت
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar