۱۰:۳۶ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - 27 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۴۷
به گفته کارشناسان در حال حاضر بازار اجاره در شهریورماه تحت تأثیر چند مؤلفه اساسی قرارگرفته است این مؤلفه‌ها شامل مباحث سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. بنا به اعتقاد مشاوران املاک در حال حاضر قیمت بازار مسکن در دو بخش فروش و اجاره دچار افزایش شده و دو بخش سرمایه‌گذار و مصرفی را به چالش کشانده است.

دو اتفاق در انتظار بازار اجاره

در همین راستا قاموس مشاور املاک در اطراف پاسداران بابیان اینکه از ابتدای سال جاری دو بخش خریدوفروش و اجاره تحت تأثیر مباحث سیاسی و اقتصادی به چالش کشیده شده است. گفت: با افزایش نرخ ارز از ابتدای سال جاری تورم عمومی کشور افزایش داشته و این افزایش بر بازار مسکن نیز تأثیرگذار بوده است.

وی گفت: در دوماهه اخیر که فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود علی‌رغم ثبات نسبی اقتصادی نه‌تنها نرخ اجاره روند کاهشی نداشته بلکه موجران در مناطق شمال شهر پایتخت حاضر به ارائه تخفیف هم نیستند.

قاموس گفت: برخی از موجران به‌خصوص در مناطق 3،7 تخفیف‌های خوبی به مستأجران ارائه می‌دهند اما این تخفیفات همگونی با روند افزایشی قیمت‌ها ندارد.

وی در تفسیر این گفته افزود: با توجه به آمارهای حاصله از کف بازار اجاره این بازار از ابتدای سال جدید دچار نوسانات قیمتی 30 تا 40 درصدی شده است اما تخفیف‌های موجران همواره کمتر از 20 درصد است.

این مباشر املاک در ادامه بابیان به نظر می‌رسد بازار اجاره در روزهای آتی به علت روزهای محرم و صفر دچار تغییرات کیفی و کمی شود گفت: کیفی ازاین‌جهت که به علت کاهش تقاضای اجاره، موجران نیازمند و پول لازم تخفیفات خود را نزدیک به نرخ افزایش قیمت اجاره خواهند رساند.

وی در خصوص تغییر کمی بازار اجاره در ماه شهریور نیز گفت: با توجه به نزدیکی روزهای به ماه‌های حرام تعداد معاملات مسکن کاهش می‌یابد.

قاموس در ادامه گفت: در حال حاضر ساده‌ترین و سهل الوصل ترین راهکار برای حل معضل اجاره‌بها در درون ثبات اقتصادی و افزایش درآمد اقشار مصرفی است.

وی درنهایت گفت: برای تنظیم بازار اجاره می‌توان یک راهکار کوتاه‌مدت ازجمله تعیین و ضابطه‌مند کردن قیمت‌های از سوی نهادهای حاکمیتی و چند راهکار بلندمدت مانند تهیه مسکن استیجاری، اخذ مالیات از خانه‌های خالی و توجه به امر تولید و توزیع مسکن متصور شد. در صورت اجرای این موارد می‌توان انتظار داشت بازار مسکن در بخش اجاره اندکی آرام بگیرد.

موجران شمال پایتخت سرمنشأ افزایش قیمت‌های اجاره بها

در همین زمینه عباسی مشاور املاک در اطراف فرمانیه بابیان اینکه در حال حاضر موجران مناطق شمال به‌هیچ‌عنوان حاضر به ارائه تخفیف نیستند گفت: از ابتدای سال جاری اجاره‌های مسکن از ماهی 2 تا سه میلیون به ماهی 7 تا 15 میلیون مبدل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در بخش اجاره موجران مناطق دیگر پایتخت هم از مناطق شمالی پایتخت تبعیت می‌کنند گفت: در حال حاضر از تهران سر تا ری دچار نوسانات اجاره‌شده و موجران به دنبال این مورد هستند که کسری هزینه‌های خود را از طریق جیب موجر پر کنند.

این مشاور املاک گفت: در حال حاضر یک ملک 180 متری 15 ساله در فرمانیه دارای 500 میلیون ودیعه و 12 میلیون اجاره دارد درحالی‌که این ملک به‌هیچ‌عنوان در حد و اندازه این میزان ودیعه و اجاره‌بها نیست.

وی بابیان اینکه بیشتر موجران مناطق شمالی مالکان املاک متراژ پایین در مناطق مرکزی و شرقی تهران هستند گفت: این مافیا باعث شده نرخ اجاره‌بها در تمامی نقاط کشور به طرز عجیبی از هیچ عرف و ساختاری تبعیت نکند.

عباسی در ادامه خاطرنشان کرد: مسئولان برای تنظیم بازار اجاره باید ابزارهای مالیاتی برای مناطق شمال شهر اعمال کنند چراکه سرمنشأ تاخت‌وتاز قیمت مسکن از مناطق شمالی پایتخت نشات می‌گیرد.

این مشاور املاک بابیان اینکه ما به‌عنوان مشاوران املاک مدافع کاهش نرخ اجاره‌بها هستیم تأکید کرد: رابطه مستقیمی بین درآمد ما مشاوران املاک و تقاضای مصرفی وجود دارد و بدون تردید زمانی که تعداد موجران کاهش یابد درآمد ما نیز کاهش می‌یابد.

دوای درد تنظیم بازار اجاره راه‌اندازی هشتک نیست

موسوی مشاور املاک در منطقه 11 بابیان اینکه قیمت‌های کنونی بازار اجاره به طرز عجیبی در حال افزایش است گفت: خیلی از مستأجران دهک‌های میانی پایتخت به دنبال کوچ به سمت مناطق جنوبی پایتخت هستند چراکه توانایی پرداخت اجاره‌بها ندارند.

وی گفت: از طرف دیگر به علت افزایش اجاره‌بها ازآنجایی‌که بسیاری از املاک فاقد متقاضی مصرفی واقعی بوده مالکان مجبور شدند با علم به اینکه اجاره‌ها بی‌رویه رشد کرده است تا حدودی با مستأجران همکاری کنند. البته این تخفیفات نیز دوای درد این بخش نبوده و نخواهد بود.

موسوی گفت: به نظر می‌رسد بازار اجاره در آینده با شیب کمتری روند افزایشی قیمتی داشته باشد چراکه توانایی متقاضیان مصرفی برای اجاره به علت تورم عمومی بالا افت داشته است و از طرفی دولت در رابطه با تبلیغات متعدد در خصوص مسکن استیجاری به دنبال کنترل و کاهش قیمت اجاره‌بها است.

این مشاور املاک در بخش دیگر سخنان خود بابیان اینکه دولت بداند با راه‌اندازی هشتک صاحب‌خانه خوب بازار اجاره کنترل نمی‌شود تأکید کرد: دولت به دنبال مقصر جلوه دادن موجر برای افزایش نرخ اجاره‌بها است و با این تبلیغات می‌خواهد کم‌کاری خود را بر دوش موجران بیاندازد.

وی درنهایت گفت: دوای درد تنظیم بازار اجاره راه‌اندازی هشتک نیست بلکه دولت باید نگاه جدی‌تری به مقوله ساخت‌وساز و تولید انبوه مسکن داشته باشد.

دولت فشاری به موجران وارد نمی‌کند

محمدی مشاور املاک در ری بابیان اینکه وضعیت اجاره‌بها در این منطقه نیز به‌شدت آشفته است گفت: در حال حاضر بخش اعظمی از ساکنان این منطقه جز دهک‌های پایین جامعه هستند و متأسفانه موجران تخفیف‌های خوبی به آن ارائه نمی‌دهند.

وی گفت: در حال حاضر در منطقه ما چند صد خانه خالی وجود دارد که موجران حاضر به ارائه این املاک به بازار اجاره نیستند چراکه به دنبال فروش این املاک هستند.

محمدی گفت: مالکان این واحدها به دلیل اینکه از سوی دولت فشاری برای عرضه ملک ندارند ترجیح می‌دهند به‌جای سروکله زدن با مستأجران ملک خود را در برهه زمانی مناسب به بالاترین قیمت بفروشند و متأسفانه تاکنون موفق بودند.

برچسب ها مسکن ، اجاره بها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
0
خواهشا به مستاجرها وام بدهید و خانه های خالی را شناسایی کنید جهت اخذ مالیات
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar