۱۳:۱۰ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - 27 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۴۹
رئیس اداره عمران بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین:
رئیس اداره عمران بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: تورم اقتصادی موجب شده تا مردم رغبتی به ساخت‌وساز نداشته باشند و درحقیقت گرانی مصالح و خدمات بر این موضوع سایه انداخته است.

رافع ناصری‌فر اظهار کرد: براساس مطالعات برنامه ششم باید سالانه 270 محله در برنامه بازآفرینی کشور قرار گیرد؛ در همین راستا تعدادی از محلات استان قزوین را که طرح مصوب داشته و شهرداری و دستگاه‌های اجرایی در آن اعلام ورود کرده‌اند را شناسایی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما مخالفیم که مردم را از محله بیرون کرده و آن را تخریب و نوسازی کنیم چراکه بدین‌گونه هویت و اصالت محله از بین می‌رود که رویکرد دولت این‌گونه نیست.

ناصری‌فر تصریح کرد: شاخص تأمین مسکن در محلات بافت فرسوده بر نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی بیشتر است. چراکه محلات ناکارآمد ازجمله نقاط آسیب‌پذیر در زلزله هستند به همین جهت تلاش می‌کنیم که این واحدها را بازسازی و نوسازی کنیم.

وی بیان کرد: در برنامه‌های سال‌جاری 2144 سهمیه تسهیلات از محل وجوه اداره شده صندوق توسعه ملی برای استان در نظر گرفته و تخصیص داده شده که در مرحله نخست 430 واحد معادل 20 درصد سهمیه در اختیار استان قرار داده شده است.

رئیس اداره عمران بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین یادآور شد: براساس شیوه‌نامه ابلاغ‌شده، این تسهیلات، مشارکت مدنی ساخت، فروش اقساطی و ودیعه اسکان موقت را نیز شامل می‌شود.

وی اشاره کرد: پروژه‌های محلات اولویت‌دار و پروژه‌های محلات رده دوم مشمول تسهیلات می‌شوند؛ پروژه‌های اولویت اول مساحت بعد از تجمیع بالای 120 مترمربع و حداقل چهار واحد است؛ پروژه‌های اولویت دوم بالای 150 مترمربع و حداقل چهار واحد مسکونی باشد و در مرحله سوم پروژه تجمیعی و یا انفرادی بیش از 200 مترمربع و حداقل شش واحد تولیدی باشد.

ناصری‌فر اعلام کرد: میزان سقف تسهیلات مشارکتی در مراکز استان‌ها سقف تسهیلات اعطایی به متقاضیان غیرحرفه‌ای در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به ازای هر واحد 40 میلیون تومان با نرخ 9 درصد + 20 میلیون تومان با نرخ 18 درصد و درمجموع 60 میلیون تومان به این افراد اعطا می‌شود.

وی اضافه کرد: در سایر شهرها و غیر از مراکز استان‌ها به ازای افراد غیرحرفه‌ای 40 میلیون تومان تسهیلات 9درصد + 10 میلیون تومان 18 درصد و درمجموع 50 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

رئیس اداره عمران بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین اشاره کرد: برای افراد حرفه‌ای که پروانه انبوه‌سازی دارند در مراکز استان‌ها 40 میلیون تومان نُه درصد + 40 میلیون تومان 18 درصد و در سایر شهرها نیز 40 میلیون تومان با نرخ 9 درصد + 30 میلیون تومان 18 درصد پرداخت می‌شود.

وی گفت: افرادی که از فناوری‌های نوین برای کاهش مصرف انرژی استفاده کنند نیز امتیازی به آن‌ها داده شده که به ازای هر واحد 20 میلیون تومان با نرخ 18 درصد افزون بر مبالغ فوق تسهیلات دریافت کنند.

ناصری‌فر افزود: بعد از مشارکت مدنی تسهیلات 9 درصد دوره مشارکت مدنی 30 ماهه است. بعد از این دوران وام 9 درصدی عیناً به‌حساب دولت بازگشت شود ولی تسهیلات 18 درصدی ده‌ساله تقسیط می‌شود.

وی تشریح کرد: علاوه بر این تسهیلات، تسهیلات ودیعه اسکان نیز وجود دارد که در حال حاضر در کلان‌شهرها و سایر شهرها دو آیتم دارد؛ ودیعه مسکن حمایتی شامل 15میلیون تومان 9 درصد است و کسی که بخواهد وام ودیعه اسکان خود را افزایش دهد می‌تواند7 میلیون و 500 هزار تومان و درمجموع 22 میلیون و 500 تومان با نرخ 12درصد دریافت کند؛ افرادی که درخواست ودیعه اسکان داشته باشند سه پلاک را تجمیع کنند تا زمانی که احداث شود به ازای هر پلاک تفکیکی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند؛ این تسهیلات صرفاً به پروژه‌های تجمیعی و حداقل دو پلاک پرداخت می‌شود.

رئیس اداره عمران بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین تأکید کرد: افرادی که بخواهند در بافت فرسوده اقدام به احداث کنند باید در سایت مربوطه http://facility.udrc.ir ثبت‌نام کرده و مدارک خود را بارگذاری کنند؛ از دو روش دیگر نیز افراد می‌تواند اقدام کنند؛ دفاتر پیشخوان و کارگزاران رسمی که در استان شرکت عمران و مسکن‌سازان اقدام است.

وی با تأکید بر اینکه مشارکت مردم رکن اصلی در بازآفرینی است، یادآور شد: با توجه به افزایش قیمت‌ها مشوق‌ها مطلوب است که تسهیلات 100 میلیون تومانی و ودیعه مسکن ازجمله این مشوق‌هاست و تلاش داریم مردم از آن بهره‌مند شوند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar