۰۹:۵۱ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - 29 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۶۱
«صما» گزارش می‌دهد:
به گزارش «صما» نخستین همایش فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق با حضور محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران و عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران دیروز به میزبانی شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

جنبه های ایمنی، رفاه و صرفه جویی انرژی در نمای ساختمان ها کم مورد توجه است

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت:می‌توانیم بجای دولتی و حاکمیتی کردن تصویب نما، از نهادهای مدنی تخصصی مانند جامعه معماران یا کانونهای طراحان معماری استفاده کنیم نیز یک پیشنهادی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران دراین نشست با بیان اینکه موضوع نما، در ساختمان مساله ای است که از چهار جهت اهمیت دارد اظهار داشت: نخست از منظر زیبایی ساختمان و منظر آن که کارکرد اصلی نمای ساختمان است، دوم از نظر هارمونی و فضای معماری شهر، سوم از جهت کارکرد رفاهی و داخلی ان درساختمان وچهارم از نظر ایمنی، استحکام و استانداردهای شهری.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: در دهه های اخیر که با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمانها شاهد اولویت یافتن منظر اول برای سازندگان هستیم و با رهنمودها ودستورات مقام معظم رهبری در مورد لزوم توجه به معماری ایرانی – اسلامی، شاهد توجه به بعد دوم توسط نهادهای حاکمیتی از جمله همین کمیته نما که در دهه نود، تشکیل شده است می باشیم.

محسن هاشمی با بیان اینکه به نظر می رسد که جهت های سوم وچهارم که اهمیت زیادی در ایمنی و رفاه و صرفه جویی انرژی دارند کمتر مورد توجه سازندگان و کمیته نما قرار گرفته است افزود: بطور نمونه استفاده از سنگ های تزیینی برای نماسازی، آنهم در ضخامتهای بالاتر از 2 سانتیمتر، یکی از روشهایی است که سازندگان برای ایجاد تفاوت و زیبایی ساختمان خود استفاده می کنند اما این نوع نماسازی ها، اگرچه ممکن است از نظر معماری ایرانی اسلامی وفیلترکمیته معماری نیز با مشکلی مواجه نشود اما به لحاظ ایجاد بار اضافه سنجاق شده به سازه، هم از نظر ایمنی و هم از نظر رفاهی برای ساختمان تنش ایجاد می کندو بهترین نماها به لحاظ فنی، ایمنی، صرفه جویی در انرژی و رفاه ساختمان که نماهای سیمانی با مصالح و رنگهای نانو هستند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی جامعه معماری نیز به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است، مانند کلیشه ای کردن یا کمونیستی کردن طرحها، مخالفت ناشی عدم اطلاع از تکنولژی های روز نما، مانند شیشه، برخوردهای سلیقه ای، محدودیتهای بدون توجیه که فقط کارکردی برای گرفتن جریمه دارند مانند بیرون زدگی کمتر از 15 سانت نما، سختگیری به ساختمانهای معمولی برای تناسب نما، با سازه های موجود و عدم نظارت بر ساختمانهای بزرگ و دولتی مانند وزارتخانه ها یا مالهای بزرگ مثل در تناسب نما با بافت منطقه و حضور افراد غیرمتخصص در کمیته های نما است که باید به این انتقادات توجه داشت.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: با اینکه ما بجای دولتی و حاکمیتی کردن تصویب نما، از نهادهای مدنی تخصصی مانند جامعه معماران یا کانونهای طراحان معماری استفاده کنیم نیز یک پیشنهادی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

رویکرد ما خروج از سیطره کمیت است

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در این نشست بر ضرورت پرداختن به کیفی‌سازی و اجرای درست در نمای ساختمان‌ها تأکید کرد.

عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در نخستین همایش فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق که محسن هاشمی رئیس شواری‌شهر، علی اعطا سخنگو و چند تن از دیگر اعضای شورای‌شهر در آن حضور داشتند، ضمن اشاره به این‌که اتمسفر فضای این مراسم به نظرم مملو از کیفیت است، گفت: به نظر می‌آید رویکرد جامعه و شهر و مدیریت شهری، بیرون آمدن از آوار سیطره کمیت است. آواری که همه شئون شهرها و زندگی ما را مغلوب خود کرده و حتما بیرون آمدن از زیر این آوار سنگین، کار دشواری است؛ آواری که قدمت ٨٠-٧٠ ساله دارد و چیرگی خود را بر تمام وجوه فضاهای شهری گسترده است.

وی گفت: حضور معماران در این فضا لطف و طراوتی دارد که آدم را به ذوق می‌آورد. به جریانی که ایجاد شده امیدوارم، اما شروع آن به تنهایی کافی نیست؛ هر چند آغاز این جریان در دوره ما نبوده و پیش از ما آن را آغاز کرده‌اند، کار مبارکی است.

گلپایگانی گفت: مهم‌تر از آغاز، سرانجام خوش است؛ و در صورتی سرانجام و انجام این مسیر درست خواهد بود که رکن اجرای درست، پایش مستمر و ارتقای کیفی مرحله‌به‌مرحله را مد نظر داشته باشیم.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران افزود: مجموعه‌ای از خردمندان و حرفه‌مندان انرژی و تجربه خود را متمرکز کردند تا نمای ساختمان‌هاب شهر بهتر شود؛ این تجمع خردمندان حتما زنجیره‌ای از حکمت را ایجاد می‌کند.

او ادامه داد: روزگاری مدیران شهری خود را حکیم می‌دانستند و فکر می‌کردند آن‌ها بودند که باید درباره معماری تصمیم بگیرند؛ اما امروز باید اعتراف کنم که «ما نمی‌دانیم» و تمام متخصصان و ذینفعان باید با هم شهر را بسازند؛ ما فقط باید ابزار این کار را فراهم کنیم تا متخصصان به ما در این مسیر کمک و خطاهایمان را نیز اصلاح نمایند.

گلپایگانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: آن چه که در شهر ما فقدانش حس می‌شود، این است که یک سررشته واحد نداریم. گفتند هیچ جای تهران مثل اصفهان نیست؛ البته قرار هم نیست که این‌طور باشد. تهران باید مثل تهران و هر شهری باید مثل خودش باشد. اگر این‌طور باشیم، شهر زیبایی خواهیم داشت. مفهوم زیبایی، یک مفهوم فراکمیتی است، یعنی فقط نگاه به کمیت و کیفیت‌های ظاهری نیست که زیبایی را می‌سازد. زیبایی در تهران یعنی ساختن یک سازه تهرانی؛ ساختمانی که متصل به ریشه‌های فرهنگی و هویتی و منطبق بر نیازهای امروز باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری با اشاره به این‌که مرمت خانه لرزاده را اخیرا شروع کردیم، گفت: اوایل این کار فکر می‌کردیم معماری این خانه خیلی هم ایرانی نیست، اما نکات جالبی در مرمت آن دیدم که از عظمت و بزرگی روح استاد لرزاده نشات می‌گرفت. می‌دانید در مناطق گرمسیر معماری ایرانی حکم می‌کرد که از انرژی پسیو خورشید برای خنک کردن استفاده شود. درس دوم درباره معماری ایرانی این است که در این سبک شبکه آبیاری متکی بر قنات و آب‌انبار است؛ استاد لرزاده این دو نکته را با هم ترکیب کرد؛ زیرزمین را تبدیل به آب‌انبار کردند و با کانال‌هایی هوای خنک زیرزمین را به طبقات بالا بردند.

وی افزود: معماری لرزاده یعنی معماری ایرانی‌ای که برآمده از فرهنگ و هویت و تاریخ ایرانی است. ترکیب بندی در خانه لرزاده براساس معماری یک قرن قبل اروپا است، اما وقتی فضاهای آن را تحلیل می‌کنید، می‌بینید که او در این اثر خانواده گسترده ایرانی را به طبقات آورده و روی هم چیده است. این رفتار و رفت‌وآمد را تا حدی ایرانی تعریف و طراحی کرده که بی‌نظیر است. شاید زبان معماری او متفاوت باشد، اما حتما ایرانی است.

گلپایگانی گمگشته معماری تهران را نبود سررشته دانست و توضیح داد: در تهران مشکل پیدا کرده‌ایم چون سررشته را نداشتیم تا به ما بگوید فضای زندگی و کالبدی باید پیوند با فرهنگ، سکونت، نوع مالکیت، تاریخ و شرایط اقلیمی مطابقت داشته باشد. رفتیم به دنبال کپی کردن، تقلید کور، تقلید بد و ابداعات عجیب و غریب که امیدوارم این روند به کمک متخصصانی چون شما تصحیح شود.

وی گفت: خواهش می‌کنم درمورد جزییات اجرای نما حساس باشید، چون پایداری مصالح روی نما، عایق کردن پوسته نما و رعایت مسیر اجرای آب‌بند ضروری است. مقابله با زلزله را نیز جدی بگیرید؛ اتصالات بین پنجره‌ها و نما معمولا در تهران بسیار ضعیف است؛ این مشکل حتی در ساختمان‌های لوکس هم رعایت نمی‌شود. بسیاری از سازندگان ما بلد نیستند که عایق درست حرارتی بسازند تا زوزه باد از درزها عبور نکند.

وی افزود: نکته دیگر، بحث هدایت آب روی نما است. می‌بینیم هدایت آب روی نما درست رعایت نمی‌شود، به طوری که بعد از یک سال نما ظاهر بدی پیدا می‌کند.

عبدالرضا گلپایگانی یکی از عناصر شهر مدرن و یکی از نشانه‌های شهریت را مترو خواند و توضیح داد: یکی از مکان‌های بروز مترو، ایستگاه‌های مترو است. یک شورای تخصصی در مترو تشکیل شده که استاندار محترم هم در آن یاری می‌رسانند و به این موضوع می‌پردازد. به خاطر تشکیل این شورا باید از معاونت حمل‌ونقل و ترافیک تشکر کنم.

وی گفت: مسأله اخذ جریمه اضافی درمورد نماها در مناطق، کلا منتفی شده است. این مسیر بی‌ایراد نیست اما ما تلاش می‌کنیم به‌طور مستمر اشکالات کارمان را برطرف کنیم.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در پایان اظهاراتش خاطر نشان کرد: از همه عزیزان و سروران و استادان محترم دانشگاه، اعضای محترم جامعه مهندسان مشاور و ناظرین شورای‌شهر در کمیته نما تشکر می‌کنم که در این مسیر کمک می‌کنند؛ از کمیسیون محترم معماری شورای‌شهر نیز تشکر می‌کنم.

حضور نمایندگان منتخب کمیته های نمای مناطق در دبیرخانه هماهنگی و نظارت بر کمیته های نما

رئیس همایش فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق با بیان اینکه اعضای کمیته‌های نما در مناطق 22 گانه پایتخت با یکدیگر گفت‌وگو نمی‌کنند گفت: برگزاری همایش‌های فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق می‌تواند در ارتقاء سیما و منظر شهری مؤثر واقع شود.

علی اعطا با بیان اینکه در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران موضوع کمیته‌های نما در تقسیم‌بندی داخلی به کمیته معماری و طرح‌های شهری واگذار شد، اظهار کرد: به دنبال تصویب مصوبه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران در تیر ماه سال 97، دبیرخانه‌‌ای ذیل کمیته‌ معماری بدین منظور تشکیل شد.

وی با اشاره به آسیب‌شناسی‌های انجام شده در این زمینه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که کمیته‌های نمای مناطق 22 گانه با یکدیگر گفت‌وگو نمی‌کنند. اگرچه در هر منطقه تجربیاتی وجود دارد اما بین اعضای کمیته‌های نمای 22 منطقه شهر تهران گفت‌وگو و تبادل نظری برقرار نیست.

رئیس همایش فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق اضافه کرد: البته تقریباً به صورت ماهانه در شورای شهر جلساتی با حضور ناظران شورا در کمیته‌های نما برگزار می‌شود و مسایل و مشکلات به اشتراک گذاشته می‌شوند؛ اما بقیه اعضای کمیته‌های نما از جمله اعضای هیأت علمی به عنوان اساتید دانشگاهی یا اساتید طرح‌های شهری یا معاونان شهرداران مناطق در بحث کمیته‌های نما با یکدیگر گفت‌وگویی ندارند.

اعطا با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد زمینه‌سازی گفت‌وگوی اعضای کمیته‌‌های نما در مناطق 22 گانه عنوان کرد: به نظر می‌رسد برگزاری همایش‌های فصلی می‌تواند زمینه گفت‌وگوی مشترک را برای اعضای کمیته‌های نما در مناطق 22 گانه شهر تهران ایجاد کند. به همین منظور اتاق‌های فکر 6 گانه‌ای تشکیل و به دنبال آن نمایندگانی از این اتاق‌ها انتخاب شده تا در پنل‌‌های همایش فصلی شرکت کنند و با یکدیگر به صورت عمومی به گفت‌وگو بپردازند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و اجتماعی ارائه فعالیت‌ها به صورت جمعی دارای بازتاب بیشتری است اضافه کرد: هم‌اکنون حدود 150 تا 160 نفر به عنوان کارشناسان طراز اول در کمیته‌های نما و حوزه سیما و منظر شهری فعالیت می‌کنند. این افراد می‌توانند در قالب یک NGO و تشکل، اهداف مشترکی را به صورت تدریجی دنبال و به یک جمع‌بندی برسانند.

به گفته رئیس همایش فصلی اعضای کمیته‌های نمای مناطق این افراد می‌توانند مسایل مرتبط با ارتقاء سیما و منظر شهری را هدف‌گذاری کرده و به صورت جدی دنبال کنند.

اعطا تأکید کرد: حضور اعضای کمیته‌های نما در کنار یکدیگر در قالب همایش‌های فصلی می‌تواند به اجرایی کردن مصوبه شورای شهر تهران کمک کند.

مسئولیت پذیری اجتماعی در قبال نما ‌و هویت شهر باید در سطح جامعه تسری پیدا کند

محمد سالاری گفت: برخی برندها در حوزه طراحی معماری ‌و نما، فضای معماری وطراحی را از معماران و طراحان واقعی شهری ربوده اند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در نخستین همایش فصلی اعضای کمیته های نما با بیان اینکه نما و هویت شهر، در حال رسیدن به جایگاه واقعی خود است، اظهار داشت: ما در این دوره مدیریت شهری توانستیم قانون طراحی و اجرای نماهای شهری را به تصویب شورای شهر و به تایید کمیته تطبیق فرمانداری برسانیم، اکنون ما در آغاز راه هستیم و تا نهادینه شدن تمام اهداف این حوزه، راه بسیار طولانی در پیش داریم.

سالاری خطاب یه دست اندرکاران برگزاری همایش گفت: پیشنهاد می کنم که در این نشست ها و همایش ها سایر ذینفعان نیز حضور داشته باشند، حضور اعضای کمیته های نما در این همایش و نشست های گذشته، مبتنی بر آرمان ها و مسئولیت پذیری اجتماعی آن ها است، اما مهم اینست که ما بتوانیم این نگاه را در سطح جامعه شهری تسری دهیم، حضور ذینفعان ازجمله طراحان و معماران و حتی متولیان ساخت و ساز در این همایش ها ضرورتی انکار ناپذیر است، ضمن اینکه امیدواریم وعده همکارانمان در معاونت شهرسازی و معماری مبنی بر برگزاری جشنواره نماها و معماران و طراحان برتر بزودی محقق شود.

وی ادامه داد: اینکه در چنین نشست ها و جلساتی به تبیین مبانی نظری و ضرورت توجه به موضوع نما و هویت شهر صرفا در جمع خودمان بپردازیم خوب است اما کافی نیست و این رسالت مهم باید به عموم جامعه شهری تسری پیدا کند. واقعیت اینست که شهر امروز ما، تجلی باور عینی مردم آن است و این وضعیت حاصل باورها، باید ها و نبایدهای جامعه است که در تمام نظامات تصمیم سازی و تصمیم گیری و سپس کالبد و نمای شهر تجلی پیدا کرده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: وجود فراز و فرودها و اختلافات طبقاتی در شهر، ناشی از سوداگری ها و توجه صرف به منافع شخصی و خصوصی و نادیده گرفتن حقوق عمومی است که در کالبد شهر نمایان شده است.

سالاری با بیان اینکه شاید ضرورت داشته باشد پس از نهادینه شدن این مهم در فرهنگ عمومی مردم حتی از کمیته های نما نیز عبور کنیم، گفت: متاسفانه هنوز هم در تعداد اندکی از شهرداری های مناطق، شهرداران از تخلفات در حوزه نما خرسند می شوند، چراکه می توانند در قبال آن تخلف، عوارض دریافت کنند و از این فرصت برای درآمدزایی بهره می برند. امیدواریم بتوانیم فضای عمومی جامعه را به سمتی ببریم تا با تحقق نظارت همگانی در حوزه نما وهویت شهر اثر گذار باشیم.

سالاری با اشاره به اینکه هنوز هم تصمیم گیری ها در برخی کمیته های نما مبتنی بر سلایق شخصی است، گفت: متاسفانه هنوز اعضای کمیته های نما به یک اجماع در فرایندهای تصمیم گیری نرسیده اند و اختلاف نظرات جدی با هم دارند، این مساله آسیب جدی به شهر وارد می کند و نارضایتی ذینفعان را بدنبال دارد. اگر ما می خواهیم موفق شویم، خروجی تصمیم گیری های کمیته های نما باید هم برای ذینفع و هم برای شهر، ما به ازا داشته باشد، البته که منافع عمومی شهر در اولویت قرار دارد اما نباید به منافع ذینفع بی توجهی شود.

وی ادامه داد: امروز در شهر های ما بعضا برندها، در حوزه طراحی معماری ‌و نما، فضای معماری وطراحی را از معماران و طراحان واقعی شهری ربوده اند و به همین دلیل بسیاری از نماها و معماری ما منبعث از سوداگری های برخی اشخاص برند و ‌براساس ایجاد منفعت جویی صرف شکل می گیرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در بخش پایانی سخنان خود به برخی از دستاوردهای این کمیسیون طی دوسال شورای پنجم اشاره کرد و گفت: امروز کمیسیون شهرسازی دستاوردهای ملموسی برای ارائه دارد، ما توانستیم رویکردهای توجه به ماموریت های شهرسازی و معماری را تغییر دهیم و با همکاری شهرداری تهران، شهرفروشی را محدود کنیم، در پی تغییر رویکرد شوراهای معماری مناطق اکنون تصمیم گیری های متخلفانه در این شوراها کاهش چشمگیری پیدا کرده است. در راستای توجه به مفاد طرح های جامع و تفصیلی و تعیین تکلیف طرح های توسعه شهری توانستیم نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را احیا کنیم. مصوبه برج باغ را با همکاری کلیت شورا لغو کردیم، با حضور و کنشگری در شورای عالی شهرسازی و معماری و همکاری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران توانستیم برای اولین بار طرح های موضعی کن و فرحزاد را به تصویب شورای عالی برسانیم. با پیگیری کمیته معماری و طرح های شهری در حوزه پلازاهای های شهری و عرصه های عمومی اتفاقات ارزشمندی رقم زده شد. در حوزه مناسب سازی معابر و فضاهای عمومی شهر نیز اقدامات خوبی انجام شده است که امیدواریم به شرایط بهتری نیز برسیم و این موارد تنها گوشه کوچکی از دستاوردها و اقدامات ما بود. ماموریت های شهرسازی و معماری به سرمایه زیادی نیاز ندارد و همین تغییر رویکردها و منابع در آمدی کم نیز برای تحقق این ماموریت های مهم کافی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar