۱۰:۳۷ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - 29 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۶۲
رییس شورای اسلامی شهر تهران:
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دهه های اخیر با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمانها شاهد اولویت یافتن منظر زیبایی شناختی برای سازندگان هستیم.

به گزارش صما محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در نشست فصلی کمیته های نمای مناطق گفت: موضوع نما، در ساختمان مساله ای است که از چهار جهت اهمیت دارد.

وی اظهار داشت: نخست از منظر زیبایی ساختمان و منظر آن، که کارکرد اصلی نمای ساختمان است، دوم از نظر هارمونی و فضای معماری شهر، سوم از جهت کارکرد رفاهی و داخلی آن در ساختمان وچهارم از نظر ایمنی، استحکام و استانداردهای شهری.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در دهه های اخیر با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمانها شاهد اولویت یافتن منظر اول برای سازندگان هستیم.

محسن هاشمی گفت: با رهنمودها و دستورات مقام معظم رهبری مورد لزوم توجه به معماری ایرانی – اسلامی، شاهد توجه به بعد دوم توسط نهادهای حاکمیتی از جمله همین کمیته نما که در دهه نود، تشکیل شده است هستیم.

وی گفت: به نظر می رسد که جهت های سوم و چهارم، که اهمیت زیادی در ایمنی و رفاه و صرفه جویی انرژی دارند کمتر مورد توجه سازندگان و کمیته نما قرار گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: بطور نمونه استفاده از سنگ های تزیینی برای نماسازی، آنهم در ضخامتهای بالاتر از 2 سانتیمتر، یکی از روش هایی است که سازندگان برای ایجاد تفاوت و زیبایی ساختمان خود استفاده می کنند.

هاشمی گفت: اما این نوع نماسازی ها، اگرچه ممکن است از نظر معماری ایرانی اسلامی و فیلترکمیته معماری نیز با مشکلی مواجه نشود اما به لحاظ ایجاد بار اضافه سنجاق شده به سازه، هم از نظر ایمنی و هم از نظر رفاهی برای ساختمان تنش ایجاد می کند و بهترین نماها به لحاظ فنی، ایمنی، صرفه جویی در انرژی و رفاه ساختمان که نماهای سیمانی با مصالح و رنگهای نانو هستند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی جامعه معماری نیز به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است، مانند کلیشه ای کردن یا کمونیستی کردن طرح ها، مخالفت ناشی عدم اطلاع از تکنولژی های روز نما، مانند شیشه، برخوردهای سلیقه ای، محدودیت های بدون توجیه که فقط کارکردی برای گرفتن جریمه دارند؛ مانند بیرون زدگی کمتر از 15 سانت نما، سختگیری به ساختمان های معمولی برای تناسب نما، با سازه های موجود و عدم نظارت بر ساختمان های بزرگ و دولتی مانند وزارتخانه ها یا مال های بزرگ مثل در تناسب نما با بافت منطقه و حضور افراد غیرمتخصص در کمیته های نما است که باید به این انتقادات توجه داشت.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: یا اینکه ما به جای دولتی و حاکمیتی کردن تصویب نما، از نهادهای مدنی تخصصی مانند جامعه معماران یا کانون های طراحان معماری استفاده کنیم نیز یک پیشنهادی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar