۱۲:۲۷ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - 29 August 2019
کد خبر: ۵۳۶۶۳
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نما در منطقه 12 شهرداری تهران:
کارگاه و نمایشگاه منطقه 12 شهرداری تهران در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، معماران و سازندگان برگزار شد.

به گزارش «صما» علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 درآئین افتتاح این مراسم اظهار داشت: خوشبختانه امروز به پشتوانه قانون موضوع نماهای شهری تبدیل به یک جریان شده است.

وی با بیان اینکه شهرسازی حرفه پرحوصله های امیدوار است، گفت: برخی عنوان می کنند که دقت نظر و حساسیت در خصوص یک ساختمان تاثیر چندانی در شهر ندارد اما بی شک تاثیرات همین تک پلاک ها در آینده شهر مشهود خواهد بود و پلاک های دیگر را با خود همراه می کند.

سعادتی ادامه داد: منطقه 12 به عنوان ویترین فرهنگ، هنر آداب و کیفیت شهر قلب تاریخی تهران است به گونه ای که شهر تهران با سیما و منظر شهری این منطقه قضاوت می شود.

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه ما ضمن حفظ میراث گذشته وظیفه ارتقای آن را برای آیندگان بر عهده داریم. خاطر نشان کرد: امروز مسائل کیفی بیش از پیش جلوه می کند و قطعا نتایج آن را در بلند مدت و میان مدت خواهیم دید.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود شهر را شهرسازان می سازند، درست نیست. قطعا شهر توسط مردم ساخته می شود و اگر مردم با ما همراه نباشند، تمام زحمات و حمایت های قانونی راه به جایی نمی برد. بنابراین شهر را نمی توان با بخش نامه وضوابط از بالا به پایین ساخت.

سعادتی افزود: در کوچه و محله های منطقه 12 سرمشق و الگوهایی نهفته است و این به منزله حضور در یک دانشگاه بزرگ است.

شهردار منطقه 12 با اشاره به اینکه بسیاری از ساختمان های منطقه 12 تا 200 سال قدمت دارند، گفت: متاسفانه امروزه این دانش بومی که با کم ترین امکانات چنین ساختمان هایی احداث کرده رو به فراموشی است. همچنان که برای برخی از مرمت ها باید مدت ها دنبال استاد کارهایی بگردیم که این دانش را حفظ کرده اند.

وی در ادامه با بیان خطر و هشداری در خصوص نماهای پایتخت خاطر نشان کرد: اگر بیش از اندازه اسیر دستورالعمل های عام و فراگیر شویم، بعد از 15 سال دچار یکنواختی شهر می شویم و به نوعی شبیه به یک شهر کمونیسیتی خواهیم شد. برای حل این مشکل باید دستورالعمل ها به تناسب شرایط محلات تعریف شود.

وی در پایان گفت: امیدورارم روزی جایزه ملی ساختمان را در تهران برگزار کنیم تا ساختمان هایی که از مصالح بومی و ملی ساخته شده باشد، تقدیر شوند. به هر حال مصالح غیر بومی باعث افزایش قیمت پروژه ها می شوند و بخشی از آشفتگی بازار خرید و فروش کنونی از همین ناحیه است.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت


منطقه 12 نسخه خاص خودش را دارد

در ادامه این مراسم مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اظهار داشت: زمانی که برای اولین بار کمیته ای نما پایه گذاری شدند کسی امیدوار نبود که پیشرفت ها به این مرحله برسد اما امروز آن نهال تبدیل به یک درخت جوان شده است.

وی افزود: در سال 97 با مصوبه شورای شهر کمیته های نما پشتوانه قانونی پیدا کردند و به همین جهت پایداری و ماندگاری کمیته های نما افزایش یافت.

صالحی گفت: منطقه 12 شرایط خاص خود را دارد و نمی توان نسخه ای که برای منطقه دو می پیچیم، برای منطقه 12 هم تجویز کنیم.

مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اضافه کرد: بر خلاف بسیاری از مناطق شهر تهران ساکنان منطقه 12 محله شان را دوست دارند و جالب اینکه نماهایشان را شسته و بازپیرایی می کنند.

وی با بیان اینکه در کارگاه های مناطق 22 گانه کار مطالعاتی انجام می شود، خاطر نشان کرد: اینکه سازندگان علیرغم هزینه ها سراغ معماری با هویت می روند، قابل تقدیر است.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

منطقه 12 سه برابر مناطق دیگر قدمت دارد

علایی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته علمی کمپین«نما، هویت شهر ما» نیز ضمن بیان اینکه این منطقه 16 هزار هکتار وسعت دارد و 80 هزار خانواده در آن زندگی می کنند، گفت: در دوران صفویه که شاه طهماسب حصاری به دور تهران می کشد، منطقه 12 کنونی در این حصار قرار می گیرد. حصار ناصری هم در دوره قاجار باز هم منطقه 12 را در بر می گیرد و این نشان از قدمت و دیرینه منطقه دارد.

وی افزود: منطقه 12 به طور میانگین 150 سال قدمت دارد در حالی که سایر مناطق تهران 50 سال قدمت دارند.

علایی گفت: در بررسی های منطقه 12 باید حساب مناطقی مانند بازار، امامزاده یحیی، سنگل، پاچنار و برخی مناطق دیگر را از مناطق حاشیه ای شامل دروازه شمیران، بهارستان، قیام و ... از نظر معماری جدا کرد.

عضو کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» ادامه داد: در برخی از نماهایی که اجرا شده ناهنجاری هایی دیده می شود که از جمله می توان به عدم توجه به نمای ساختمان های همجوار اشاره کرد.

وی در ادامه با انتقاد از جدا کردن نما از پلان اظهار داشت: برخی تصور می کنند که نما دو بعدی است در حالی که باید به نمای جانبی هم توجه شود. بنابراین معماری به طور کلی سه بعدی است.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

نما و پلان با هم طراحی شوند

در ادامه این برنامه فرجامی، عضو کمیته نمای منطقه 12 نیز با حضور در این مراسم اظهار داشت: در گذشته و زمانی که کمیته های نما حضور نداشتند، نقشه های نما بی خاصیت ترین نقشه های مربوط به ساختمان بود. در واقع بعد از اینکه ساختمان ساخته می شد به فکر نمای ساختمان می افتادند.

وی افزود: زمانی که در گذشته می گفتیم که به نما توجه کنید، در جواب می گفتند این خواسته شما در قانون نیامده است و امروز خوشبختانه در خصوص نما قانون وجود دارد.

فرجامی در پایان با بین اینکه کمیته های نما معدود بخش هایی از شهرداری است که موضوعات کیفی مطرح می شوند، اظهار داشت: خواهش من از تمام طراحان این است که طراحی نما و پلان را با همدیگر و در یک زمان اجرا کنند.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

برگزاری کارگاه های تخصصی

همچنین این مراسم میزبان سه کارگاه تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان-کارگاه آموزشی اجرای نمای سنگ، سرامیک، ورق و شیشه توسط مهندس درازگیسو- تشریح راهنما و موازین طراحی نما، توسط مهندس عابدی بود.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

پیوستن رییس شورای شهر و معاون شهردار به کمپین نما

از نکات جالب توجه برنامه نما پیوستن محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران و عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به کمپین « نما، هویت شهر ما» بود.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت


شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت

بازدید از نمایشگاه نما

همچنین علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 از غرفه شرکت های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و مشکلات آنها قرار گرفت.

شهر را نمی توان با بخش نامه ساخت
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar