۱۵:۳۹ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - 02 September 2019
کد خبر: ۵۳۶۸۹
مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به «صما»خبرداد:
صما- مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه هدف از طرح اقدام ملی کاهش دغدغه خانه‌دار شدن است.گفت: بر همین اساس مقدمات ساخت٤٠٠ هزار واحد مسکونی فراهم شده است که٢٠٠ هزار واحد آن در شهرهای جدید ساخته می‌شود و شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن نیز در شهرهایی که صاحب زمین هستند اقدام به ساخت بقیه این خانه ها خواهند کرد.

علی نبیان گفت: سازمان ملی زمین و مسکن نیز وظیفه تامین زمین را در استان‌هایی دارد که سازمان های متولی اجرا، زمین ندارند.

وی گفت: در حوزه مسکن مهر تا پایان امسال سعی می‌کنیم همه واحدهایی که مشکل حقوقی نداشته باشند به متقاضیان آن واگذار کنیم.

نبیان افزود: در موضوع طرح اقدام ملی نیز زمین‌هایی که در اختیار این سازمان بوده است به دستگاه‌های مربوطه برای ساخت مسکن واگذار کرده یا در حال آماده‌سازی این زمین‌ها برای واگذاری هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از مجموع سالی ۱۵۵ هزار هکتار زمین که در اختیار این سازمان در محدوده‌های شهری است، ۳۶ هزار هکتار آن کاربری مسکونی دارد.

وی خبر داد: تاکنون هزار و ٥٠ هکتار زمین برای حل مشکل حاشیه نشینی در چابهار در اختیار شرکت بازآفرینی شهری قرار گرفته است و به نام این شرکت سند خورده است.

نبیان به سیل بهار امسال در لرستان اشاره کرد و گفت: تاکنون ٤ هکتار زمین در پل دختر، ١٠ هکتار در معمولان و ٦ هکتار در خرم آباد زمین برای ساخت مسکن سیل زدگان در اختیار بنیاد مسکن قرار داده‌ایم.

نبیان ادامه داد: علاوه بر اینکه برای ساخت خانه در طرح اقدام ملی زمین در اختیار سازمان ها قرار داده ایم، مسئولیت جدیدی برای خود تعریف کردیم و آن اینکه تامین زمین را فقط برای بخش دولتی اختصاص ندهیم بلکه به انبوه‌سازان و سایر مجموعه‌های اقتصادی نیز زمین برای ساخت خانه با شرایط خاص و در راستای هدف خانه‌دار شدن مردم قرار دهیم.

وی خبر داد که طرح مشارکتی این سازمان با هدف تسریع در روند ساخت و ساز است که در جلسات مختلف با انبوه سازان بررسی شده است.

نبیان اضافه کرد: در همین راستا هزار هکتار زمین در حال آماده سازی و طی مقدمات برای انتقال به طرح اقدام ملی برای ساخت مسکن است.

وی مراحل آماده سازی زمین را قطعه بندی، جدول بندی و... و. اعلام کرد و گفت: به محض تحویل این زمین ها سازندگان می‌توانند شروع به ساخت مسکن کنند.

نبیان در خصوص اینکه چه تضمینی وجود دارد که سازندگان در طرح مشارکتی خانه‌ها را به موقع به متقاضیان تحویل ندهند، گفت: اگر شریک ما (سازنده) خانه را طی دو سال به خریدار تحویل ندهد جریمه می‌شود، ضمانت‌نامه‌هایی نیز برای محکم کاری در قراردادها در نظر گرفته شده است

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه نشست های منسجمی با انبوه سازان و انارکی رییس بانک مسکن داشته ایم

وی گفت: در این نشست ها تمامی مشکلات و دغدغه های بخش خصوصی شنیده شد

نبیان درپاسخ به «صما »در خصوص میزان مشارکت انبوه سازان در طرح اقدام ملی گفت: ما در خصوص طرح اقدام ملی به نقاط مشترکی با بخش خصوصی رسیده ایم و تنها مشکل ما در خصوص اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی مسئله پیش فروش است

متاسفانه اشکالات زیادی در بخش قانون پیش فروش وجود دارد که باید قانون آن اصلاح شود.

نبیان در ادامه در خصوص زمین های آزاد شده برای ساخت طرح اقدام ملی گفت: در حال حاضریک میلیون و ۵۰۰ زمین وجود دارد ۱۵۵ هزار هکتار آن در محدود شهری است که از این تعداد ۳۶ هزار هکتار ان کاربری مسکونی دارد

وی در نهایت گفت: ابن اقدام یک اقدام مشترک است که نیازمند حضور بخش خصوصی و تمامی نهادها است.


برچسب ها مسکن ، زمین
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar