۱۰:۵۴ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - 03 September 2019
کد خبر: ۵۳۶۹۵
معاون فنی و نظارت سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای استان آذربایجان غربی در گفت و گو با «صما»:
بهزاد برقی گفت: با توجه به پتانسیل سرمایه‌گذاری در بخش مجتمع‌های خدماتی رفاهی متقاضیانی که در سایر نقاط شبکه راه‌های استان درخواست احداث مجتمع خدماتی رفاهی و تیر پارک را دارند، در صورت حائز شرایط بودن مجوز و موافقت اصولی صادر می‌شود.

به گفته معاون فنی و نظارت سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای استان آذربایجان غربی، تعداد مجتمع‌های خدماتی رفاهی در حال احداث این استان 26، در حال بهره‌برداری 21، در حال استعلام 50 مورد است که از این تعداد 4 مورد درجه‌یک، 4 مورد درجه‌دو، 13 مورد درجه سه و 64 مورد درجه چهار و 12 مورد تیر پارک است.

بهزاد برقی گفت: با توجه به پتانسیل سرمایه‌گذاری در بخش مجتمع‌های خدماتی رفاهی متقاضیانی که در سایر نقاط شبکه راه‌های استان درخواست احداث مجتمع خدماتی رفاهی و تیر پارک را دارند، در صورت حائز شرایط بودن مجوز و موافقت اصولی صادر می‌شود.

متن زیر ماحصل گفت و گوی ما با بهزاد برقی، معاون فنی و نظارت سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای استان آذربایجان غربی است.

عملکرد و برنامه‌های اداره کل درزمینه‌ سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل جاده‌ای چیست؟

عملکرد سامانه‌های حمل‌ونقل هوشمند این اداره کل در یک‌ساله اخیر و ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری دارای رتبه نخست در سطح کشور است. تعداد دستگاه‌های تردد شمار 90 دستگاه تا پایان سال 97 است و در حال حاضر نیز یک دستگاه تابلو ترافیک نما در محور ارومیه- مهاباد (روبروی پلیس‌راه رشکان) و 6 تابلو vms نیز فعال هستند.

وضعیت سیستم توزین در حال حرکت نیز در محور مهاباد – میاندوآب و محور مهاباد – ارومیه محور ماکو-سه راهی ایواوغلی نیز (در دست احداث) و نقده- پیرانشهر (در دست احداث) است، همچنین در سال 97 با انعقاد قرارداد جدید پشتیبانی و نگهداری در سطح استان جهت اجرای قرارداد و بهبود ارتباط در حال اجرا است.

دوربین‌های نظارت تصویری، متشکل است از 40 دوربین در 40 نقطه مختلف در سطح استان که علاوه بر استفاده در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، در 12 سازمان و ارگان مورداستفاده قرار می‌گیرد، نصب 41 سامانه ثبت تخلف سرعت در 11 محور مواصلاتی استان انجام‌گرفته و تعداد کل خودروهای دارای GPS 349 دستگاه است.

رویکرد اداره مدیریت راه‌ها در سال 98 در زمینه سامانه مدیریت ناوگان راهداریتهیه دستگاه GPS جهت نصب مابقی خودروهای راهداری جهت هرچه بهتر کنترل، در زمینه دوربین‌های نظارتی تصویری، برقراری ارتباط رادیویی با شرکت زیرساخت، مذاکره با زیرساخت برای استفاده از تفاهم به‌عمل‌آمده یا وزارت راه در جهت استفاده از امکانات شرکت زیرساخت، برقراری ارتباط تصویری دوربین‌های نظارتی تصویری، عقد قرارداد جدید با شرکت مخابرات، تجهیز سامانه‌های نظارت تصویری به پروژکتور و درزمینه سیستم توزین در حال حرکت نیزنصب سامانه در محورهای ماکو به مرگنلر و نقده به پیرانشهر در دستور کار قرار دارد.

اقدامات و برنامه‌های عمرانی در دست اقدام در پایانه‌های مرزی را تشریح کنید؟

پایانه مرزی پلدشت: افتتاح و بهره‌برداری از فاز یک طرح جامع پایانه مرزی پلدشت در مورخ 25/02/95 بااعتباری بالغ‌بر 350 میلیارد ریال مشتمل بر ساختمان مسافری، ساختمان تجاری، محوطه‌سازی، احداث سر درب و سرویس بهداشتی، دیوارکشی و اجرای تأسیسات زیر بنایی انجام و در فاز دوم طرح نیز اتمام عملیات فاز 2 تکمیل محوطه‌سازی و کارهای باقیمانده پایانه مرزی پلدشت (شامل تکمیل کف‌سازی محوطه، تکمیل بتن پلاک، درب‌های ریلی، تابلوها و کارهای صفر مرزی مشتمل بر سنگ چینی شیروانی خاکی جاده و ...) با اعتباری بالغ‌بر 77 میلیارد ریال مهرماه 94 شروع و در آبان ماه سال 95 به اتمام و بهره‌برداری رسید.

پایانه مرزی بازرگان: تکمیل کارهای باقیمانده پایانه مرزی بازرگان نیز با مبلغ قرارداد: 157 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی پروژه: 97.86 درصد و پیشرفت ریالی:92.86 درصد در دست اقدام است.

پایانه مرزی تمرچین: تکمیل کارهای باقیمانده پایانه مرزی تمرچین با مبلغ قرارداد 142 میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی پروژه: بیش از 81 درصد و پیشرفت ریالی 76.36 درصد شامل محوطه سازی زون 4، احداث کریدور مسافری، دیوار نهایی ترانزیت مسافری، ادامه دیوار خاکی مسلح، سیویل مسیر 1 و محوطه شمال آن، سایبان قسمت مسافری، کف سازی بتنی و محوطه سازی سردرب غربی در حال انجام است.

پایانه مرزی رازی: اجرای فاز اول محوطه سازی ایست اخباری پایانه مرزی رازی بامبلغ قرارداد: 81 میلیارد ریال سال گذشته باتمام رسید و فاز دوم اجرای محوطه سازی و احداث ساختمان های جانبی پایانه مرزی رازی با مبلغ قرارداد 220 میلیارد ریال در دست ساخت بوده و احداث ساختمان اصلی (مسافری وتجاری) به متراژ تقریبی 5 هزار و 160 متر مربع در سه طبقه سازه فلزی شامل کل تاسیسات برقی و مکانیکی با برآورد 450 میلیارد ریال.

پایانه مرزی سرو: احداث سالن مسافری و محوطه‌سازی پایانه مرزی سرو با مبلغ قرارداد 121 میلیارد ریال پیشرفت فیزیکی پروژه:88.5 درصد و پیشرفت ریالی پروژه بیش از 99 درصد شامل احداث سالن مسافری (دوطبقه + زیرزمین) به مساحت زیربنای کل 4 هزار و 140 مترمربع، محوطه‌سازی پایانه مرزی همراه با تأسیسات مربوطه به مساحت 7 هزار و 100 مترمربع، اجرای منبع آب بتنی به حجم 280 مترمکعب و اجرای دیوار حائل بتنی به طول تقریبی 125 متر به ارتفاع متوسط 6 متر.

مهم‌ترین برنامه استان برای توسعه مجتمع‌های خدماتی ازلحاظ کمی و کیفی شامل چه مباحثی است؟

تعداد مجتمع‌های خدماتی رفاهی در حال احداث این استان 26 ، در حال بهره‌برداری 21 در حال استعلام 50 مورد که از این تعداد 4 مورد درجه‌یک، 4 مورد درجه‌دو، 13 مورد درجه سه و 64 مورد درجه چهار و 12 مورد تیر پارک است.

با توجه به پتانسیل سرمایه‌گذاری در بخش مجتمع‌های خدماتی رفاهی متقاضیانی که در سایر نقاط شبکه راه‌های استان درخواست احداث مجتمع خدماتی رفاهی و تیر پارک را دارند در صورت حائز شرایط بودن مجوز و موافقت اصولی صادر می‌شود.

نظارت و بازرسی مکرر و مرتب از مجتمع‌های خدماتی و رفاهی و تیر پارک‌ها به‌منظور ارتقای کیفی مجتمع‌های خدماتی و رفاهی و انجام گشت‌های تلفیقی سه‌ماهه در معیت همکاران سایر ادارات (شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، دانشگاه علوم پزشکی استان، اداره کل صنعت معدن و تجارت، ستاد اقامه نماز) و در بحث توسعه کمی شناسایی و معرفی محورهای نیازمند مجتمع‌های خدماتی رفاهی و تیر پارک‌ها به سرمایه‌گذاران این بخش و راهنمایی‌های لازم برای متقاضیان این بخش در خصوص محورهای نیازمند مجتمع‌های خدماتی رفاهی و تسریع در پاسخگویی به درخواست متقاضیان.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar