۱۲:۲۰ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - 03 September 2019
کد خبر: ۵۳۶۹۷
سازنده برتر منطقه 5 در گفتگو با «صما» خواستار شد؛
سازنده برتر شهرداری منطقه 5 تهران گفت: کمیته های نما باید معماری ایرانی – اسلامی را برای معماران و سازندگان ترسیم کنند.

اسرافیل روحی در گفتگو با «صما» ضمن اشاره به این مطلب، افزود: نمای با هویت و در راستای معماری ایرانی اسلامی نه تنها گران تمام نمی شود، بلکه در بسیاری مواقع ارزان تر از سایر نماهای کلاسیک غربی است.

وی با انتقاد از نگاه سلیقه ای به طرح های ارائه شده در کمیته های نما اظهار داشت: یکی از مهم ترین چالش های سازندگان در رابطه با نماها، فقدان الگو و دستورالعمل مشخص از طرف کمیته نمای مناطق است که باعث سردرگمی سازندگان شده است.

این سازنده خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز معماری ایرانی اسلامی را در حد یک ساختمان بسیار ساده با صرف استفاده از آجر تنزل داده اند و این اتفاق باعث شده تا سازندگان به این سمت و سو بروند.

وی افزود: کمیته های نما می توانند از طریق ارائه یک دفترچه یا معرفی یک سایت که حاوی نمونه هایی از معماری های ایرانی اسلامی هستند، سازندگان را اقناع کنند.

روحی گفت: معماری ایرانی اسلامی به هیچ وجه شباهتی با طرح هایی که توسط کمیته های نما مورد تایید قرار می گیرند، ندارد. این معماری باید تلفیقی از معماری ایرانی قبل از اسلام و بعد از اسلام با لحاظ کردن مصالح و تکنولوژی های روز و منطبق بر شرایط بومی باشد.

سازنده برتر منطقه 5 با انتقاد از نبود وحدت رویه در مناطق مختلف اظهار داشت: متاسفانه در بسیاری موارد کمیته ها به سمت سلیقه ای شدن پیش می روند و به جای ارائه باید ها، صحبت از نباید هاست و این اتفاق سازندگان را دچار سردرگمی کرده است.

روحی با بیان اینکه لازم است شهرداری ها و کمیته های نما برای ارتقای معماری و کیفیت ساخت و ساز با سازندگان همکاری کنند، ادامه داد: امیدوارم بوروکراسی اداری در فرایند ساخت و ساز و صدور پروانه توسط شهرداری ها به حداقل برسد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar