۱۰:۵۶ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - 04 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۰۱
«صما» گزارش می دهد:
یک کارشناس مسکن با بیان اینکه برای عملیاتی شدن پیش‌فرض رئیس‌جمهور دو مانع بزرگ وجود دارد گفت: این دو مانع شامل نبود تسهیلات کافی برای دو بخش ساخت‌وساز و خرید و همچنین کمبود زمین‌های بایر است.

در اوایل هفته دولت، رئیس‌جمهور طی مراسم ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در اراضی دولتی، اعلام کرد که تا انتهای سال جاری عملیات اجرایی ساخت همه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با کنترل مستقیم دولت شروع‌شده و تا پایان این دولت، همه واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

خانه اولی‌ها و به‌خصوص آن دسته از زوج‌هایی که در صندوق پس‌انداز مسکن یکم ثبت‌نام کرده‌اند، برای انتخاب این واحدها در اولویت هستند. پیشنهادشده «خانه اولی» ها علاوه بر وام یکم، از محل «فروش اقساطی وام ساخت» بتوانند قدرت خرید خود را برای دریافت این واحدها افزایش دهند. اگر این پیشنهاد به تصویب برسد،‌ خانه اولی ها با افزایش دارایی خود می‌توانند خود را مالک خانه بدانند.

به گفته کارشناسان حوزه مسکن، این اتصال خانه اولی‌ها به طرح اقدام ملی می‌تواند دو رویکرد مثبت به بخش عرضه و تقاضا داشته باشد. از یک‌سو خانه اولی‌ها با افزایش دارایی خود صاحب‌خانه می‌شوند و از سوی دیگر سازندگان می‌توانند برای املاک ساخته‌شده خود مشتری دست‌به‌نقد داشته باشند.

اما در این میان برخی از کارشناسان معتقدند: پرداخت نرخ بهره بانکی و خرید اقساطی در حد و توان خانه اولی‌ها نبوده و همراهی دو عامل مهم طرح اقدام ملی یعنی بانک‌ها و سازندگان به علت مشکلات اقتصادی، نبود تضمین و مشوق‌های واقعی سخت و دارای پیچیدگی‌ها متعدد است.

علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه نشست های منسجمی با انبوه سازان و رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن داشته ایم گفت: در این نشست ها تمامی مشکلات و دغدغه های بخش خصوصی شنیده شد.

وی گفت: ما درخصوص طرح اقدام ملی به نقاط مشترکی با بخش خصوصی رسیده ایم و تنها مشکل ما در خصوص اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی مسئله پیش فروش است. متاسفانه اشکالات زیادی در بخش قانون پیش فروش وجود دارد که باید قانون ان اصلاح شود.

نبیان در ادامه درخصوص زمین های آزاد شده برای ساخت طرح اقدام ملی گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ زمین وجود دارد ۱۵۵ هزار هکتار آن در محدود شهری است که از این تعداد ۳۶ هزار هکتار ان کاربری مسکونی دارد.

وی درنهایت گفت: ابن اقدام یک اقدام مشترک است که نیازمند حضور بخش خصوصی و تمامی نهادها است.

نهادی حاضر به ارائه زمین به دولت نیست

در همین راستا محمد عدالت‌خواه کارشناس مسکن با بیان اینکه این طرح در حد یک شعار است گفت: از ابتدای سال جاری علی‌رغم تلاش‌های متعدد دولت نتوانسته اراضی خود را از دست سازمان‌های و نهادهای مختلف خارج کند. متأسفانه سازمان‌ها باوجود استقبال خوب از این طرح، حاضر به ارائه زمین‌های خود به دولت نبوده و نیستند.

وی گفت: جدای از این مبحث بخش عمده‌ای از زمین‌های تحویل داده‌شده به دولت در مکان‌های نامطلوب است و به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از این زمین‌ها قابلیت بهره‌برداری به‌عنوان سکونتگاه را ندارند.

عدالت‌خواه با بیان اینکه هیچ سازمانی بدون قوه قهریه حاضر به واگذاری زمین‌های خود که بیشتر در مناطق گران‌قیمت هستند نیستند اظهار داشت: در حال حاضر زمین‌های سازمان‌های دولتی بیشتر در مناطقی قرار دارد که جز مناطق متوسط به بالا بوده و بخش اعظمی از آن‌ها به‌عنوان پشتوانه مالی سازمان مذبور لحاظ می‌شود.

این کارشناس مسکن گفت: به‌هرروی حتی اگر دولت بتواند این زمین‌ها را مبدل به ساختمان‌های مسکونی کند، بازهم دست خانه اولی‌ها از این خانه‌ها کوتاه است، چراکه هزینه ساخت‌وساز این املاک همخوانی با دارایی خانه اولی ها ولو با وام یکم یا حتی فروش اقساطی ندارد.

وی درنهایت گفت: اگرچه میزان موفقیت این طرح بسیار اندک است، اما مطمئنا می‌تواند تا حدودی بخش ساخت‌وساز را وارد فاز عملیاتی کند.

راه ناهموار طرح اقدام ملی مسکن

در همین راستا عطا آیت الهی کارشناس مسکن با بیان اینکه برای عملیاتی شدن پیش‌فرض رئیس‌جمهور دو مانع بزرگ وجود دارد گفت: این دو مانع شامل نبود تسهیلات کافی برای دو بخش ساخت‌وساز و خرید و همچنین کمبود زمین‌های بایر است.

وی گفت: در حال حاضر تمامی بانک‌ها به‌خصوص بانک مسکن با کمبود منابع مالی روبرو هستند و با توجه به گرانی ساخت‌وساز سازندگان نیز نمی‌توانند وارد پروژه‌های جدید بدون وجود تسهیلات ارزنده شوند.

آیت الهی گفت: مقررشده در این طرح دولت کمک شایانی به توانمندسازی خانه اولی کند بناشده خانه‌اولی‌های متقاضی دریافت وام انفرادی از صندوق پس‌انداز مسکن یکم که مشمول دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی هستند علاوه بر این تسهیلات پس از انتقال وام ساخت ۹۰ میلیون تومانی به تسهیلاتی معادل ۱۷۰ میلیون تومان برای خرید مسکن دسترسی خواهند داشت. در صورت تصویب این دارای زوج‌های خانه اولی 250 میلیون تومان خواهد شد. این در حالی است که خانه اولی‌ها به‌جز پرداخت تسهیلات سنگین باید انتظارهای متعددی برای دریافت واحدهای خود داشته باشند.

وی گفت: به‌ هرروی به نظر می‌رسد در صورت تصویب افزایش تسهیلات و با در نظر گرفتن توانایی بازپرداخت تسهیلات اخذ واحدهای مسکونی باقیمت‌های کنونی سنگین و پیچیده باشد.

این کارشناس مسکن بابیان اینکه ساخت‌وساز گران‌قیمت تمام‌شده ملک را گران‌تر می‌کند افزود: بدون تردید قیمت نهایی علی‌رغم حذف قیمت زمین برای خانه اولی‌ها که اغلب جزو دهک‌های پایین جامعه هستند بسیار سنگین است و وام خانه اولی‌ها به‌هیچ‌عنوان کفاف هزینه تمام‌شده را نمی‌دهد.

وی گفت: به‌هرحال اجرای طرح اقدام ملی خیلی بهتر از نشستن و فرصت سوزی است؛ اما بدون تردید پاسخ‌دهی این طرح آن‌چنان‌که گفته می‌شود به دلیل نبود تسهیلات کافی، عدم همکاری شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها گسترده نخواهد بود.

هزینه ساخت گران‌تر و تسهیلات ساخت ارزان‌تر است

در همین راستا یک کارشناس و مدیر پروژه با بیان اینکه قیمت تمام‌شده مسکن مربوط به قیمت زمین و ساخت است گفت: اگرچه در کلان‌شهرها قیمت زمین در برخی از مناطق بالای ۶۰ درصد از هزینه کل است؛ اما باید توجه داشت در طی سال‌های اخیر قیمت ساخت نیز به‌شدت افزایش ‌یافته است.

شاهین افتخاری گفت: در حال حاضر ساخت هر مترمربع از بنای مسکونی ۴ طبقه برای سازنده بالای یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تمام می‌شود که این هزینه‌ها برای ۷ طبقه بالای ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، برای مجتمع‌های مسکونی ۱۰ طبقه بالای ۲ میلیون و ۵۰۰ و برای ۱۵ طبقه‌ها حدود ۳ میلیون و ۲۰ هزار تومان است بخشی از این هزینه شامل مرحله سفیدکاری (خاک‌برداری - فونداسیون، اسکلت، دیوارچینی و کارهای فلزی هم‌زمان و مدفون در دیوارچینی همانند نعل درگاه پنجره‌ها، وادار فلزی دیوارهای جداکننده، قوطی کشی مدفون پنجره و فریم فلزی چهارچوب درها)، نازک‌کاری (کلیه فعالیت‌های معماری بعد از دیوارچینی تا انتهای نصب کابینت)، هزینه تأسیسات برقی (از شروع لوله‌کشی و داکت گذاری تا پایان کامل نصب کلید و پریز، چراغ، آیفون، دتکتور‌ها و تابلوهای برق است) هزینه تأسیسات مکانیکی (از شروع لوله‌کشی تا پایان نصب لوازم بهداشتی همانند توالت ایرانی، فرنگی و لوازم سرمایشی گرمایشی همانند کولر - اسپیلت - رادیاتور – آبگرکن- هزینه نصب آسانسور) و هزینه جواز ساخت و جانبی است.

وی گفت: مبلغ جواز ساخت و هزینه‌های جریمه ماده 100 به ارزش منطقه‌ای املاک، کاربری، عرض‌گذر بستگی دارد و لازم است از شهرداری استعلام گردد؛ اما به‌صورت سرانگشتی این اعداد در محدوده بافت فرسوده تهران ۷.۵ درصد، در محدوده مرکز شهر ۱۵ درصد و در بافت‌های مرغوب ۲۵ درصد است. این ارقام در مرکز استان‌ها به ترتیب ۵، ۱۰ و ۱۵ درصد است.

این مدیر پروژه ادامه داد: درصورتی‌که کسی از وام ساخت استفاده کند، هزینه تضمین وام و سود دوران مشارکت در ساخت نیز به هزینه‌های ساخت ساختمان نیز اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه ارقام ذکرشده هزینه‌های ثابت هستند گفت: اگر هزینه جواز و جانبی شامل انشعابات، نظام‌مهندسی و بیمه را به ارقام فوق اضافه کنید، ساخت هر مترمربع از واحد مسکونی به رقم قابل‌توجهی می‌رسد.

وی گفت: تمامی این ارقام به‌صورت سرانگشتی گفته شد تا بگوییم واردکردن بخشی از سازندگان به پروژه اقدام ملی بدون واسطه‌گری شخص دولت موفق نخواهد بود. چراکه بخش اعظمی از دارایی سازندگان به‌واسطه عدم فروش ملک‌های نوساز بلوکه‌شده و دارایی نقدی آن‌ها نزدیک به صفر است. اگرچه این عده می‌توانند به‌واسطه تواتر بخشی از مصالح موردنیاز خود ر ا از تولیدکنندگان تضمین کنند، اما چون دید شفاف و روشنی به آینده اقتصاد کشور ندارند از این مسئله خودداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه به‌هرحال انتظار دولت برای ورود بخش خصوصی بدون عرضه تسهیلات قابل‌توجه انتظار توهمی است، خاطرنشان کرد: دولت در دوران رکود سازندگان را به حال خود رها کرده و این عده مجبور شدند ضررو زیان حاصل از رکود تورمی و نوسانات اقتصادی را از جیب خود تقبل کنند. بنابراین به‌طور حتم بدون کمک‌های تضمین‌شده از سوی نهادهای مالی و بانکی این عده وارد میدان سنگین‌تر به‌مانند طرح اقدام ملی نخواهند شد.

از درون طرح اقدام ملی، مسکن آبرومندانه تولید نمی‌شود

در همین راستا یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دولت در طرح اقدام ملی به دو علت نبود تسهیلات ارزنده بانکی و ثبات اقتصادی به دنبال ساخت مسکن باکیفیت و آبرومندانه نیست، گفت: از جمع‌بندی صحبت‌های شعارگونه مسئولان دولتی این فهم حاصل می‌شود که دولت با عملیاتی کردن طرح اقدام ملی بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور تنها به دنبال جلب رضایت نمایندگان مجلس و پاک کردن صورت‌مسئله گپ ساخت‌وساز با بخش تقاضا به علت فرصت سوزی‌های مکرر است. چراکه دولت به‌خوبی می‌داند، صندوق‌های بانک‌ها مبالغ کافی برای ارائه تسهیلات ندارند و بدون تردید ماحصل این طرح به‌واسطه واریز تسهیلات قطره‌ای در ادامه همان مسکن مهر است. مسکنی که به‌جای کاهش مشکلات مسکنی دولت، وبال گردنش شده است.

صباغ در ادامه افزود: بر اساس آمارهای مکتوب، سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی تنها ۱۰ درصد است، دلیل این میزان اندک را می‌توان در دو بخش عرضه و تقاضا جستجو کرد. در بخش عرضه بانک‌ها به علت نبود منابع کافی، نبود اطمینان از بازگشت به‌موقع اقساط بانکی به علت چالش‌ها و حفره‌های متعدد در بانکداری اسلامی و عدم اطمینان از آینده اقتصادی کشور حاضر به ارائه وام ساخت نیستند. از سوی دیگر سازندگان نیز به علت نبود ثبات اقتصادی، تورم عمومی، نا اطمینانی به بازار مسکن و بازارهای موازی، ریسک حاضر به ورود به بخش ساخت‌وساز نیستند و ترغیب این دو عامل ساخت با شعار یا قوه قهریه امکان‌پذیر نیست مگر اینکه دولت به‌عنوان یک آهن‌ربای قوی این براده‌های را به‌واسطه ارائه تضامین حقیقی جذب پروژه کند. در حال حاضر نبود این تضامین باعث شده هیچ شرکت خصوصی جرات ورود به عرصه ساخت‌وساز را نداشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده شرکت‌های حاضر در طرح‌های مانند طرح تهرانسر که استارت آن در هفته دولت با حضور رئیس‌جمهور کلید خورد، نهادهای شبه‌دولتی و دولتی هستند و بخش خصوصی از فرصت استفاده کرده و به‌عنوان پیمانکار وارد گود شده است.

کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران مملو از خانه‌های خالی است

این کارشناس مسکن با بیان اینکه بخش دیگر موفقیت این طرح در دستان خانه اولی‌ها که از آن‌ها به‌عنوان مشتریان ثابت طرح اقدام ملی یاد می‌شود است گفت: مقررشده تسهیلات این گروه از متقاضیان به‌واسطه همیاری و همکاری بانک‌ها افزایش یابد. جدای از این افزایش چقدر خواهد بود باید گفت در حال حاضر قیمت تمام‌شده واحد ۵۰ متری در جنوبی‌ترین نقطه تهران بالای ۵۰۰ میلیون تومان است که با دارایی خانه اولی همخوانی ندارد. اگرچه در طرح اقدام ملی بخشی از هزینه‌های تمام‌شده مسکن به‌واسطه قیمت صفر زمین کسر خواهد شد، اما نرخ تمام‌شده همچنان فاصله زیادی با دارایی خانه اولی‌ها دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که پس راهکار بازار مسکن در شرایط کنونی چیست گفت: تنها راهکار حل مشکلات مسکن اخذ مالیات از خانه‌های خالی است. در حال حاضر کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران مملو از خانه‌های خالی است که با اخذ مالیات‌های سنگین این املاک از بخش سرمایه‌ای وارد فاز مصرفی می‌شوند.

مردم واحدهای کیلویی نمی خواهند

در همین راستا یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه سنگ بزرگ نشانه نزدن است گفت: به‌طور حتم دولت در اجرای این طرح با مشکلات زیادی روبرو است. چراکه نیاز بود دولت قبل از رسانه‌ای کردن این طرح نشست‌های جامع و کاملی با بانک‌ها و بخش‌های خصوصی برگزار می‌کرد و برای تمامی موانع راهکاری جمعی پیدا می‌کرد.

پرویز کاکایی گفت: به نظر می‌رسد دولت خودسرانه و بدون حضور مؤثر بخش خصوصی وارد گود شود، چراکه در حال حاضر آمارها نشان از عدم حضور بخش خصوصی و بانک‌ها در این طرح دارد.

این کارشناس امور بانکی با بیان اینکه متأسفانه دولت‌های ما همچنان درگیرودار کمیت هستند تأکید کرد: زمانی که مقرر شد مسکن مهر ساخته شود تمامی کارشناسان آینده مبهم و تاریک آن را به دولت نهم و دهم تبیین کردند، اما ازآنجایی‌که دولت به دنبال اسم‌ورسم بود در مقابل همه هجمه‌ها ایستاد.

وی گفت: ساخت 400 هزار واحد مسکونی باکیفیت تا دو سال آینده یعنی تا پایان حکمرانی این دولت کار سهل و ساده‌ای نیست، چراکه هم‌اکنون فروش نفت و درآمد کشور در پایین‌ترین سطح قرار دارد و ما با تورم 40 درصدی روبرو هستیم و اگر دولت بخواهد دست‌درازی به صندوق ملی داشته باشد، باعث سقوط مجدد ارزش ریال می شود.

کاکایی در ادامه تاکید کرد: متأسفانه‌ همه دولت‌ها در‌گیرودار اعداد و ارقام هستند و هیچ‌کدام از آن‌ها توجهی به کیفیت ندارند. دولت باید بداند ساخت 400 هزار واحد مسکونی پروژه کوچکی نبوده و تجربه نشان داده مسئولان ما در اجرای پروژه‌های کلان چندان موفق نبوده اند.

وی درنهایت گفت: امیدوارم دولت با صحه صبر و با همکاری و همیاری بانک و بخش خصوصی اقدام به ساخت واحدهای مسکونی هرچند کم کند، تا شهروندان با واحدهای کیلویی، بی‌کیفیت و بدون متقاضی روبرو نشوند. شهروندان ایرانی لایق واحدهای دست‌چین شده هستند، چراکه در قبال این واحدها سرمایه مادی و معنوی کلانی می پردازند.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar