۱۲:۰۱ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - 05 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۰۹
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نما در شهرداری منطقه پنج تهران:
کارگاه و نمایشگاه نما در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» در منطقه 5 شهرداری تهران با حضور جمعی از مسئولان، سازندگان و طراحان برگزار شد.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

به گزارش «صما» در آیین افتتاح این مراسم فریدون حیدری، شهردار منطقه 5 اظهار داشت: موضوع فرهنگ سازی بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث ایجاد حس تعلق خاطر در سازندگان، طراحان و مردم می شود.

وی با بیان اینکه چنانچه نما زننده و مغشوش باشد، زمینه دلزدگی و آشفتگی را در شهروندان فراهم می کند، ادامه داد: باید مردم را در هویت بخشی به نماهای شهری سهیم کنیم.

حیدری خاطر نشان کرد: امروزه بناهای بسیار ارزشمندی در تهران وجود دارند که می توان از معماری آنها بهره برد. ما باید ضمن حفظ این میراث تاریخی هنری، به دنبال طراحی و اجرای نماهای ماندگار باشیم.

وی همچنین به بیان تجربه خود از سفر به هلند اشاره کرد و گفت: در هلند ساختمان ها با نمای مشخصی که گویای آداب، فرهنگ و هویت مردم بود، ساخته می شد اما در بخش های داخلی ساختمان که جزء حریم خصوصی بود، آخرین تکنولوژی های روز مورد استفاده قرار می گرفت. این در حالی است که در کشور ما هنوز موضوع عمومی بودن نما جا نیفتاده است.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

ایجاد گالری نما در منطقه پنج

در ادامه این مراسم زهرا نژاد بهرام، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نما بخشی از فضای عمومی و متعلق به تمام شهروندان است، گفت: در حیطه نما ضرب المثل «چاردیواری اختیاری» صدق نمی کند و باید این نگرش در جامعه تغییر کند.

عضو شورای شهر تهران افزود: از اوایل دهه 90 مدیریت شهری به این نتیجه رسید که کمیته های نما شکل بگیرد اما کارها به صورت موردی انجام می شد. در ادامه و اواخر سال 97 با مصوبه شورای شهر کمیته های نما به عنوان بخشی از ساختار اجرایی مورد پذیرش قرار گرفتند.

نژاد بهرام با بیان اینکه تلاش مدیریت شهری ایجاد محدودیت نیست بلکه به دنبال ایجاد هماهنگی و هارمونی در شهر است، گفت: باید نماهای شهر برگرفته از فرهنگ عمومی همان مناطق باشد.

وی در پایان با ارائه پیشنهادی به شهردار منطقه 5 تهران گفت: با اتوجه به اینکه منطقه 5 بر اساس ساختار شهرسازی طراحی شده است، می تواند در حوزه گالری نما پیشگام باشد تا طرح های با کیفیت تبدیل به الگویی برای سایرین شوند.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

تهیه سند هدایت و توسعه کمیته های نما

در ادامه این مراسم مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اظهار داشت: با توجه به اسناد فرادست و تاکیدات مقام های عالی رتبه در مورد هویت شهر تصمیم گرفتیم کمپین نما را دنبال کنیم. هدف این کمپین دانش افزایی، ایجاد حساسیت مسئولان و مردم نسبت به نما خواهد بود.

وی با بیان اینکه منطقه 5 در بخش نما پیشرو است، افزود: قانون و دستورالعمل روی خشک ماجراست و روی نرم موضوع فرهنگ سازی است.

صالحی ادامه داد: در نظر داریم سند هدایت و توسعه کمیته های نما را تا یک سال آینده تهیه کنیم تا چنانچه اعضای کمیته نما تغییر کرد، دچار مشکل و تعارض در سند زیر دستی نشویم.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

تصمیم گیری در اتاق شیشه ای با حضور مردم

محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز با حضور در این مراسم اظهار داشت: روزی که می خواستیم کمیسیون معماری را در شورای شهر تشکیل دهیم گفته می شد که کمیسیون مستقل نیاز نیست اما امروز بعد از شش سال شاهد چنین نشست هایی هستیم.

وی با اشاره به اینکه جنبش تشکل های مردم نهاد بسیار از تصمیم گیری ها را تحت تاثیر قرار داده است، خاطر نشان کرد: در گذشته گفته می شد شهردار موفق کسی است که شهر را تبدیل به کارگاه ساختمانی کند. نتیجه آن دیدگاه ایجاد پروژه هایی مانند صدر بود که چند هزار میلیارد هزینه برداشت و بدون پیوست مطالعاتی صرفا منجر به ترافیک و استفاده بیشتر از خودروها شد. اما امروز بسیار خرسندم که این نگاه تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه کمیته های نما در مرحله گذار هستند، افزود: در گذشته استراتژی شهرداری درآمد زایی از معاونت معماری و شهرسازی بوده و متاسفانه در همین راستا کمیسیون ماده پنج، طرح تفصیلی که ایرادهای مختلفی داشت را هم برای کسب درآمد دور می زد.

سالاری با انتقاد از نگاه مدیریت شهری گذشته به طرح تفصیلی ادامه داد: طرح تفصیلی کنونی کماکان موضوع بلند مرتبه سازی را در مناطق مختلف تعیین تکلیف نکرده است. علاوه بر این، غیر از بافت فرسوده که مساحت آن 3268 هکتار در تهران است، بافت ناپایدار را تعریف کردند که بنا بر تعریف آنها 14 هزار هکتار را در بر می گیرد. در این بافت مجوز یک طبقه اضافی را برای ساختمان ها برای درآمد زایی صادر می کردند که وسعت طرح باعث شد تا عملا محلات دچار آشفتگی معماری شوند.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان اینکه با ایجاد کمیته های نما و حساسیت در صدور مجوز، تعداد پروانه های صادره شهرداری و در نتیجه میزان درآمد این نهاد کاهش یافته است، گفت: امیدوارم در ادامه فعالیت کمیته نما تصمیم گیری ها در اتاق شیشه ای و با حضور مردم گرفته شود.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید منافع بخش خصوصی را هم در کمیته نما در نظر بگیریم، اظهار داشت: اگر کمیته های نما موفق نشوند، مخالفان بلند گو به دست می گیرند و با انتقادهای پی در پی خواستار تعلیق فعالیت ها می شوند.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

جلوی طراح های فاقد تخصص را بگیرید

همچنین علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» نیز گفت: امروزه نماهایی را شاهدیم که علیرغم طرح خوب اما بدون در نظر گرفتن ساختمان های مجاور، منظره های ناخوشایندی ایجاد کرده اند که این مساله آرامش روانی جامعه را به هم می ریزد.

وی با بیان اینکه منطقه 5 یکی از بزرگ ترین مناطق 22 گانه تهران به شمار می رود و معمولا اقشار متوسط در این منطقه زندگی می کنند، افزود: گاها متوجه می شویم که پلان ساختمان را یک نفر طراحی کرده و نمای آن را به طراح دیگری سپرده اند. این کار به معنای نفی ارتباط بین داخل و خارج ساختمان است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با بیان اینکه استفاده از رنگ های متنوع در نما بر آشفتگی می افزاید، خاطر نشان کرد: معماری بر خلاف آنچه رایج شده سه بعدی است نه دو بعدی.

عضو کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» در ادامه یک توصیه هم برای طراحان داشت و گفت: اگر نمای سنگ در جایی به کار می رود که در مورد نحوه اجرای درست آن شک دارید، نباید طراحی را قبول کنید. چرا که نمونه های زیادی از افتادن سنگ نما در پیاده رو ها را شاهد بوده ایم. اجرای درست نمای سنگی به قدری جزییات و پیچ و خم دارد که در کشورهای توسعه یافته صرفا برای پروژه های ملی انجام می شود.

وی با بیان اینکه امیدوارم جلوی کسانی که بدون تحصیلات آکادمیک طراحی می کنند گرفته شود، گفت: یکی از بزرگ ترین معضلات امروز تغییر تراکم ها در فواصل زمانی چند ساله است که باعث شده تا عملا ایجاد ارتباط با ساختمان های همجوار برای طراحان مشکل باشد.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری


سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

نژاد بهرام، حیدری و شفیعی به کمپین نما پیوستند

در ادامه این مراسم زهرا نژاد بهرام، عضو شورای شهر تهران و فریدون حیدری، شهردار منطقه پنج تهران و شهین شفیعی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه پنج به کمپین «نما، هویت شهر ما» پیوستند.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان سه کارگاه تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان-کارگاه آموزشی اجرای نمای سنگ، سرامیک، ورق و شیشه توسط مهندس درازگیسو- تشریح راهنما و موازین طراحی نما، توسط مهندس عابدی بود.

سهیم کردن مردم در هویت بخشی به نماهای شهری

بازدید شهردار منطقه و دو عضو شورا از نمایشگاه نما

همچنین فریدون حیدری، شهردار منطقه پنج به همراه محمد سالاری و زهرا نژاد بهرام ، دو عضو شورای شهر تهران از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar