۱۲:۴۱ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - 15 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۳۳
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد:
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه ابزارهای نظارت عالیه بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان ایجاد می‌شود، گفت: با تشکیل دیتا بانک و تکمیل اطلاعات، همزمان، سامانه ای تحت عنوان سامانه صدور پروانه صلاحیت به صورت کشوری شروع به کار خواهد کرد.

منصور نویریان، اقدامات وزارتخانه راه و شهرسازی در خصوص اصلاح نظامات مهندسی ساختمان را تشریح کرد و گفت: صدور پروانه‌های صلاحیت مهندسان به صورت سیستمی و هوشمند خواهد شد که این کار به منظور نظارت عالیه بر عملکرد نظامات مهندسی که در قانون نظام مهندسی ساختمان نیز بر آن تاکید شده است انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان با اعلام اینکه صدور پروانه صلاحیت مهندسان به صورت موقت و به منظور تکمیل پایگاه اطلاعاتی وزارتخانه از مهندسان و پروانه‌های صادر شده در دفتر توسعه مهندسی ساختمان انجام خواهد شد و پس از تکمیل به بخش خصوصی واسپاری می‌شود، افزود: به جهت آنکه جزییات تعیین صلاحیت شرکت‌های حقوقی در وزارتخانه موجود باشد و درعین حال پایگاه اطلاعاتی از شرکت‌های فوق ایجاد شود، لازم بوده تا امضای پروانه‌های صلاحیت مهندسان ارشد، پایه یک و پایه دو در وزارتخانه صادر شود که همین مسئله، مشکلات و حاشیه‌پراکنی‌های متعددی را برای وزارتخانه ایجاد کرده است.

شروع به کار سامانه صدور پروانه صلاحیت

نویریان خاطرنشان کرد: با تشکیل دیتا بانک و تکمیل اطلاعات، همزمان، سامانه ای تحت عنوان سامانه صدور پروانه صلاحیت به صورت کشوری شروع به کار خواهد کرد.

وی همچنین توضیح داد: خوشبختانه در چند استان از جمله فارس، کردستان و همدان این سامانه به صورت آزمایشی کار خود را انجام داده و مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است که یکی از سامانه ها مراحل نهایی عقد قرارداد را طی می کند.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: امیدواریم سامانه با اصلاحات موردنظر به صورت کشوری، فعالیت خود را به زودی آغاز کند.

نویریان تاکید کرد: با راه اندازی سامانه صدور پروانه صلاحیت مهندسان، شرکت های حقوقی برای آنکه پروانه های جدید برایشان صادر شود، یا اینکه تمدید قرارداد داشته باشند و یا بخواهند ارتقا داشته باشند، نیاز به مراجعه حضوری نخواهند داشت و اینکار به راحتی از طریق مراجعه به سایت امکان پذیر است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: زمانی که صدور پروانه صلاحیت مهندسان به صورت سیستمی انجام شود با اطلاعات و ارتباطاتی که با سامانه های موازی برقرار خواهد شد، بخش عمدهای از پالایش و بررسی اطلاعات به صورت سیستمی انجام می‌شود. با این کار اتکای ما به شخص نیست بلکه با بهره گیری از سیستم، دقت را افزایش خواهیم داد.

وی تصریح کرد: درصدد هستیم تا سیستم‌هایی را طراحی و اجرایی کنیم که جلوی فساد، عدم شفافیت و مدرک سازی را بگیرد. امیدواریم در این سامانه این اتفاق بیفتد. اگر این سامانه فعال شود، عملا ما از چرخه صدور پروانه بیرون می‌آییم و چون این کار به صورت سیستمی انجام خواهد شد، وزارت راه و شهرسازی و هر ارگانی که نیاز است به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، می توانند وظایف حاکمیتی خود را انجام دهند.

نویریان گفت: متاسفانه هم اکنون در وزارت راه و شهرسازی اطلاعات اعضای نظام مهندسی، اطلاعات پروانه هایی که وزارتخانه راه و شهرسازی صادر کرده، همچنین اطلاعات شهرسازی ها موجود نیست و اگر قرار است وظیفهای به عنوان نظارت عالیه را که در قانون تصریح شده است را دنبال کنیم، باید ابزار کنترل را داشته باشیم.


انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
0
0
سامانه های موازی مثلا سامانه کارکنان نظام اداری کشور ، http://www.karmandiran.ir
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
0
0
سامانه های موازی مثلا ثبت شرکت ها _ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور https://irsherkat.ssaa.ir/Design/EstablishmentReque
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
0
0
سامانه های موازی مثلا سازمان ثبت احوال کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
0
0
با این کار اتکای ما به شخص نیست بلکه با بهره گیری از سیستم، دقت را افزایش خواهیم داد = پس پرکردن فرم تعهد محضری عدم اشتغال اعضای امتیازآور هیچ ارزشی ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
0
0
اصلا گرفتن تعهد محضری عدم اشتغال اعضای شرکت، یک کار فرمالیته و مسخره و بیهوده است چون بالاخره یک شخص یا میتواند عضو شرکت حقوقی بشود یا نمیتواند که نظام مهندسی باید دلایل رد عضویت اشخاص در شرکت های حقوقی را اعلام کند تا نواقص را برطرف کنند . پس تحمیل هزینه اضافه به اشخاص برای انجام تعهد محضری یک کار بی ارزش است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
0
0
سامانه های موازی = مشاهده سوابق بیمه شدگان https://account.tamin.ir/auth/login
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
0
0
فساد کل مملکت را فرا گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
0
0
هیچ نظارتی بر عملکرد نظام مهندسی استان ها وجود ندارد برخی افراد هم نظارت میکنند هم اجرا !!!!!!! برخی ناظران پایه 3 کار ناظر پایه 2 را انجام میدهند !!!! مسیٔول دفتر طراحی , کار مجری میزند !!!!! کارمند رسمی شهرداری کار مجری می زند!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
0
0
پایش دستی مشخصات اعضای شرکت های حقوقی یک امر منسوخ شده است ، در هیچ کجای دنیا با یک فرم بی ارزش تعهد محضری ، مشخصات اعضای امتیازآور را راستی آزمایی نمیکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
0
0
لایحه مدیریت تعارض منافع به تصویب هیئت وزیران رسید
ربیعی از تصویب لایحه مدیریت تعارض منافع در هیئت وزیران خبر داد و نوشت: سه‌گانه‌های مبارزه با فساد با مشورت نخبگان تکمیل شد.
او افزود: بر اساس این لایحه افرادی که در شورا‌ها در موقعیت تصمیم گیری هستند اگر به هرنحوی مستقیم یا غیرمستقیم منتفع می‌شوند یا رفع ضرری متوجه آن‌ها می‌شود باید خود را از تصمیم کنار بکشند و به مقامی بالاتر اعلام کنند.

سخنگوی دولت گفت: همچنین هرکسی در هر مسئولیتی تا دو سال بعد از اتمام مسئولیت نمی‌تواند در شرکت‌هایی که در آن حوزه باشد شاغل شود. کمیته‌ای با مسئولیت رئیس جمهور بر این امر نظارت خواهند داشت. این لایحه دولت و همه نهاد‌های حاکمیتی را شامل خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar